Hirscher, Geiger take NorAm wins in Colorado


Austrian Marcel Hirscher made him self at home today (Nov. 28) in Aspen, Colo. as he won a NorAm GS with a time of two minutes, 00.45 seconds, after standing third after the first run.

After crashing at a World Cup race in Hinterstoder, Austria, last February and injuring his foot, Hirscher has been working on making a strong comeback.

“Last year was my injury…it’s getting better and better, training and everything is ok but training and races are totally different,” explained Hirscher.

Hirscher also commented on the dynamic field of World Cup level athletes competing in today’s event. “Fifty percent of the [World Cup] GS athletes are here, so it’s pretty important for me, it’s half a World cup race.”

Also on the podium was France’s Cyprien Richard in second (2:01:89) and Sweden’s Matts Olsson (2:01.97). Another three hundredths behind Olsson was U.S. skier, Tim Jitloff in fourth place (2:02.00).

The NorAm women’s season was also kicked off today with a slalom in Loveland, Colo.

German Christina Geiger took the victory after leading the way in both runs with a combined time of one minute, 47.20 seconds. Canadian Marie-Michele Gagnon was .34 seconds behind in second, followed by German Lena Duerr in third (1:49.05).

A total of 34 women, including half of the first 10 starters, failed to finish the first run due to a technical course set and inconsistent surface conditions. On that list was American young gun Mikaela Shiffrin and German World Cup regulars Fanny Chemlar and Katharina Duerr.

The top American in the 85-woman field was Hailey Duke in 10th place.

NorAm Cup racing in Colorado continues tomorrow with a men’s giant slalom in Aspen and a women’s slalom in Loveland.

