Home

FILE UNDER -- Alpine // Top Story

Cuche fastest in first Beaver Creek training run, Bode Miller fourth

Swiss veteran Didier Cuche was the fastest skier down the Birds of Prey downhill course today (Nov. 30) in Beaver Creek, Colo. for the first training run after yesterday’s run was canceled for last-minute course work.

Cuche is looking to continue his early season success after wining the season-opening downhill last weekend in Lake Louise.

“The fun is when you ski like that…sunny perfect snow, pushing carves and good turns., nice jumps, coming through the finish and seeing you’re fast,” said Cuche who has hinted at retirement at the end of this season.

The sun was back out again today, but additional course work delayed the start an hour after forerunners were sent down at the original 11:00 start time and found some areas that needed adjustment.

“That’s one of my favorite courses, you have to see that from the top to the bottom, you have no two turns that have the same technique,” said Cuche. “If you make the perfect run here, even if you are are not on the top like you wanted to, that’s a undescribeable thing.”

Reigning super G World Champion, Italian Christof Innerhofer was a tenth of a second behind Cuche in second, while Austrian Hannes Reichelt landed third, one hundredth of a second behind Innerhofer.

American Bode Miller, the event’s athlete representative and key voice in yesterday’s training run cancellation, was pleased with the work done on the course and crossed the line with the day’s fourth-fastest time. Fellow American Andrew Weibrecht Ted was the next fastest for the home team in 25th, followed Wiley Maple in 26the and GS specialsit Ted Ligety in 29th.

The Canadian men also had a strong day with three men in the top 30, Robbie Dixon led the way in 7th, followed by Erik Guay in 14th and Jan Hudac in 22nd.

Racing begins Friday with the downhill race, followed by a super G Saturday and a GS Sunday. Additionally, races originally scheduled in Val d’Isere, France have been moved to Beaver Creek due to lack of snow in Europe. The men will have a GS Tuesday and a slalom Thursday. The World Cup women will also come to town for a super G on Wednesday.

