Elliot Wins Giant Slalom at U. of U. Invitational, Utes lead


LOVELAND, Colo. – Jeremy Elliot recorded his first win of the season to help the University of Utah ski team to first place after the giant slalom races during the first day of the Utah Invitational on Wednesday at the Loveland Ski Area.
 
The Utes earned 236 points during the first day to lead the U. of U. Invite standings after the GS competition, while Utah is eight points ahead of runner-up, Denver.
 
“This was a real confidence builder for the entire team. I am impressed with the work ethic and team skiing that was demonstrated. The Nordic Team is incredibly fired up with the results today, too,” said  Utah Director of Skiing Kevin Sweeney said.
 
Utah piled up 135 points in the men’s slalom team standings, led by three Utes who were on the podium.
 
Elliot earned his first victory in the men’s giant slalom and turned in the fastest first run of the day. The Park City, Utah native has placed among the top three in four races already this year. For his career, Elliot has won two races and been on the podium six times over his Ute career. He posted his first career in the GS race at the 2011 RMISA/NCAA Regional Championships.
 
“It was an awesome day,” Elliot said. “And with my buddies Ryan Wilson and Tim Hribar on the podium with me, it doesn’t get much better than that! We have had some tough luck in the early-season races and today we showed what we’re capable of so I can’t wait to do it again at the NCAA Championships!”
 
Hribar and Wilson joined Elliot on the podium in a third-place tie. This was Hribar’s first career podium appearance and also the first top-five finish of his career. Hribar posted the fastest second run of the day. Wilson, a Park City, Utah native, posted his first podium effort of the season and the seventh top-three finish of his career. Wilson has now been in the top five 10 times over his career.
 
The University of Colorado’s Kristine Haugan took the women’s race just a day after wining a NorAm GS. 
 
The Utes were third in the women’s giant slalom standings as they compiled 101 points, led by Kristiina Rove. Rove posted her best finish of this season as she finished fourth. The Espoo, Finland native has finished fifth or better twice in 2013 and has also been in the top 10 in five competitions already this season.
 
“I really wasn’t happy with my first run and I knew I could ski better,” Rove said. “During the second run, I was able to ski more to my abilities and I was much happier with my performance. The team really stepped it up and we are excited to bring the momentum into tomorrow.”
 
Junior Jaime DuPratt followed in 10th place for her seventh top-10 effort of this season and the eighth of her career.
 
Sophomore Ana Kobal rounded out the Ute effort with a 13th-place finish for her fifth top-15 performance of this season.
The slalom competition of the Utah Invitational will be held tomorrow in Loveland, Colo., while Utah’s Nordic crew will start its U. of U. Invite slate with the 5/10-km Classical on Friday at Soldier Hollow, followed by the 15/20-km Freestyle next Saturday.