Men’s Results

Rank Bib FIS Code Name Year Nation Run 1 Run 2 Total Time FIS Points
 1  9  53831 HIRSCHER Marcel  1989  AUT   58.13  1:02.32  2:00.45  6.00
 2  17  191423 RICHARD Cyprien  1979  FRA   59.01  1:02.88  2:01.89  16.40
 3  22  501324 OLSSON Matts  1988  SWE   59.15  1:02.82  2:01.97  16.98
 4  6  534959 JITLOFF Tim  1985  USA   58.85  1:03.15  2:02.00  17.20
 5  8  180534 SANDELL Marcus  1987  FIN   57.97  1:04.08  2:02.05  17.56
 6  23  292491 MOELGG Manfred  1982  ITA   59.55  1:02.71  2:02.26  19.07
 7  27  421669 HAUGEN Leif Kristian  1987  NOR   59.31  1:03.07  2:02.38  19.94
 8  14  191750 FANARA Thomas  1981  FRA   59.09  1:03.30  2:02.39  20.01
 9  21  292120 SIMONCELLI Davide  1979  ITA   58.54  1:04.03  2:02.57  21.31
 10  37  192504 MERMILLOD BLONDIN Thomas  1984  FRA   59.93  1:02.67  2:02.60  21.53
 11  30  292967 EISATH Florian  1984  ITA   59.31  1:03.52  2:02.83  23.19
 12  25  290693 PLONER Alexander  1978  ITA   59.36  1:03.63  2:02.99  24.35
 13  24  202462 DOPFER Fritz  1987  GER   58.80  1:04.21  2:03.01  24.49
 14  33  191778 PICHOT Sebastien  1981  FRA   1:00.20  1:03.04  2:03.24  26.15
 15  12  103676 BROWN Philip  1991  CAN   59.30  1:04.14  2:03.44  27.60
 16  35  500933 OLSSON Jon  1982  SWE   1:00.40  1:03.08  2:03.48  27.89
 17  32  51159 NOESIG Christoph  1985  AUT   1:00.09  1:03.41  2:03.50  28.03
 18  7  103729 READ Erik  1991  CAN   59.45  1:04.07  2:03.52  28.17
 19  36  150834 ZIKA Adam  1989  CZE   1:00.00  1:03.54  2:03.54  28.32
 20  2  930105 GRANSTROM Colby  1990  USA   59.67  1:03.95  2:03.62  28.90
 21  38  560425 VAJDIC Bernard  1980  SLO   59.79  1:04.28  2:04.07  32.15
 22  46  934518 DANIELS Nick  1991  USA   1:00.09  1:04.00  2:04.09  32.29
 23  16  934568 RUBIE Brennan  1991  USA   1:00.42  1:03.81  2:04.23  33.30
 24  4  421860 NORDBOTTEN Jonathan  1989  NOR   59.94  1:04.56  2:04.50  35.25
 25  13  103078 DONALDSON David  1986  CAN   1:00.62  1:04.85  2:05.47  42.26
 26  39  530651 STIEGLER Seppi  1988  USA   1:00.87  1:04.62  2:05.49  42.40
 27  44  421566 BRENNA Petter  1986  NOR   1:00.56  1:04.94  2:05.50  42.48
 28  45  530758 COHEE Nick  1988  USA   1:01.04  1:05.48  2:06.52  49.84
 29  56  934643 GOLDBERG Jared  1991  USA   1:01.35  1:05.37  2:06.72  51.29
 30  5  421840 HAUG Andreas Willumsen  1989  NOR   1:01.01  1:06.54  2:07.55  57.28
 31  42  53859 TRIENDL Armin  1989  AUT   1:01.22  1:06.39  2:07.61  57.72
 32  64  6530104 BENNETT Bryce  1992  USA   1:01.85  1:06.24  2:08.09  61.18
 33  57  103752 TROW Andy  1991  CAN   1:01.92  1:06.63  2:08.55  64.51
 34  50  103865 PHILP Trevor  1992  CAN   1:01.45  1:07.11  2:08.56  64.58
 35  75  103997 MEGARRY Morgan  1993  CAN   1:01.33  1:07.33  2:08.66  65.30
 36  48  103528 DRURY Kevin  1988  CAN   1:02.29  1:07.60  2:09.89  74.18
 37  81  6530454 FARROW Tanner  1993  USA   1:03.47  1:07.05  2:10.52  78.73
 38  52  930029 ACOSTA Christopher  1990  USA   1:03.43  1:07.85  2:11.28  84.22
 39  70  6530108 BROOKS Dylan  1992  USA   1:03.51  1:08.64  2:12.15  90.51