OFFICIAL RESULTS – SECOND TRAINING

Rank Bib FIS Code Name Year Nation Total Time
 1  16  510030 CUCHE Didier  1974  SUI   1:45.54
 2  19  293006 INNERHOFER Christof  1984  ITA   1:45.64
 3  28  50742 REICHELT Hannes  1980  AUT   1:45.65
 4  17  532431 MILLER Bode  1977  USA   1:45.80
 5  12  50753 KROELL Klaus  1980  AUT   1:46.00
 6  31  421483 JANSRUD Kjetil  1985  NOR   1:46.17
 7  36  102961 DIXON Robbie  1985  CAN   1:46.25
 8  22  191740 CLAREY Johan  1981  FRA   1:46.50
 9  15  421328 SVINDAL Aksel Lund  1982  NOR   1:46.55
 10  27  192932 FAYED Guillermo  1985  FRA   1:46.56
 11  18  511383 FEUZ Beat  1987  SUI   1:46.79
 12  23  511139 KUENG Patrick  1984  SUI   1:46.93
 13  5  50858 STREITBERGER Georg  1981  AUT   1:46.97
 14  13  102263 GUAY Erik  1981  CAN   1:47.15
 15  20  511313 JANKA Carlo  1986  SUI   1:47.30
 16  1  292455 FILL Peter  1982  ITA   1:47.47
 17  34  201811 STECHERT Tobias  1985  GER   1:47.53
 18  8  292514 HEEL Werner  1982  ITA   1:47.54
 19  9  510890 ZURBRIGGEN Silvan  1981  SUI   1:47.57
 20  4  501076 OLSSON Hans  1984  SWE   1:47.62
 21  24  380260 KOSTELIC Ivica  1979  CRO   1:47.70
 22  30  102271 HUDEC Jan  1981  CAN   1:47.74
 23  29  191591 BERTRAND Yannick  1980  FRA   1:47.88
 24  3  560332 JERMAN Andrej  1978  SLO   1:47.98
 25  37  530939 WEIBRECHT Andrew  1986  USA   1:48.00
 26  48  930024 MAPLE Wiley  1990  USA   1:48.01
 27  60  54005 STRIEDINGER Otmar  1991  AUT   1:48.04
 28  56  191964 POISSON David  1982  FRA   1:48.18
 29  33  534562 LIGETY Ted  1984  USA   1:48.20
 30  51  561087 MARKIC Gasper  1986  SLO   1:48.44
 31  11  192746 THEAUX Adrien  1984  FRA   1:48.47
 32  82  531799 FORD Tommy  1989  USA   1:48.48
 33  58  103271 THOMSEN Benjamin  1987  CAN   1:48.66
 34  7  510767 HOFFMANN Ambrosi  1977  SUI   1:48.68
 35  67  103385 PRIDY Conrad  1988  CAN   1:48.70
 36  10  510727 DEFAGO Didier  1977  SUI   1:48.72
 37  2  511529 GISIN Marc  1988  SUI   1:48.76
 38  50  180570 ROMAR Andreas  1989  FIN   1:48.79
 39  39  530874 GANONG Travis  1988  USA   1:48.82
 40  35  534939 FISHER Erik  1985  USA   1:48.84
 41  65  510747 GRUENENFELDER Tobias  1977  SUI   1:48.87
 42  59  531452 BIESEMEYER Thomas  1989  USA   1:48.89
 43  62  561216 KLINE Bostjan  1991  SLO   1:48.91
 43  46  53981 KROELL Johannes  1991  AUT   1:48.91
 45  73  192504 MERMILLOD BLONDIN Thomas  1984  FRA   1:48.95
 46  71  561085 KRIZAJ Andrej  1986  SLO   1:49.00
 47  26  201606 KEPPLER Stephan  1983  GER   1:49.03
 48  44  511142 LUEOEND Vitus  1984  SUI   1:49.07
 49  63  294277 KLOTZ Siegmar  1987  ITA   1:49.14
 50  6  51327 PUCHNER Joachim  1987  AUT   1:49.17
 51  43  200379 SANDER Andreas  1989  GER   1:49.20
 52  81  531156 TARBERRY Ace  1988  USA   1:49.25
 53  70  6530319 COCHRAN-SIEGLE Ryan  1992  USA   1:49.31
 54  47  500150 JAERBYN Patrik  1969  SWE   1:49.39
 54  25  291459 PARIS Dominik  1989  ITA   1:49.39
 56  54  100558 COOK Dustin  1989  CAN   1:49.47
 57  77  194364 PINTURAULT Alexis  1991  FRA   1:49.51
 58  38  533131 SULLIVAN Marco  1980  USA   1:49.55
 59  68  53902 MAYER Matthias  1990  AUT   1:49.57
 60  49  990081 CASSE Mattia  1990  ITA   1:49.60
 61  74  511352 VILETTA Sandro  1986  SUI   1:49.62
 62  32  50625 RAICH Benjamin  1978  AUT   1:49.63
 63  21  560447 SPORN Andrej  1981  SLO   1:49.64
 64  14  51215 BAUMANN Romed  1986  AUT   1:49.68
 65  52  380292 ZRNCIC-DIM Natko  1986  CRO   1:49.70
 66  53  202059 FERSTL Josef  1988  GER   1:49.74
 67  55  294911 PATSCHEIDER Hagen  1988  ITA   1:49.80
 68  72  290998 STAUDACHER Patrick  1980  ITA   1:49.89
 69  76  102403 SEMPLE Ryan  1982  CAN   1:50.01
 70  83  421650 BJERKESTRAND Iver  1987  NOR   1:50.12
 71  45  53817 FRANZ Max  1989  AUT   1:50.15
 71  41  510993 ALBRECHT Daniel  1983  SUI   1:50.15
 73  40  53837 KRAMER Manuel  1989  AUT   1:50.26
 74  80  534959 JITLOFF Tim  1985  USA   1:50.38
 75  57  561067 PERKO Rok  1985  SLO   1:50.48
 76  78  220874 BALDWIN TJ  1990  GBR   1:50.67
 77  64  103090 HELIE Louis-Pierre  1986  CAN   1:50.70
 78  79  103512 FRISCH Jeffrey  1984  CAN   1:50.88
 79  66  191778 PICHOT Sebastien  1981  FRA   1:51.15
 80  75  220695 CRAWFORD Douglas  1987  GBR   1:51.25
 81  61  103656 HALBERT Kelby  1990  CAN   1:51.35
Did not start 1st run
   84  192653 FREY Thomas  1984  FRA   
   69  51401 GRAF Bernhard  1988  AUT   
Did not finish 1st run
   42  293550 MARSAGLIA Matteo  1985  ITA   

Eric Williams

What do you think?

comments