Men’s Results

Rank Bib FIS Code Name Year Nation Run 1 Run 2 Total Time FIS Points
 1  3  530827 ELLIOT Jeremy  1988  USA   56.17  59.70  1:55.87  14.48
 2  12  531392 JAMPOLSKY Grant  1989  USA   56.47  59.55  1:56.02  15.63
 3  28  561192 HRIBAR Timotej  1990  SLO   57.15  59.27  1:56.42  18.70
 3  19  530326 WILSON Ryan  1987  USA   56.71  59.71  1:56.42  18.70
 5  6  530651 STIEGLER Seppi  1988  USA   56.71  59.78  1:56.49  19.24
 6  24  180667 HIETANEN Kasper  1991  FIN   57.18  59.52  1:56.70  20.86
 7  38  934523 ENGEL Mark  1991  USA   57.37  59.36  1:56.73  21.09
 7  16  530758 COHEE Nick  1988  USA   56.54  1:00.19  1:56.73  21.09
 9  8  54070 HERZOG David  1992  AUT   56.52  1:00.23  1:56.75  21.24
 10  4  103865 PHILP Trevor  1992  CAN   56.92  59.91  1:56.83  21.85
 11  27  421840 HAUG Andreas Willumsen  1989  NOR   56.97  59.87  1:56.84  21.93
 12  5  421954 LYSDAHL Espen  1990  NOR   56.50  1:00.44  1:56.94  22.70
 13  11  180541 HARMANEN Niko  1988  FIN   57.35  59.62  1:56.97  22.93
 14  31  930170 LAMB Max  1990  USA   57.24  59.76  1:57.00  23.16
 15  9  934547 MARNO Max  1991  USA   56.48  1:00.54  1:57.02  23.31
 16  13  421722 ADDE Andreas  1988  NOR   57.32  59.79  1:57.11  24.00
 17  29  30375 RICOU Luca  1990  ARG   57.20  59.96  1:57.16  24.39
 18  2  103752 TROW Andy  1991  CAN   57.16  1:00.06  1:57.22  24.85
 19  23  194314 JAGOT Benoit  1991  FRA   57.34  59.93  1:57.27  25.23
 20  39  501326 PLYHR Marcus  1988  SWE   56.73  1:00.57  1:57.30  25.46
 20  7  934562 RADFORD Michael  1991  USA   56.91  1:00.39  1:57.30  25.46
 22  15  422056 RUUD Simon  1991  NOR   57.40  59.92  1:57.32  25.62
 23  10  930029 ACOSTA Christopher  1990  USA   56.52  1:01.01  1:57.53  27.23
 24  52  6530599 STRAND Matthew  1993  USA   57.24  1:00.32  1:57.56  27.46
 25  33  100615 MACKIE Michael  1989  CAN   57.42  1:00.17  1:57.59  27.69
 25  26  422144 NARVESTAD Nikolai Tornoe  1992  NOR   57.24  1:00.35  1:57.59  27.69
 27  1  531414 BANSMER Michael  1989  USA   56.95  1:00.67  1:57.62  27.92
 28  25  934525 FLOWERS Kitt  1991  USA   56.89  1:00.81  1:57.70  28.54
 29  30  421871 SANDVIK Eian  1989  NOR   57.36  1:00.43  1:57.79  29.23
 30  17  40489 LAIDLAW Luke  1992  AUS   57.38  1:00.91  1:58.29  33.07
 31  14  6530168 SMITH Cameron  1992  USA   57.45  1:00.87  1:58.32  33.30
 32  51  6290222 SENONER David  1992  ITA   57.83  1:00.64  1:58.47  34.45
 33  40  6530167 SHIFFRIN Taylor  1992  USA   57.58  1:01.09  1:58.67  35.99
 34  70  930201 MILLER Mark  1990  USA   57.87  1:01.03  1:58.90  37.75
 35  47  532232 MCDONALD Fletcher  1989  USA   57.80  1:01.14  1:58.94  38.06
 36  48  6530598 SNOW Scott  1993  USA   58.06  1:00.92  1:58.98  38.37
 37  20  930188 MARSHALL Tucker  1990  USA   58.26  1:00.97  1:59.23  40.29
 38  34  934534 HORNER Sean  1991  USA   58.34  1:01.19  1:59.53  42.59
 38  32  532704 REYNOLDS Charlie  1989  USA   57.08  1:02.45  1:59.53  42.59
 40  63  40523 DEMSCHAR Dominic  1993  AUS   58.05  1:01.50  1:59.55  42.75
 41  56  104044 READ Kevyn  1993  CAN   58.44  1:01.13  1:59.57  42.90
 42  21  501529 GUNNARSSON Henrik  1991  SWE   58.13  1:01.52  1:59.65  43.51
 43  42  934694 OWSLEY David  1991  USA   57.90  1:01.78  1:59.68  43.74
 44  76  934549 MCCONNELL Ryan  1991  USA   58.07  1:01.65  1:59.72  44.05
 45  49  180631 PENTTINEN Juho-Pekka  1991  FIN   58.20  1:01.57  1:59.77  44.44
 46  44  6530108 BROOKS Dylan  1992  USA   58.34  1:01.58  1:59.92  45.59
 47  64  6530797 WILSON Kenny  1994  USA   58.56  1:01.76  2:00.32  48.66
 48  84  6530580 BLACK Graham  1993  USA   58.19  1:02.81  2:01.00  53.88
 49  53  934593 WRIGHT Cole  1991  USA   58.87  1:02.22  2:01.09  54.57
 50  68  934571 SCHINDLER James  1991  USA   59.08  1:02.65  2:01.73  59.49
