Home

FILE UNDER -- Alpine // Top Story

Canadians claim podium, Ankeny leads U.S. in Nakiska

Canadians dominated the podium  today (Dec. 9) on home snow in Nakiska, AB at a men’s NorAm Cup super combined.

After starting bib thirty-four, Trevor Philip emerged to take the lead with an overall time of 1:41.63. Another .17 seconds behind Philip was Erik Read, placing second. Fellow Canadian Andy Trow took third (1:42.92), giving Canada a complete sweep of the podium.

American Michael Ankeny led the U.S., finishing in fourth.  After taking fourteenth in the first run, Ankeny returned to make up enough time in the slalom to pull ahead.

American Ryan Cochran-Siegle, who won a pair of super G races here this week, did not finish the slalom run, along with thirty-six other racers.

Additional Americans in the top ten included Chris Frank, finishing in sixth (1:42.56) and Jared Goldberg in seventh (1:42.56).

The men’s NorAm Cup will now move to Panorama  for a super G on Sunday (Dec. 11).

Image by GEPA
Story by Susan Theis

RANK BIB NAME TEAM CLUB CAT R1 TIME R2 TIME TOTAL TIME +/-
1 34 PHILP Trevor CAN BANFF J2 1:03.96 37.67 1:41.63  
2 1 READ Erik CAN BANFF SR 1:02.43 39.37 1:41.80 +0.17
3 9 TROW Andy CAN SUNSH SR 1:03.77 38.15 1:41.92 +0.29
4 14 ANKENY Michael USA   SR 1:03.27 38.91 1:42.18 +0.55
5 23 SIROKI Tin CRO   SR 1:03.45 38.93 1:42.38 +0.75
6 6 FRANK Chris USA   SR 1:02.65 39.91 1:42.56 +0.93
7 11 GOLDBERG Jared USA   SR 1:03.30 39.29 1:42.59 +0.96
8 16 SEMPLE Ryan CAN TREMB SR 1:02.92 40.44 1:43.36 +1.73
9 37 DEBELAK Tilen SLO   SR 1:03.60 39.77 1:43.37 +1.74
10 29 SOVIC Tomaz SLO   SR 1:03.64 39.80 1:43.44 +1.81
11 21 BRUEDERL Timo GER   SR 1:02.98 40.49 1:43.47 +1.84
12 15 COOK Dustin CAN MARIE SR 1:02.56 41.00 1:43.56 +1.93
13 10 HALBERT Kelby CAN TSCBM SR 1:03.89 39.67 1:43.56 +1.93
14 35 BYSTROV Andrey RUS   SR 1:03.77 40.13 1:43.90 +2.27
15 8 MAPLE Wiley USA   SR 1:02.71 41.41 1:44.12 +2.49
16 26 FISHER Erik USA   SR 1:02.75 41.49 1:44.24 +2.61
17 39 FRISCH Jeffrey CAN TREMB SR 1:03.65 40.65 1:44.30 +2.67
18 38 BENNETT Bryce USA   J2 1:04.12 40.51 1:44.63 +3.00
19 33 TOUTANT Simon-Claude CAN EQSQA SR 1:04.19 40.68 1:44.87 +3.24
20 36 KINDLE Nicola LIE   SR 1:04.18 40.78 1:44.96 +3.33
21 47 MARSHALL Tucker USA   SR 1:04.44 40.59 1:45.03 +3.40
