Home

Cochran-Siegle wins final NorAm GS to follow up career first


Ryan Cochran-Siegle at NorAm Finals in Nakiska. Pepi Culver

Ryan Cochran-Siegle at NorAm Finals in Nakiska. Pepi Culver

Ryan Cochran-Siegle picked up a career first NorAm GS win and his first NorAm victory since the Aspen downhill in Feb. 2012 at Nakiska on Tuesday (March 11), then followed up the result with another win in the final GS race on the calendar Wednesday. In the final GS race of the NorAm season, Cochran-Siegle was followed on the podium by another member of the U.S. Ski Team, Brennan Rubie, who subsequently finished second in the NorAm GS standings and earned a guaranteed World Cup start in that discipline for next season. Canadian Ski Team athlete and Sochi Olympian Trevor Philp finished third in the race, and Dustin Cook, who locked up the title on Tuesday, was fourth.

Lila Lapanja secured the ladies’ NorAm slalom title with a podium finish in the final women’s race of that discipline at Canada Olympic Park. Resi Stiegler took the race victory and scored her second 6-point result in as many days, and she was followed by Canada’s Brittany Phelan in second and Lapanja third. Independent skier Hailey Duke of the U.S. finished second in the slalom standings and will also have a guaranteed World Cup start next year along with Lapanja.

For Lapanja, who finished ninth in the slalom standings just one year ago, winning this season’s title was all just part of her development plan as an athlete.

“Winning the title was one of my written goals at the beginning of the season,” noted Lapanja. “Consistency, perseverance and luck helped me claim it. I have been working hard all year and searching for that next level. My coach (Seth McCadam) and tech (Gunnar Sorensen) helped give me the tools I needed to succeed, and it was my job to apply them the best I could every race. I’m so thankful for the support I’ve been given, and this result is extremely rewarding for me.”

NorAm Finals continue for both men and women through March 16.

 