 51  60  6530440 CLEASON James  1993  USA   58.95  1:03.06  2:02.01  61.64
 52  72  6530800 THEIS Tyler  1994  USA   59.34  1:02.83  2:02.17  62.87
 53  61  6531259 VETH Nicolas  1995  USA   59.30  1:02.92  2:02.22  63.25
 54  74  6531160 LEEVER Alex  1995  USA   59.54  1:02.74  2:02.28  63.72
 55  81  6530804 ROBERTS Murphy  1994  USA   58.97  1:03.47  2:02.44  64.94
 55  77  6531120 CARDAMONE Devon  1995  USA   59.10  1:03.34  2:02.44  64.94
 57  57  6530496 MCCORMICK Sean  1993  USA   59.18  1:03.59  2:02.77  67.48
 58  67  6531228 BAROUNOS Alex  1995  USA   59.65  1:03.18  2:02.83  67.94
 59  83  6531401 MITCHELL Nicholas  1995  USA   59.92  1:02.93  2:02.85  68.09
 60  85  6530478 JACOBS Jake  1993  USA   59.92  1:02.94  2:02.86  68.17
 61  82  194568 LOYE Arthur  1992  FRA   58.51  1:04.40  2:02.91  68.55
 62  87  6531726 SZWEBEL Florian  1996  USA   59.76  1:03.25  2:03.01  69.32
 63  91  6531590 KIRWOOD Clayton  1996  USA   59.45  1:03.66  2:03.11  70.09
 64  86  512130 DU PASQUIER Gregoire  1995  SUI   59.52  1:03.67  2:03.19  70.71
 65  90  6530924 BARNEY Ryan  1994  USA   1:00.04  1:03.62  2:03.66  74.32
 65  69  6530950 HAYES Colin  1994  USA   59.81  1:03.85  2:03.66  74.32
 67  79  6530639 ELLER Bryce  1993  USA   59.78  1:04.12  2:03.90  76.16
 68  71  6530447 COOPER Scott  1993  USA   59.59  1:04.33  2:03.92  76.31
 69  66  6530457 FOWLER Danny  1993  USA   1:00.21  1:03.91  2:04.12  77.85
 70  75  501723 OLOFSSON Jonas  1992  SWE   1:00.26  1:04.00  2:04.26  78.92
 71  95  6531634 CALARCO Matthew  1996  USA   1:00.50  1:03.85  2:04.35  79.62
 72  58  6530795 DAVIS Devin  1994  USA   59.73  1:04.81  2:04.54  81.07
 73  73  6530893 BLAKE Daniel  1994  USA   1:00.47  1:04.18  2:04.65  81.92
 74  100  6531562 WADA Anthony  1996  USA   1:00.57  1:04.10  2:04.67  82.07
 75  97  870002 STEYN Luke  1993  ZIM   1:00.88  1:03.85  2:04.73  82.53
 76  96  6530935 BLOMMER William  1994  USA   1:00.22  1:04.66  2:04.88  83.69
 77  88  6531599 THROM Benjamin  1996  USA   1:00.39  1:04.57  2:04.96  84.30
 78  93  6531330 FAKE Hayden  1995  USA   59.80  1:05.35  2:05.15  85.76
 79  78  934586 UNICUME Cody  1991  USA   1:00.76  1:04.62  2:05.38  87.53
 80  94  6531610 HANCOCK Andrew  1996  USA   1:01.44  1:04.70  2:06.14  93.36
 81  92  6531735 BAILEY Bryan  1996  USA   1:01.55  1:05.42  2:06.97  99.74
 82  102  6530987 NAGLER Austin  1994  USA   1:01.56  1:06.83  2:08.39  110.65
 83  105  6531533 POWELL Robert  1995  USA   1:08.66  1:12.73  2:21.39  210.50
 84  106  6531646 HJORTH Gabriel  1996  USA   1:08.67  1:13.28  2:21.95  214.80
Did not start 2nd run
   41  193481 FAVRE Arnaud  1987  FRA         
Did not finish 2nd run
   104  6531706 MALONEY Henry  1996  USA         
   103  110330 DUCCI Diego  1994  CHI         
   101  6531740 LUNDIN Travis  1996  USA         
   99  6530825 FOX Dylan  1994  USA         
   89  6530334 CUTLER Will  1992  USA         
   80  6531192 SANTANIELLO Nick  1995  USA         
   65  6531002 BRAUN Nick  1994  USA         
   62  6530661 MCDONALD Conor  1993  USA         
   59  421787 SALBU Chriss  1988  NOR         
   55  6530539 WRIGHT Bronson  1993  USA         
   54  6531203 SPROCK Ty  1995  USA         
   50  561256 JAZBEC Jaka  1992  SLO         
   46  501804 MONSEN Sam  1992  SWE         
   45  421576 FALKUM-HANSEN Halfdan  1986  NOR         
   43  410371 NEESON Finlay  1993  NZL         
   37  501574 ROALD Viking  1991  SWE         
   36  103690 GAGNON Cedrik  1991  CAN         
   35  40553 CHEVALIER Luc Henri  1992  AUS         
   22  180567 RASANEN Joonas  1989  FIN         
   18  421943 KIRKEFJORD Goeran  1990  NOR         
Did not finish 1st run
   107  6531779 GRENDENE Giovanni  1996  USA         
   98  6531266 WEINGARTNER Tommy  1995  USA         

