Christianson wins 'big-boy race' in snowy Vail


In the midst of what has been a very dry winter, the folks in Vail may have loved the powder day Thursday, but it didn’t do much good for the NorAm racers on Golden Peak. Despite the soft conditions, both GS runs went off without a hitch.

“It was soft for sure, but the course workers did a good job of getting it smooth,” said the day’s ultimate winner Kieffer Christianson after his first run. ”In terms of race organization, Vail always makes sure things go off smoothly, so it’s a great place to race.”

Christianson hung on in the second run to ski away with the win, his first time atop the podium in a major event since 2009, when he won a National Junior Race slalom in Stratton, Vt.

“First time I’ve won a big-boy race,” he said with a laugh. “Or at least a medium boy race.”

He said the conditions didn’t bother him.

“I grew up in Alaska, so I’m used to skiing bad weather all the time, I actually kind of like it,” he said, “I feel like it gives me a leg up before I even start racing, more confidence.”

Second-place finisher Nikolai Tornoe Narvestad, of Norway, said the weather may have helped him, as well.

“It was super bumpy,” Narvestad said. “But I’m just so happy I could stay focused.”

Last year’s winner, Will Gregorak, couldn’t find the same success on the course this season. He switched back on to the shorter radius skis — still legal on the NorAm circuit — hoping to avoid getting thrown around by the soft conditions.

“It was my first time back on these old skis again this year, and on the soft course I just putted my way down,” Gregorak said. “I was really comfortable on this hill but … Maybe I’ll put something better together tomorrow.”