22 42 WERRY Tyler CAN FERNI SR 1:04.31 41.32 1:45.63 +4.00
23 40 SNOW Scott USA   J2 1:04.36 41.55 1:45.91 +4.28
24 87 CONE Robert USA   J2 1:04.97 40.95 1:45.92 +4.29
25 70 STRAND Matthew USA   J2 1:05.56 40.68 1:46.24 +4.61
26 67 NACIUK Anthony CAN CARC J2 1:05.71 41.60 1:47.31 +5.68
27 43 SCOTT Graham CAN EQSQA SR 1:03.91 43.40 1:47.31 +5.68
28 76 GREIG Rob CAN PANO J2 1:05.68 41.65 1:47.33 +5.70
29 59 LAW Michael CAN BANFF J2 1:05.90 41.85 1:47.75 +6.12
30 57 DUPRATT Samuel USA   J2 1:06.17 41.91 1:48.08 +6.45
31 62 KELLOCK Jonathan CAN SEARC J2 1:05.55 42.62 1:48.17 +6.54
32 73 LAW David CAN BANFF J2 1:05.87 42.34 1:48.21 +6.58
33 71 MCCONVILLE Charles CAN DEVGL J2 1:06.06 42.42 1:48.48 +6.85
34 109 BROOKES Gregory CAN EDLS J2 1:05.35 43.33 1:48.68 +7.05
35 81 RAMSDEN Blake CAN WHIST J1 1:06.38 42.43 1:48.81 +7.18
36 72 READ Kevyn CAN BANFF J2 1:05.90 42.92 1:48.82 +7.19
37 103 SCHUESSLER-BEDARD William CAN SUTTO J2 1:05.78 43.35 1:49.13 +7.50
38 64 GIGIC Filip CAN NATC J2 1:06.61 42.68 1:49.29 +7.66
39 77 SMITH Brennan USA   SR 1:06.33 43.02 1:49.35 +7.72
40 107 DEMSCHAR Dominic AUS   J2 1:06.46 42.92 1:49.38 +7.75
41 97 SWEEK Miles USA   J2 1:06.29 43.11 1:49.40 +7.77
42 63 MCKILLOP Curtis CAN BANFF J2 1:06.91 42.67 1:49.58 +7.95
43 60 SWETTE Ford CAN WHIST J2 1:06.48 43.20 1:49.68 +8.05
44 61 SUTTON Brandon CAN ASA J2 1:05.71 44.07 1:49.78 +8.15
45 51 HRIBAR Timotej SLO   SR 1:05.06 44.77 1:49.83 +8.20
46 80 TAKAZAWA Shin JPN   SR 1:08.02 42.25 1:50.27 +8.64
47 95 OVERING Robert CAN POLEY J2 1:08.06 42.22 1:50.28 +8.65
48 115 VAN-DEURSEN Jake USA   J2 1:06.83 43.88 1:50.71 +9.08
49 88 FARROW Kyle CAN CRAIG J2 1:07.00 44.11 1:51.11 +9.48
50 82 SEGER Brodie CAN WHIST J1 1:07.24 44.17 1:51.41 +9.78
51 91 RENNIE Averell USA   J2 1:07.20 44.37 1:51.57 +9.94
52 78 GRASIC Martin CAN WINDR J1 1:07.64 43.95 1:51.59 +9.96
53 108 BERLACK Ronald USA   J2 1:04.86 46.85 1:51.71 +10.08
54 79 NOGES Carl USA   SR 1:06.33 46.02 1:52.35 +10.72
55 85 ELLER Bryce USA   J2 1:07.36 45.18 1:52.54 +10.91
56 111 RENZONI Charlie CAN WHIST J1 1:08.52 44.96 1:53.48 +11.85
57 90 FRY Steven CAN REDMT J2 1:08.14 45.40 1:53.54 +11.91
58 93 LLEWELLYN Austin CAN GROUS J1 1:09.73 43.82 1:53.55 +11.92
59 100 KOTAKE Yoriaki JPN   J2 1:08.49 45.32 1:53.81 +12.18
60 92 BETHUNE Ben CAN WHIST J1 1:08.36 45.61 1:53.97 +12.34