RESULTS – WOMEN’S SLALOM

Rank Bib FIS Code Name Year Nation Run 1 Run 2 Total Time Diff. FIS Points
 1  58  537772 STIEGLER Resi 1985 USA  41.36  40.09  1:21.45  6.00
 2  69  107068 PHELAN Brittany 1991 CAN  42.78  39.58  1:22.36  +0.91  12.93
 3  55  539927 LAPANJA Lila 1994 USA  43.15  39.88  1:23.03  +1.58  18.03
 4  71  425914 TEFRE Elise-Woien 1992 NOR  43.38  40.07  1:23.45  +2.00  21.22
 5  73  185267 HONKONEN Jessica 1989 FIN  43.42  40.35  1:23.77  +2.32  23.66
 6  51  107044 IRWIN Madison 1991 CAN  43.76  40.39  1:24.15  +2.70  26.55
 7  75  185292 ROVE Kristiina 1990 FIN  44.32  40.03  1:24.35  +2.90  28.07
 8  60  107532 TOMMY Mikaela 1995 CAN  44.18  40.50  1:24.68  +3.23  30.59
 9  63  538855 FORD Julia 1990 USA  44.29  40.68  1:24.97  +3.52  32.79
 10  82  107562 GARTNER Stephanie 1996 CAN  43.74  41.75  1:25.49  +4.04  36.75
 11  84  107497 POITRAS Adrienne 1995 CAN  44.95  41.08  1:26.03  +4.58  40.86
 12  74  107387 CRAWFORD Candace 1994 CAN  45.76  40.95  1:26.71  +5.26  46.04
 13  86  107282 FARROW Katie 1993 CAN  45.07  41.82  1:26.89  +5.44  47.41
 14  101  107469 FIELD Charley 1995 CAN  45.20  41.77  1:26.97  +5.52  48.02
 15  83  107518 BARTLETT Caroline 1995 CAN  44.82  42.30  1:27.12  +5.67  49.16
 16  64  107521 CURRIE MEG 1995 CAN  47.20  39.97  1:27.17  +5.72  49.54
 17  78  107415 MOORE Kelly 1994 CAN  46.57  40.63  1:27.20  +5.75  49.77
 18  61  107427 ST-GERMAIN Laurence 1994 CAN  46.70  41.43  1:28.13  +6.68  56.85
 19  80  107588 WOODHOUSE Emma 1996 CAN  46.00  42.16  1:28.16  +6.71  57.08
 20  93  107563 HENRY Mia 1996 CAN  47.28  41.44  1:28.72  +7.27  61.34
 21  95  107512 TURNER Andrea 1995 CAN  47.03  42.32  1:29.35  +7.90  66.14
 22  91  107522 DENIS Darquise 1995 CAN  46.18  43.65  1:29.83  +8.38  69.79
 23  88  107557 MELINCHUK Hannah 1996 CAN  48.57  41.55  1:30.12  +8.67  72.00
 24  89  107447 GOULD Stephanie 1994 CAN  48.59  41.76  1:30.35  +8.90  73.75
 25  87  506109 GUNNARSTEDT Rebecca 1991 SWE  48.34  42.38  1:30.72  +9.27  76.56
 26  94  107476 HENKELMAN Megan 1995 CAN  47.54  43.21  1:30.75  +9.30  76.79
Disqualified 1st run
 56  107583 REMME Roni 1996 CAN
Did not finish 2nd run
 97  107515 WELLS Alix 1995 CAN
 52  105649 RYLEY Kate 1989 CAN
Did not finish 1st run
 102  107413 MILES Thea 1994 CAN
 100  539932 IRWIN Katharine 1994 USA
 99  538573 ROSS Laurenne 1988 USA
 98  107585 VAN BUREN Katherine 1996 CAN
 96  107384 CLARKE Devon 1994 CAN
 92  6535478 O BRIEN Audrey 1996 USA
 90  107482 KING Emma 1995 CAN
 85  6535086 GIBSON Libby 1994 USA
 81  107217 KNOWLES Natalie 1992 CAN
 79  107424 SCHMIDT Hannah 1994 CAN
 77  107556 MCCARTHY Jocelyn 1996 CAN
 76  107613 GRENIER Valerie 1996 CAN
 72  107269 CARROLL Tianda 1993 CAN
 70  106183 TERWIEL Elli 1989 CAN
 68  538975 WALES Brooke 1990 USA
 67  539457 MARNO Anna 1992 USA
 66  425921 HAUGEN Kristine Gjelsten 1992 NOR
 65  538284 MCJAMES Megan 1987 USA
 62  539678 PETERSON Foreste 1993 USA
 59  425916 FAUSA Chloe Margrethe 1992 NOR
 57  425879 RIIS-JOHANNESSEN Kristina 1991 NOR
 54  105615 ROUTHIER Eve 1988 CAN
 53  537792 DUKE Hailey 1985 USA

 