Women’s Results

Rank Bib FIS Code Name Year Nation Run 1 Run 2 Total Time FIS Points
 1  5  425921 HAUGEN Kristine Gjelsten  1992  NOR   58.52  57.47  1:55.99  12.00
 2  2  538975 WALES Brooke  1990  USA   58.79  57.82  1:56.61  16.76
 3  17  538284 MCJAMES Megan  1987  USA   59.09  57.83  1:56.92  19.14
 4  7  539390 MCLEAN Shane  1992  USA   59.32  57.76  1:57.08  20.36
 5  8  185292 ROVE Kristiina  1990  FIN   1:00.00  57.81  1:57.81  25.96
 6  10  105334 MCBROOM Kelly  1989  CAN   59.87  57.96  1:57.83  26.12
 7  1  425918 SEKSE Tonje  1992  NOR   59.63  58.43  1:58.06  27.88
 8  4  539109 DELANEY Devin  1991  USA   59.84  58.69  1:58.53  31.49
 9  18  425803 GROSVOLD Thea  1990  NOR   59.94  58.68  1:58.62  32.18
 10  9  185267 HONKONEN Jessica  1989  FIN   59.93  58.71  1:58.64  32.33
 11  14  538841 DUPRATT Jaime  1990  USA   1:00.55  58.12  1:58.67  32.56
 12  19  107217 KNOWLES Natalie  1992  CAN   1:00.10  58.68  1:58.78  33.41
 13  12  107269 CARROLL Tianda  1993  CAN   1:00.50  58.60  1:59.10  35.86
 14  11  185331 TIKKANEN Johanna  1992  FIN   1:00.00  59.11  1:59.11  35.94
 15  25  565369 KOBAL Ana  1991  SLO   1:00.77  58.47  1:59.24  36.94
 16  38  539404 SAMUELS Lauren  1992  USA   1:01.02  58.38  1:59.40  38.17
 17  6  106942 IRWIN Stephanie  1990  CAN   1:00.77  58.92  1:59.69  40.39
 18  16  565315 ROBNIK Mateja  1987  SLO   1:00.76  59.27  2:00.03  43.00
 19  22  297916 DANZA Emily  1991  ITA   1:01.22  58.91  2:00.13  43.77
 20  3  539848 ALTRINGER Courtney  1993  USA   1:01.11  59.10  2:00.21  44.38
 21  28  538881 HOSTETTER Mary Rachel  1990  USA   1:00.68  59.54  2:00.22  44.46
 22  13  535629 WILLIAMS Kate  1989  USA   1:01.53  58.74  2:00.27  44.84
 23  21  539904 PALMER Teagen  1994  USA   1:01.14  59.18  2:00.32  45.22
 24  23  538856 FRY Kayla  1990  USA   1:01.64  59.07  2:00.71  48.22
 25  15  539347 BERTHER Vanessa  1992  USA   1:01.13  59.81  2:00.94  49.98
 26  27  385034 FERK Matea  1987  CRO   1:01.59  59.53  2:01.12  51.36
 27  34  538909 MCDONALD Amanda  1990  USA   1:01.15  1:00.15  2:01.30  52.74
 28  26  506117 KLAESSON Caroline  1991  SWE   1:01.74  59.66  2:01.40  53.51
 29  24  106963 MORAN Terra  1990  CAN   1:02.32  59.86  2:02.18  59.50
 30  43  538863 GUETSCHOW Taylor  1990  USA   1:02.11  1:00.20  2:02.31  60.49
 31  59  6535469 MCCORMICK Erika  1996  USA   1:02.52  1:00.00  2:02.52  62.11
 32  33  539361 FRENCH Bridget  1992  USA   1:02.12  1:00.60  2:02.72  63.64
 33  40  415169 MILLER-BROWN Harriet  1991  NZL   1:02.48  1:00.51  2:02.99  65.71
 34  32  297503 RIZZIERI Maria Elena  1989  ITA   1:01.84  1:01.36  2:03.20  67.32
 35  50  6535185 GREENE Katy  1995  USA   1:02.89  1:00.50  2:03.39  68.78
 36  35  539484 MCVICKER Victoria  1992  USA   1:02.91  1:00.49  2:03.40  68.86
 37  51  539939 HOSTETLER Katie  1994  USA   1:02.87  1:00.61  2:03.48  69.47
 38  42  107075 RIOPELLE Marissa  1991  CAN   1:03.63  1:00.22  2:03.85  72.31
 39  49  6535494 SEDBERRY Chandler  1996  USA   1:02.62  1:01.38  2:04.00  73.46