61 102 KWONG Daniel CAN WHIST J2 1:07.77 48.83 1:56.60 +14.97
62 99 RADWELL Kieren CAN CARC J1 1:10.57 47.27 1:57.84 +16.21
63 98 FOWLER Kristoff USA   J2 1:06.59 54.62 2:01.21 +19.58
64 74 KELLEY Robby USA   SR 1:04.84 1:04.53 2:09.37 +27.74
65 13 TARBERRY Ace USA   SR 1:03.20 1:11.88 2:15.08 +33.45
  114 DEAN Austin USA   J2 1:08.72 DNF DNF  
  112 WALLASCH Tyler USA   J2 1:08.83 DNF DNF  
  110 PRESSEAULT Gabriel CAN EDLS J2 1:06.52 DNF DNF  
  106 HAEHLEN Jonas CAN CARC J2 1:07.20 DNF DNF  
  101 GEDEON-ACHI Ghassan CAN TREMB J2 1:06.80 DNF DNF  
  96 TAYLOR Collin CAN CARC J1 1:09.29 DNF DNF  
  94 CARRY Roger CAN FERNI J2 1:08.25 DNF DNF  
  86 PUTNAM Jeffrey CAN BANFF J1 1:08.53 DNF DNF  
  75 JONES Alec USA   J2 1:06.78 DNF DNF  
  68 STEINKE Chris CAN ALPIN J2 1:05.22 DNF DNF  
  66 RIVET Philippe CAN   J2 1:08.24 DNF DNF  
  65 LAJOIE Vincent CAN ORFOR J2 1:04.90 DNF DNF  
  58 SOLOMON Andrew CAN ALPIN J2 1:04.43 DNF DNF  
  56 VIETZE Sandy USA   J2 1:04.44 DNF DNF  
  54 KIRCHER Andrew USA   J2 1:04.90 DNF DNF  
  53 RYAN Chase USA   J2 1:04.45 DNF DNF  
  52 BELL Jeffrey CAN CARC J2 1:05.70 DNF DNF  
  50 KRAUSE Nicholas USA   J2 1:04.54 DNF DNF  
  49 FARROW Tanner USA   J2 1:04.78 DNF DNF  
  48 MCLAUGHLIN Brian USA   J2 1:05.24 DNF DNF  
  46 ST-GERMAIN Wiliam CAN EQSQA J2 1:05.47 DNF DNF  
  44 MORSE Ben USA   J2 1:04.06 DNF DNF  
  41 MEGARRY Morgan CAN CRAIG J2 1:04.29 DNF DNF  
  32 THEODORSEN Espen NOR   SR 1:04.55 DNF DNF  
  31 WANDERS Arjan NED   SR 1:06.21 DNF DNF  
  27 BRIGOVIC Sebastian CRO   J2 1:03.65 DNF DNF  
  25 BRANDNER Klaus GER   SR 1:03.62 DNF DNF  
  20 KOELL Alexander SWE   SR 1:04.85 DNF DNF  
  19 OLSEN Joern Lunn NOR   J2 1:04.99 DNF DNF  
  18 LINDEBNER Anton GER   SR 1:03.31 DNF DNF  
  17 BJERTNESS Endre NOR   J2 1:03.76 DNF DNF  
  12 PRIDY Morgan CAN WHIST SR 1:03.08 DNF DNF  
  7 RUBIE Brennan USA   SR 1:02.59 DNF DNF  
  5 COCHRAN-SIEGLE Ryan USA   J2 1:01.94 DNF DNF  
  4 SANDVIK Eian NOR   SR 1:03.47 DNF DNF  
  3 BROWN Philip CAN ASA SR 1:02.26 DNF DNF  
  2 GRANSTROM Colby USA   SR 1:03.01 DNF DNF  
  116 RONSKY Russell CAN SUNSH J1 1:07.83 DNS DNS  
  69 RENZ Fabio GER   J2 1:04.82 DNS DNS  
  24 FINK-DEBRAY Miles USA   SR 1:03.99 DNS DNS  
  22 PRIDY Conrad CAN WHIST SR 1:03.86 DNS DNS  

Susie Theis

What do you think?

comments