RESULTS – MEN’S GIANT SLALOM

Rank Bib FIS Code Name Year Nation Run 1 Run 2 Total Time Diff. FIS Points
 1  3  6530319 COCHRAN-SIEGLE Ryan 1992 USA  1:01.05  59.75  2:00.80  6.00
 2  6  934568 RUBIE Brennan 1991 USA  1:01.10  1:00.03  2:01.13  +0.33  8.43
 3  16  103865 PHILP Trevor 1992 CAN  1:01.34  1:00.00  2:01.34  +0.54  9.98
 4  2  100558 COOK Dustin 1989 CAN  1:00.95  1:00.47  2:01.42  +0.62  10.57
 5  7  103762 WERRY Tyler 1991 CAN  1:01.10  1:00.49  2:01.59  +0.79  11.82
 6  28  290693 PLONER Alexander 1978 ITA  1:02.02  59.64  2:01.66  +0.86  12.34
 7  5  934502 ANKENY Michael 1991 USA  1:02.10  59.96  2:02.06  +1.26  15.28
 8  24  930160 KELLEY Robby 1990 USA  1:02.44  1:00.04  2:02.48  +1.68  18.38
 9  8  293550 MARSAGLIA Matteo 1985 ITA  1:01.97  1:00.53  2:02.50  +1.70  18.52
 10  4  103729 READ Erik 1991 CAN  1:02.29  1:00.26  2:02.55  +1.75  18.89
 11  22  934643 GOLDBERG Jared 1991 USA  1:01.89  1:00.68  2:02.57  +1.77  19.04
 12  1  104026 SWETTE Ford 1993 CAN  1:01.81  1:00.90  2:02.71  +1.91  20.07
 13  14  530758 COHEE Nick 1988 USA  1:02.13  1:00.60  2:02.73  +1.93  20.22
 14  21  103512 FRISCH Jeffrey 1984 CAN  1:02.86  59.95  2:02.81  +2.01  20.81
 15  38  421860 NORDBOTTEN Jonathan 1989 NOR  1:02.97  59.85  2:02.82  +2.02  20.88
 16  11  103857 ST-GERMAIN William 1992 CAN  1:02.32  1:00.68  2:03.00  +2.20  22.21
 17  51  221213 RAPOSO Charles 1996 GBR  1:03.17  1:00.00  2:03.17  +2.37  23.46
 18  19  380292 ZRNCIC-DIM Natko 1986 CRO  1:03.26  59.92  2:03.18  +2.38  23.53
 19  12  934523 ENGEL Mark 1991 USA  1:03.34  59.94  2:03.28  +2.48  24.27
 20  9  103646 ZAITSOFF Sasha 1990 CAN  1:02.37  1:00.97  2:03.34  +2.54  24.71
 21  26  103752 TROW Andy 1991 CAN  1:03.26  1:00.31  2:03.57  +2.77  26.41
 22  32  422001 BRATH Joergen 1991 NOR  1:03.11  1:00.49  2:03.60  +2.80  26.63
 23  37  103313 DAWSON Travis 1988 CAN  1:03.57  1:00.32  2:03.89  +3.09  28.77
 24  54  6530534 VIETZE Sandy 1993 USA  1:03.73  1:00.25  2:03.98  +3.18  29.43
 25  30  930107 GREGORAK Will 1990 USA  1:03.03  1:01.17  2:04.20  +3.40  31.05
 26  69  104531 CRAWFORD James 1997 CAN  1:03.74  1:00.56  2:04.30  +3.50  31.79
 26  42  930188 MARSHALL Tucker 1990 USA  1:03.57  1:00.73  2:04.30  +3.50  31.79
 28  27  6530117 CONE Robert 1992 USA  1:03.67  1:00.91  2:04.58  +3.78  33.85
 29  48  930194 MCNEALUS Andrew 1990 USA  1:04.06  1:00.67  2:04.73  +3.93  34.95
 30  47  6531217 WEISEL Kipling 1995 USA  1:03.49  1:01.27  2:04.76  +3.96  35.18
 31  23  6530104 BENNETT Bryce 1992 USA  1:03.87  1:01.10  2:04.97  +4.17  36.72
 32  59  104156 NACIUK Anthony 1994 CAN  1:04.10  1:01.71  2:05.81  +5.01  42.91
 33  25  530651 STIEGLER Seppi 1988 USA  1:04.02  1:01.86  2:05.88  +5.08  43.43
 34  55  6531444 ARVIDSSON Erik 1996 USA  1:04.36  1:01.72  2:06.08  +5.28  44.90
 35  61  104044 READ Kevyn 1993 CAN  1:04.62  1:01.48  2:06.10  +5.30  45.05
 36  44  6530453 DUPRATT Samuel 1993 USA  1:04.52  1:01.95  2:06.47  +5.67  47.77
 37  40  104015 SCHUESSLER BEDARD William 1993 CAN  1:04.24  1:02.42  2:06.66  +5.86  49.17
 38  46  104023 STEINKE Chris 1993 CAN  1:04.56  1:02.19  2:06.75  +5.95  49.84