 40  71  6530167 SHIFFRIN Taylor  1992  USA   1:03.21  1:09.09  2:12.30  91.59
 41  76  6530399 O BRIEN Cannon  1992  USA   1:04.31  1:08.21  2:12.52  93.18
 42  77  6530598 SNOW Scott  1993  USA   1:02.84  1:30.67  2:33.51  244.79
Disqualified 2nd run
   18  194364 PINTURAULT Alexis  1991  FRA         
Did not start 1st run
   73  6530168 SMITH Cameron  1992  USA         
Did not qualify 1st run
   98  481665 DRUGOV Yuriy  1995  RUS         
   95  6530800 THEIS Tyler  1994  USA         
   94  6530950 HAYES Colin  1994  USA         
   92  6531228 BAROUNOS Alex  1995  USA         
   90  6531160 LEEVER Alex  1995  USA         
   89  6531203 SPROCK Ty  1995  USA         
   88  6530642 HARTMANN Kevin  1993  USA         
   86  6530507 NIEDERHAUSER Christoph  1993  USA         
   83  410371 NEESON Finlay  1993  NZL         
   82  103891 KELLOCK Jonathan  1992  CAN         
   79  6530496 MCCORMICK Sean  1993  USA         
   78  103901 SUTTON Brandon  1992  CAN         
   63  6530117 CONE Robert  1992  USA         
   28  990048 BORSOTTI Giovanni  1990  ITA         
Did not finish 2nd run
   72  6530599 STRAND Matthew  1993  USA         
   69  103899 SOLOMON Andrew  1992  CAN         
   65  103313 DAWSON Travis  1988  CAN         
   59  930133 HIGGINS Sean  1990  USA         
   58  103612 PRIDY Morgan  1990  CAN         
   54  102435 JANYK Michael  1982  CAN         
   51  421871 SANDVIK Eian  1989  NOR         
   49  930160 KELLEY Robby  1990  USA         
   43  934502 ANKENY Michael  1991  USA         
   41  534040 COCHRAN Jimmy  1981  USA         
   40  421954 LYSDAHL Espen  1990  NOR         
   31  421859 NILSEN Markus  1989  NOR         
   29  192653 FREY Thomas  1984  FRA         
   26  420148 KARLSEN Truls Ove  1975  NOR         
   20  192506 MISSILLIER Steve  1984  FRA         
   15  103512 FRISCH Jeffrey  1984  CAN         
   11  510997 BERTHOD Marc  1983  SUI         
Did not finish 1st run
   97  481614 SHARIY Valentin  1995  RUS         
   96  6531120 CARDAMONE Devon  1995  USA         
   93  6531259 VETH Nicolas  1995  USA         
   91  40536 DEMSCHAR Daniel  1994  AUS         
   87  6530447 COOPER Scott  1993  USA         
   85  6530237 FURRER Cameron  1992  USA         
   84  6530814 MOYER Bobby  1994  USA         
   80  6530481 KAMPHUIS Colin  1993  USA         
   74  180631 PENTTINEN Juho-Pekka  1991  FIN         
   68  501804 MONSEN Sam  1992  SWE         
   67  410365 BARWOOD Adam  1992  NZL         
   66  934722 STRAND Derek  1991  USA         
   62  6530500 MCLAUGHLIN Brian  1993  USA         
   61  180567 RASANEN Joonas  1989  FIN         
   60  6530486 KRAUSE Nicholas  1993  USA         
   55  934524 FARRELL Bobby  1991  USA         
   53  531414 BANSMER Michael  1989  USA         
   47  530837 KELLEY Tim  1986  USA         
   34  101895 ROY Jean-Philippe  1979  CAN         
   19  292000 BLARDONE Massimiliano  1979  ITA         
   10  51007 SCHOERGHOFER Philipp  1983  AUT         
   3  534507 CHRISTIANSON Charles  1984  USA         
   1  930107 GREGORAK Will  1990  USA         