Photo: Michael Suleiman/Ski and Snowboard Club Vail

Results
Vail, CO (USA)
Nor-Am Cup
Men’s Giant Slalom

Rank    Name Year Nation Run 1 Run 2 Total Time FIS Points
 1 CHRISTIANSON Kieffer  1992  USA   1:02.43  1:03.18  2:05.61  9.37
 2 NARVESTAD Nikolai Tornoe  1992  NOR   1:02.45  1:03.26  2:05.71  10.08
 3 KRAUSE Nicholas  1993  USA   1:03.38  1:02.58  2:05.96  11.85
 4 STIEGLER Seppi  1988  USA   1:03.46  1:02.51  2:05.97  11.92
 5 HERZOG David  1992  AUT   1:03.50  1:02.61  2:06.11  12.91
 6 TROW Andy  1991  CAN   1:03.54  1:02.80  2:06.34  14.54
 7 ELLIOT Jeremy  1988  USA   1:03.22  1:03.26  2:06.48  15.53
 7 PHILP Trevor  1992  CAN   1:03.84  1:02.64  2:06.48  15.53
 9 MARNO Max  1991  USA   1:04.07  1:02.44  2:06.51  15.75
 9 DONALDSON David  1986  CAN   1:03.50  1:03.01  2:06.51  15.75
 11 ST-GERMAIN Wiliam  1992  CAN   1:03.08  1:03.47  2:06.55  16.03
 12 GOLDBERG Jared  1991  USA   1:04.01  1:02.63  2:06.64  16.67
 13 RICOU Luca  1990  ARG   1:03.56  1:03.15  2:06.71  17.16
 14 SWETTE Ford  1993  CAN   1:02.93  1:03.83  2:06.76  17.52
 15 HIGGINS Sean  1990  USA   1:03.73  1:03.06  2:06.79  17.73
 16 WERRY Tyler  1991  CAN   1:03.55  1:03.30  2:06.85  18.16
 16 ZAITSOFF Sasha  1990  CAN   1:03.79  1:03.06  2:06.85  18.16
 18 COHEE Nick  1988  USA   1:03.98  1:02.92  2:06.90  18.51
 19 HARMANEN Niko  1988  FIN   1:04.09  1:02.98  2:07.07  19.71
 20 BROWN Philip  1991  CAN   1:04.12  1:03.03  2:07.15  20.28
 21 CONE Robert  1992  USA   1:04.14  1:03.12  2:07.26  21.06
 22 ANKENY Michael  1991  USA   1:03.91  1:03.41  2:07.32  21.49
 23 MCLAUGHLIN Brian  1993  USA   1:03.31  1:04.05  2:07.36  21.77
 24 PLONER Alexander  1978  ITA   1:04.39  1:02.98  2:07.37  21.84
 25 KIRCHER Andrew  1993  USA   1:03.60  1:03.80  2:07.40  22.05
 26 GOWER Jack  1994  GBR   1:03.94  1:03.49  2:07.43  22.27
 27 KELLEY Tim  1986  USA   1:03.92  1:03.56  2:07.48  22.62
 28 DANIELS Nick  1991  USA   1:03.94  1:03.57  2:07.51  22.83
 29 DUPRATT Samuel  1993  USA   1:04.11  1:03.60  2:07.71  24.25
 29 NORDBOTTEN Jonathan  1989  NOR   1:04.26  1:03.45  2:07.71  24.25
 31 ACOSTA Christopher  1990  USA   1:03.37  1:04.51  2:07.88  25.45
 32 LAJOIE Vincent  1993  CAN   1:04.02  1:03.88  2:07.90  25.60
 33 BENNETT Bryce  1992  USA   1:04.57  1:03.50  2:08.07  26.80
 34 DAWSON Travis  1988  CAN   1:04.24  1:03.97  2:08.21  27.79
 35 DUFFY Danny  1994  USA   1:04.07  1:04.32  2:08.39  29.07
 36 RIVET Philippe  1992  CAN   1:04.36  1:04.07  2:08.43  29.35
 37 DUFFY Drew  1995  USA   1:04.09  1:04.38  2:08.47  29.63
 38 HORNER Sean  1991  USA   1:04.70  1:03.95  2:08.65  30.91
 39 STRAND Matthew  1993  USA   1:04.24  1:04.48  2:08.72  31.41
 40 NEESON Finlay  1993  NZL   1:04.67  1:04.13  2:08.80  31.97
 41 STEINKE Chris  1993  CAN   1:04.61  1:04.20  2:08.81  32.04
 42 ROBERTS Hig  1991  USA   1:04.13  1:04.70  2:08.83  32.19
 43 PENTTINEN Juho-Pekka  1991  FIN   1:04.57  1:04.48  2:09.05  33.74
 44 SCHUESSLER BEDARD William  1993  CAN   1:04.37  1:04.96  2:09.33  35.73
 45 MCKENNA Christopher  1993  USA   1:04.66  1:04.78  2:09.44  36.51
 46 SMITH Cameron  1992  USA   1:04.14  1:05.96  2:10.10  41.18
 47 VIETZE Sandy  1993  USA   1:04.62  1:05.74  2:10.36  43.03
Disqualified 2nd run
  KELLEY Robby  1990  USA         
Disqualified 1st run
  SZWEBEL Florian  1996  USA         
  BLAKE Daniel  1994  USA         
  SPROCK Ty  1995  USA         
  JAZBEC Jaka  1992  SLO         
Did not qualify for 2nd run
  BAILEY Bryan  1996  USA         
  SANTANIELLO Nick  1995  USA         
  MCCONNELL Ryan  1991  USA         
  MILLER Mark  1990  USA         
  HAYES Colin  1994  USA         
  BRAUN Nick  1994  USA         
  WILSON Kenny  1994  USA         
  DEMSCHAR Dominic  1993  AUS         
  MCDONALD Conor  1993  USA         
  KELLOCK Jonathan  1992  CAN         
  CLEASON James  1993  USA         
  MCKILLOP Curtis  1993  CAN         
  MCCORMICK Sean  1993  USA         
  READ Kevyn  1993  CAN         
  ERIKSSON Ricko  1989  SWE         
  MCCONVILLE Patrick  1994  CAN         
  WUNSCH Taylor  1991  USA         
  SUTTON Brandon  1992  CAN         
  NACIUK Anthony  1994  CAN         
  BERLACK Ronald  1994  USA         
  MONSEN Sam  1992  SWE         
  FALKUM-HANSEN Halfdan  1986  NOR         
  BROOKS Dylan  1992  USA         
  OWSLEY David  1991  USA         
  CARRY Roger  1993  CAN         
  SHPALL Bryan  1989  USA         
  SHIFFRIN Taylor  1992  USA         
  CHEVALIER Luc Henri  1992  AUS         
  THOMPSON Broderick  1994  CAN         
  BELL Jeffrey  1993  CAN         
  SANDVIK Eian  1989  NOR         
  ENGEL Mark  1991  USA         
  RASANEN Joonas  1989  FIN         
  ROALD Viking  1991  SWE         
  GAGNON Cedrik  1991  CAN         
  LAIDLAW Luke  1992  AUS         
  TOUTANT Simon-Claude  1991  CAN         
  LYSDAHL Espen  1990  NOR         
  JAMPOLSKY Grant  1989  USA         
  MARSHALL Tucker  1990  USA         
Did not finish 2nd run
  GRASIC Martin  1995  CAN         
  FLOWERS Kitt  1991  USA         
  MOTTAU Tanner  1993  USA         
  PLYHR Marcus  1988  SWE         
  ADDE Andreas  1988  NOR         
  MEGARRY Morgan  1993  CAN         
  RUUD Simon  1991  NOR         
  BANSMER Michael  1989  USA         
  RADFORD Michael  1991  USA         
  GREGORAK Will  1990  USA         
  COOK Dustin  1989  CAN         
  READ Erik  1991  CAN         
Did not finish 1st run
  VETH Nicolas  1995  USA         
  PITFIELD Graham  1994  CAN         
  ROBLES Thomas  1994  USA         
  AUTY Jack  1995  USA         
  MACKIE Michael  1989  CAN         
  WILSON Ryan  1987  USA       

Comments

comments



skiracingmag's Latest Youtube Favorite


See more Ski Racing Videos in our Video Vault


Ski Racing Magazine LB1