Home

FILE UNDER -- Alpine // Top Story

Brandenburg, Gregorak lead US in Coronet Peak slalom

The U.S. men’s team got to throw a little racing into the training mix Wednesday with a Coronet Peak slalom as the big storm in New Zealand began to wear down.

Norway’s Lars Elton Myhre got the win with Canadian David Donaldson and Will Brandenburg of the U.S. tied for second a tenth and a half off the pace. Will Gregorak was fourth, Tim Kelley sixth and Seppi Stiegler 11th.

Coach Mike Day reported the “race crew at Coronet did a great job piling off 70cm or so of snow,” to get the race in after a three say snowstorm caused difficulties across the island.

“We’ve had a tremendously successful camp,” said Day. “We had a really great stretch of weather  successful camp, a really great stretch of weather before the front end of this storm. A really good training block.”

Day said the team was completely focused on continuing its training schedule, and was working on “our fundamental progression from Spring into Summer. We’re slowly building up to Soelden (opening World Cup race in September) and we still have quite a bit of preparation period coming up.” The races, he said “are a training opportunity more than anything.”

Day added that although the result for Brandenburg was strong, especially considering his return from injury, “I don’t think it was that successful in his opinion.”

In an accompanying women’s race, with far less U.S. presence, Norway’s Lotte Smiseth Sejersted took the win by a little more than a tenth over Germany’s Susanne Riesch in second and Lena Duerr in third.  Canadian Kate Ryley was fifth. Salt Lake City’s Avril Dunleavy was the top U.S. finisher in eighth.

GEPA file photo of Will Brandenburg.

Place   Coronet
Peak, NZ
(JPN)
  Discipline   Slalom
Date   17.08.2011   Category   FIS Race
Race codex   0070   Gender   M
Valid for FIS Points   YES   TD Name   Barrette Germain (CAN)
       