 39  76  6531246 ASTLE Bryce 1995 USA  1:04.94  1:01.93  2:06.87  +6.07  50.72
 39  52  104272 SEGER Brodie 1995 CAN  1:04.33  1:02.54  2:06.87  +6.07  50.72
 41  60  104378 GOUGEON Jake 1996 CAN  1:05.42  1:01.69  2:07.11  +6.31  52.49
 42  77  104469 SHARP Keegan 1997 CAN  1:04.84  1:02.40  2:07.24  +6.44  53.45
 43  68  430668 DZIEDZIC Andrzej 1995 POL  1:05.28  1:02.08  2:07.36  +6.56  54.33
 44  41  530837 KELLEY Tim 1986 USA  1:04.19  1:03.19  2:07.38  +6.58  54.48
 45  36  930133 HIGGINS Sean 1990 USA  1:04.94  1:02.55  2:07.49  +6.69  55.29
 46  110  390035 SMITH Warren Cummings 1992 EST  1:05.19  1:02.33  2:07.52  +6.72  55.51
 47  128  533866 NYMAN Steven 1982 USA  1:04.97  1:02.57  2:07.54  +6.74  55.66
 48  49  103984 LAJOIE Vincent 1993 CAN  1:04.69  1:02.94  2:07.63  +6.83  56.32
 49  86  104265 RAMSDEN Blake 1995 CAN  1:05.37  1:02.33  2:07.70  +6.90  56.84
 50  53  6530454 FARROW Tanner 1993 USA  1:05.20  1:02.59  2:07.79  +6.99  57.50
 51  67  104133 GREIG Rob 1994 CAN  1:04.64  1:03.48  2:08.12  +7.32  59.93
 52  57  422402 MAURSTAD Fredrik 1995 NOR  1:05.42  1:07.07  2:12.49  +11.69  92.13
Disqualified 1st run
 17  103676 BROWN Philip 1991 CAN
Did not start 2nd run
 35  531414 BANSMER Michael 1989 USA
Did not start 1st run
 31  103528 DRURY Kevin 1988 CAN
 20  103612 PRIDY Morgan 1990 CAN
Did not qualify 2nd run
 111  104412 BRUNEAU-BOUCHARD William 1996 CAN
 96  6531560 WILSON Cody 1996 USA
 95  103964 FRY Steven 1993 CAN
 94  104301 MCCONVILLE Will 1995 CAN
 93  104436 QUENNEVILLE Raphael 1996 CAN
 92  104407 LALIBERTE Felix 1996 CAN
 90  6530865 HAFERMAN Eric 1994 USA
 89  104238 KUUS Karl 1995 CAN
 85  6531160 LEEVER Alex 1995 USA
 84  104269 RONSKY Russell 1995 CAN
 82  104307 TAYLOR Aaron 1995 CAN
 81  6531195 SCHIBLI Jack 1995 USA
 80  104215 CARRY Patrick 1995 CAN
 78  6531520 MORSE Sam 1996 USA
 74  6531203 SPROCK Ty 1995 USA
 72  103942 BELL Jeffrey 1993 CAN
 65  6531127 DUFFY Drew 1995 USA
 56  6531115 BROWN Griffin 1995 USA
Did not finish 2nd run
 71  104311 GRASIC Martin 1995 CAN
 70  6530539 WRIGHT Bronson 1993 USA
 58  103385 PRIDY Conrad 1988 CAN
 43  422301 HAUGEN Per Torstein 1994 NOR
 15  6530500 MCLAUGHLIN Brian 1993 USA
 13  103997 MEGARRY Morgan 1993 CAN
 10  221117 GOWER Jack 1994 GBR
Did not finish 1st run
 91  104308 TRUSLER Thomas 1995 CAN
 88  104246 LYNOTT Patrick 1995 CAN
 83  104143 KENNEDY John Austin 1994 CAN
 79  104160 PITFIELD Graham 1994 CAN
 75  104409 QUEZEL Lambert 1996 CAN
 73  6531106 AUTY Jack 1995 USA
 66  6530840 DUFFY Danny 1994 USA
 63  104268 MERCIER ROBIN William 1995 CAN
 62  104097 UNTERBERGER Dominic 1994 CAN
 50  104153 MCCONVILLE Patrick 1994 CAN
 45  6531063 GINNIS Alexander 1994 USA
 39  930105 GRANSTROM Colby 1990 USA
 34  530326 WILSON Ryan 1987 USA
 33  934566 ROBERTS Hig 1991 USA
 29  530827 ELLIOT Jeremy 1988 USA
 18  6530115 CHRISTIANSON Kieffer 1992 USA
Italy's Karbon calls it a careerWith win, Gut claims super G title, Fenninger the overall

Comments

comments



skiracingmag's Latest Youtube Favorite


See more Ski Racing Videos in our Video Vault


Ski Racing Magazine LB1