 40  47  45327 CHEVALIER Joelle  1991  AUS   1:03.08  1:01.10  2:04.18  74.84
 41  61  45279 HASLAU Jessica  1992  AUS   1:03.69  1:00.91  2:04.60  78.07
 42  30  539984 DRILLER Tenaya  1994  USA   1:03.26  1:01.46  2:04.72  78.99
 43  37  538815 BURROWS Khyla  1990  USA   1:03.77  1:01.02  2:04.79  79.52
 44  39  385052 PALIC Tea  1991  CRO   1:03.39  1:01.41  2:04.80  79.60
 45  48  506314 ERIKSSON Malin  1992  SWE   1:03.44  1:01.41  2:04.85  79.98
 45  45  197384 JULLIAND Eloise  1993  FRA   1:03.13  1:01.72  2:04.85  79.98
 47  46  539981 FRANKENBURG Sophia  1994  USA   1:03.06  1:01.95  2:05.01  81.21
 48  60  506343 HJELM Fredrika  1992  SWE   1:03.70  1:01.79  2:05.49  84.89
 49  67  107290 GIBSON Kaitlyn  1993  CAN   1:04.24  1:01.47  2:05.71  86.58
 50  65  539949 ZANCA Mariah  1994  USA   1:03.68  1:02.32  2:06.00  88.81
 51  31  425755 BJERKA Ida Steien  1989  NOR   1:03.57  1:02.54  2:06.11  89.65
 52  56  539922 RYAN Kristie  1994  USA   1:04.07  1:02.69  2:06.76  94.64
 53  41  539805 PEARL Natalie  1993  USA   1:04.47  1:02.84  2:07.31  98.86
 54  52  6535256 MUELLER-RISTINE Julia  1995  USA   1:04.51  1:02.84  2:07.35  99.17
 55  62  6535461 KIDD Serina  1996  USA   1:04.58  1:02.97  2:07.55  100.70
 56  54  6535030 SHEELY Miranda  1994  USA   1:04.73  1:03.10  2:07.83  102.85
 57  64  6535427 CASHELL Julia  1996  USA   1:05.12  1:03.22  2:08.34  106.76
 58  58  539894 OCHS Annie  1994  USA   1:05.39  1:03.33  2:08.72  109.68
 59  70  6535419 BALFANZ Kelly  1996  USA   1:04.89  1:04.14  2:09.03  112.06
 60  68  6535131 LARSEN Dayna  1994  USA   1:05.86  1:03.34  2:09.20  113.36
 61  72  6535113 PAVON Alexandra  1994  USA   1:06.22  1:04.10  2:10.32  121.96
 62  53  6535309 GRASSELL Megan  1995  USA   1:07.17  1:03.64  2:10.81  125.71
 63  73  6535186 GUMERMAN Madison  1995  USA   1:06.46  1:04.75  2:11.21  128.78
 64  74  6535568 BALKIND Mikaela  1996  USA   1:07.04  1:04.96  2:12.00  134.85
 64  57  539964 HARTMAN Ellie  1994  USA   1:04.81  1:07.19  2:12.00  134.85
 66  76  6535572 BOWERS Dairinn  1996  USA   1:07.70  1:05.62  2:13.32  144.97
 67  77  6535218 PERSON Sarah  1995  USA   1:07.56  1:07.72  2:15.28  160.01
 68  78  6535004 FERGUSON Celia  1994  USA   1:13.01  1:10.14  2:23.15  220.40
Did not start 2nd run
   69  6535102 VAN DER LINDEN Alexandra  1994  USA         
Did not finish 2nd run
   75  415196 JONES Melissa  1994  NZL         
   44  539451 WISE Clare  1992  USA         
   20  538470 CONE Lindsay  1988  USA         
Did not finish 1st run
   71  6535486 RENNIE Christina  1994  USA         
   66  6535367 GEZON Sara  1995  USA         
   63  6535467 MARZARIO Montana  1996  USA         
   55  6535590 HENEGAN Sydney  1996  USA         
   36  505882 HOLMBERG Erika  1988  SWE         
   29  106633 GOODMAN Anna  1986  CAN         

US women's World Championships downhill team reportedly settledMen test downhill track for Worlds; Reichelt first; Guay fourth

Comments

comments



skiracingmag's Latest Youtube Favorite


See more Ski Racing Videos in our Video Vault


Ski Racing Magazine LB1