  
Rank Bib FIS Code Name Year Nation Run 1 Run 2 Total Time FIS Points
 1  5  421400 MYHRE Lars Elton  1984  NOR   43.96  46.58  1:30.54  11.20
 2  11  103078 DONALDSON David  1986  CAN   43.33  47.36  1:30.69  12.21
 2  2  530165 BRANDENBURG Will  1987  USA   43.65  47.04  1:30.69  12.21
 4  6  930107 GREGORAK Will  1990  USA   44.07  46.64  1:30.71  12.35
 5  7  301709 YUASA Naoki  1983  JPN   44.34  46.49  1:30.83  13.15
 6  15  530837 KELLEY Tim  1986  USA   43.95  47.02  1:30.97  14.10
 7  13  301312 SASAKI Akira  1981  JPN   44.21  46.87  1:31.08  14.84
 8  9  481006 ZUEV Stepan  1988  RUS   44.40  47.13  1:31.53  17.87
 9  26  302368 YOSHIGOE Ippei  1986  JPN   45.26  47.00  1:32.26  22.79
 10  25  202437 LUITZ Stefan  1992  GER   45.37  47.12  1:32.49  24.34
 11  1  530651 STIEGLER Seppi  1988  USA   44.51  48.08  1:32.59  25.01
 12  8  700830 ZAMPA Adam  1990  SVK   44.25  48.43  1:32.68  25.62
 13  18  303097 ISHII Tomoya  1989  JPN   45.07  47.90  1:32.97  27.57
 14  20  304242 NARITA Hideyuki  1993  JPN   45.52  47.61  1:33.13  28.65
 15  19  934643 GOLDBERG Jared  1991  USA   45.80  47.72  1:33.52  31.28
 16  24  6530319 COCHRAN-SIEGLE Ryan  1992  USA   45.96  47.74  1:33.70  32.49
 17  32  370022 JENOT Olivier  1988  MON   46.01  47.79  1:33.80  33.16
 18  28  930133 HIGGINS Sean  1990  USA   45.98  48.15  1:34.13  35.39
 19  16  103528 DRURY Kevin  1988  CAN   46.77  47.50  1:34.27  36.33
 20  33  530758 COHEE Nick  1988  USA   47.12  47.82  1:34.94  40.84
 21  34  532837 SHPALL Bryan  1989  USA   46.88  48.14  1:35.02  41.38
 22  50  700879 ZAMPA Andreas  1993  SVK   47.28  48.34  1:35.62  45.43
 23  30  481103 ANDRIENKO Aleksander  1990  RUS   47.76  47.96  1:35.72  46.10
 24  47  410302 WYLIE Andrew  1989  NZL   46.91  48.95  1:35.86  47.04
 25  36  304084 NISHIMURA Yuuki  1993  JPN   47.59  49.09  1:36.68  52.57
 26  42  304298 ANDOH Yuutaroh  1994  JPN   47.54  49.22  1:36.76  53.11
 27  31  930023 COFFEY Sam  1990  USA   47.87  48.91  1:36.78  53.24
 28  38  410266 GRIFFIN Benjamin  1986  NZL   48.28  49.56  1:37.84  60.38
 29  35  303099 KOBAYASHI Hiromu  1989  JPN   47.63  50.98  1:38.61  65.57
 30  58  6531203 SPROCK Ty  1995  USA   48.64  50.37  1:39.01  68.27
 31  48  304320 OHYAMA Ryu  1994  JPN   49.03  50.43  1:39.46  71.30
 32  39  303880 OGIHARA Shunsuke  1992  JPN   49.82  50.96  1:40.78  80.19
 33  57  303627 TANAKA Tomoyuki  1991  JPN   49.63  51.96  1:41.59  85.65
 34  64  6530950 HAYES Colin  1994  USA   49.99  51.78  1:41.77  86.86
 35  60  6531157 KLEIN Charlie  1995  USA   50.43  52.48  1:42.91  94.54
 36  22  930160 KELLEY Robby  1990  USA   45.97  58.14  1:44.11  102.63
 37  68  6530918 ALVAREZ Dylan  1994  USA   52.35  53.05  1:45.40  111.32
 38  21  103187 ATKINSON Paul  1987  CAN   57.07  48.73  1:45.80  114.01
 39  66  6530815 ROMANO Anthony  1994  USA   53.02  55.16  1:48.18  130.05
 40  78  304201 KOBAYASHI Tetsuya  1991  JPN   52.79  56.99  1:49.78  140.83
 41  74  410395 IZARD-PRICE Harry  1995  NZL   52.48  58.50  1:50.98  148.91
 42  71  320334 KIM Ha-Young  1992  KOR   54.69  56.61  1:51.30  151.07
 43  85  492055 RIBA Albert  1996  SPA   55.38  57.54  1:52.92  161.98
 44  79  304602 YAMADA Suguru  1994  JPN   55.51  58.24  1:53.75  167.57
 45  76  6290815 GHILARDI Marco  1993  ITA   57.01  58.48  1:55.49  179.30
 46  81  492059 PEDRET Alex  1996  SPA   58.86  1:00.95  1:59.81  208.40
 47  84  410403 GARRICK Hamish  1996  NZL   1:17.44  1:05.08  2:22.52  361.41
Disqualified 2nd run
   54  6530237 FURRER Cameron  1992  USA         
Disqualified 1st run
   75  491958 RAVENTOS Ignasi  1995  SPA         
   23  934524 FARRELL Bobby  1991  USA         
   17  303235 OIKAWA Takahiro  1989  JPN         
Did not start 1st run
   29  422253 MYKLEVOLD Ben-Robin  1993  NOR         
Did not finish 2nd run
   86  410404 NICHOLSON Matthew  1996  NZL         
   73  410394 GREEN James  1995  NZL         
   72  320389 HONG Dong-Kwan  1995  KOR         
   62  6531186 PLANT Riley  1995  USA         
   56  370031 ALESSANDRIA Arnaud  1993  MON         
   55  934627 CLIFFORD James  1991  USA         
   53  410372 PREBBLE Nick  1993  NZL         
   52  6530447 COOPER Scott  1993  USA         
   49  430633 JASICZEK Michal  1994  POL         
   46  934722 STRAND Derek  1991  USA         
   44  410334 PREBBLE Jamie  1991  NZL         
   41  410365 BARWOOD Adam  1992  NZL         
   12  301886 TAKEDA Ryu  1984  JPN         
   3  930105 GRANSTROM Colby  1990  USA         
Did not finish 1st run
   83  304820 SATO Kei  1996  JPN         
   82  6291873 CHIADO PIAT Matteo  1995  ITA         
   80  304595 HAYASHI Yoshiki  1995  JPN         
   77  410387 PASCOE Nick  1994  NZL         
   70  410371 NEESON Finlay  1993  NZL         
   69  320387 HAN Sang-Hyun  1995  KOR         
   67  320386 JO Kwang-Ho  1995  KOR         
   65  6530814 MOYER Bobby  1994  USA         
   63  6530797 WILSON Kenny  1994  USA         
   61  6530496 MCCORMICK Sean  1993  USA         
   59  303154 IIZUKA Tatsuya  1989  JPN         
   51  320367 PARK Je-yun  1994  KOR         
   45  6530108 BROOKS Dylan  1992  USA         
   43  103527 BEADON Christopher  1989  CAN         
   40  6531063 GINNIS Alexander  1994  USA         
   37  410270 CAFE Tim  1987  NZL         
   27  304139 SHIN Masanori  1993  JPN         
   14  302982 OHKOSHI Ryunosuke  1988  JPN         
   10  934502 ANKENY Michael  1991  USA         
   4  534959 JITLOFF Tim  1985  USA       

Place   Coronet
Peak, NZ
(JPN)
  Discipline   Slalom
Date   17.08.2011   Category   FIS Race
Race codex   5070   Gender   L
Valid for FIS Points   YES   TD Name   Barrette Germain (CAN)
       
  
Rank Bib FIS Code Name Year Nation Run 1 Run 2 Total Time FIS Points
 1  2  425880 SEJERSTED Lotte Smiseth  1991  NOR   50.20  49.09  1:39.29  13.20
 2  12  206160 RIESCH Susanne  1987  GER   50.78  48.62  1:39.40  13.88
 3  8  206355 DUERR Lena  1991  GER   49.80  49.67  1:39.47  14.31
 4  15  425982 WINQUIST Annie  1993  NOR   51.25  49.39  1:40.64  21.49
 5  9  105649 RYLEY Kate  1989  CAN   51.31  50.02  1:41.33  25.73
 6  13  425921 HAUGEN Kristine Gjelsten  1992  NOR   51.58  50.05  1:41.63  27.58
 7  14  425929 MOWINCKEL Ragnhild  1992  NOR   52.62  49.68  1:42.30  31.69
 8  4  539360 DUNLEAVY Avril  1992  USA   52.23  51.44  1:43.67  40.11
 9  22  205218 REBENSBURG Viktoria  1989  GER   53.61  50.35  1:43.96  41.89
 10  7  539114 ENGLE Devon  1991  USA   57.50  55.87  1:53.37  99.70
 11  11  306936 UEDA Satsuki  1991  JPN   59.19  57.19  1:56.38  118.19
 12  18  6535234 SCHWARTZNAU Karina  1995  USA   1:00.65  57.33  1:57.98  128.02
 13  17  6535359 DALEY Ryann  1995  USA   59.87  58.28  1:58.15  129.07
 14  20  225521 PARKER Olivia  1993  GBR   1:00.91  1:00.41  2:01.32  148.54
 15  24  307486 KOIKE Yurino  1996  JPN   1:02.67  1:00.21  2:02.88  158.13
 16  6  306833 ISHII Risa  1991  JPN   1:01.29  1:02.15  2:03.44  161.57
 17  30  275029 BELL Florence  1996  IRE   1:05.22  1:03.33  2:08.55  192.96
 18  28  415210 GAMSON Emma  1996  NZL   1:06.60  1:02.69  2:09.29  197.51
 19  31  325117 CHU Sa-Rang  1996  KOR   1:07.43  1:04.35  2:11.78  212.81
 20  29  307492 KUSHIZAKI Mina  1996  JPN   1:07.13  1:05.67  2:12.80  219.07
 21  32  325118 NOH Jin-Soul  1996  KOR   1:13.77  1:06.75  2:20.52  266.50
Disqualified 1st run
   27  415203 MCLAUGLAN Laura  1995  NZL         
Did not start 2nd run
   19  415173 ORANGE Virginia  1991  NZL         
   16  225553 JESSE Charlotte  1994  GBR         
Did not finish 2nd run
   26  325116 CHOO Ju-Yeon  1996  KOR         
   5  307120 ARAI Makiko  1993  JPN         
   1  206174 STABER Veronika  1987  GER         
Did not finish 1st run
   25  299294 BORGOGNO Roberta  1995  ITA         
   23  415200 TAYLOR Victoria  1995  NZL         
   21  275024 BELL Victoria  1994  IRE         
   10  425916 FAUSA Chloe Margrethe  1992  NOR         
   3  415169 MILLER-BROWN Harriet  1991  NZL       

Hank McKee

Senior Editor

What do you think?

comments