Women’s Results

Rank Bib FIS Code Name Year Nation Run 1 Run 2 Total Time FIS Points
 1  21  206279 GEIGER Christina  1990  GER   55.30  51.90  1:47.20  6.00
 2  23  105269 GAGNON Marie-Michele  1989  CAN   55.62  51.92  1:47.54  7.93
 3  37  206355 DUERR Lena  1991  GER   56.66  52.39  1:49.05  16.53
 4  27  55977 THALMANN Carmen  1989  AUT   56.42  52.84  1:49.26  17.72
 5  32  196803 MOUGEL Laurie  1988  FRA   57.10  52.49  1:49.59  19.60
 6  36  205239 WIRTH Barbara  1989  GER   57.75  52.67  1:50.42  24.32
 7  6  106183 TERWIEL Elli  1989  CAN   57.74  52.77  1:50.51  24.83
 8  46  425879 RIIS-JOHANNESSEN Kristina  1991  NOR   58.38  52.57  1:50.95  27.34
 9  43  385041 NOVOSELIC Sofija  1990  CRO   58.37  52.72  1:51.09  28.14
 10  52  537792 DUKE Hailey  1985  USA   58.07  53.26  1:51.33  29.50
 11  22  56032 SCHILD Bernadette  1990  AUT   57.91  53.43  1:51.34  29.56
 12  15  515997 FEIERABEND Denise  1989  SUI   57.97  53.45  1:51.42  30.01
 13  10  485570 SOROKINA Anna  1990  RUS   57.79  53.92  1:51.71  31.66
 14  42  565331 LAVTAR Katarina  1988  SLO   58.65  53.17  1:51.82  32.29
 14  16  106825 PREFONTAINE Marie-Pier  1988  CAN   57.26  54.56  1:51.82  32.29
 14  14  196725 BARIOZ Taina  1988  FRA   58.66  53.16  1:51.82  32.29
 17  29  306096 HOSHI Mizue  1985  JPN   58.29  53.81  1:52.10  33.88
 18  41  435142 KARASINSKA Katarzyna  1982  POL   58.04  54.12  1:52.16  34.22
 19  56  155728 DUBOVSKA Martina  1992  CZE   58.35  53.83  1:52.18  34.34
 20  24  206099 PERNER Nina  1986  GER   58.59  53.68  1:52.27  34.85
 20  7  107156 MCLEISH Madison  1992  CAN   57.95  54.32  1:52.27  34.85
 22  54  155699 PAULATHOVA Katerina  1993  CZE   59.56  53.16  1:52.72  37.41
 23  58  538909 MCDONALD Amanda  1990  USA   59.52  53.40  1:52.92  38.55
 24  49  565333 BRODNIK Vanja  1989  SLO   58.14  55.04  1:53.18  40.03
 25  59  539909 MOLTZAN Paula  1994  USA   59.51  54.40  1:53.91  44.18
 26  55  485631 YAKOVISHINA Elena  1992  RUS   59.81  54.52  1:54.33  46.57
 27  61  538496 GHENT Erika  1988  USA   1:00.06  54.50  1:54.56  47.88
 28  13  107312 ROTH Julia  1993  CAN   1:00.10  55.78  1:55.88  55.39
 29  66  107217 KNOWLES Natalie  1992  CAN   1:00.60  55.49  1:56.09  56.59
 30  70  539927 LAPANJA Lila  1994  USA   1:01.68  56.37  1:58.05  67.74
 31  77  6535204 LATHROP Brittany  1995  USA   1:02.37  58.04  2:00.41  81.17
 32  75  539893 ANDERSON Nicole  1994  USA   1:03.26  57.29  2:00.55  81.97
 33  50  306987 OKAMOTO Noe  1992  JPN   1:02.54  59.68  2:02.22  91.47
 34  63  107227 TESCHNER Randa  1992  CAN   1:03.08  59.22  2:02.30  91.92
 35  69  539536 WILES Jacqueline  1992  USA   1:04.07  58.26  2:02.33  92.09
 36  76  539887 MURPHY Morganne  1994  USA   1:03.50  59.06  2:02.56  93.40
 37  81  6535078 DAVIDSON Katie  1994  USA   1:05.32  1:00.19  2:05.51  110.19
 38  84  6535030 SHEELY Miranda  1994  USA   1:05.50  1:01.74  2:07.24  120.03
 39  82  539903 GENCHEFF Alex  1994  USA   1:06.63  1:02.80  2:09.43  132.50
 40  85  539651 GRAUER Taylor  1993  USA   1:08.27  1:03.38  2:11.65  145.13
Did not start 1st run
   83  6535256 MUELLER-RISTINE Julia  1995  USA         
   51  35079 SIMARI BIRKNER Maria Belen  1982  ARG         
   31  35089 SIMARI BIRKNER Macarena  1984  ARG         
Did not finish 2nd run
   78  539931 GUILMINEAU Celine  1994  USA         
   67  539678 PETERSON Foreste  1993  USA         
   40  105615 ROUTHIER Eve  1988  CAN         
   39  435210 GASIENICA DANIEL Agnieszka  1987  POL         
   35  435189 KLUS Aleksandra  1986  POL         
   17  539363 GHENT Abby  1992  USA         
   9  536481 SCHLEPER Sarah  1979  USA         
   3  106961 MIELZYNSKI Erin  1990  CAN         
Did not finish 1st run
   80  539896 HALL Madeleine  1994  USA         
   79  539685 RYAN Katherine  1993  USA         
   74  539361 FRENCH Bridget  1992  USA         
   73  6535250 KOPRUCKI Elizabeth  1995  USA         
   72  539484 MCVICKER Victoria  1992  USA         
   71  539356 CASTON Rose  1992  USA         
   68  539360 DUNLEAVY Avril  1992  USA         
   65  485525 BUREEVA Vladislava  1989  RUS         
   64  107185 VALLERAND Laurence  1992  CAN         
   62  539390 MCLEAN Shane  1992  USA         
   60  516319 SUTER Corinne  1994  SUI         
   57  485563 PROSTEVA Elena  1990  RUS         
   53  306832 HIRAYAMA Agasa  1991  JPN         
   48  705394 KANTOROVA Barbara  1992  SVK         
   47  425849 GASMANN-BROTT Rikke  1991  NOR         
   45  306249 HASEGAWA Emi  1986  JPN         
   44  425914 TEFRE Elise-Woien  1992  NOR         
   38  196179 BERTRAND Marion  1984  FRA         
   34  206444 HOESL Simona  1992  GER         
   33  55898 BREM Eva-Maria  1988  AUT         
   30  305944 KIYOSAWA Emiko  1983  JPN         
   28  55807 DAUM Alexandra  1986  AUT         
   26  196016 DAUTHERIVES Claire  1982  FRA         
   25  516280 HOLDENER Wendy  1993  SUI         
   20  206035 CHMELAR Fanny  1985  GER         
   19  205168 DUERR Katharina  1989  GER         
   18  155415 ZAHROBSKA Sarka  1985  CZE         
   12  516109 VOGEL Nadja  1990  SUI         
   11  106633 GOODMAN Anna  1986  CAN         
   8  107044 IRWIN Madison  1991  CAN         
   5  537772 STIEGLER Resi  1985  USA         
   4  107068 PHELAN Brittany  1991  CAN         
   2  538284 MCJAMES Megan  1987  USA         
   1  6535237 SHIFFRIN Mikaela  1995  USA         

Comments

comments



skiracingmag's Latest Youtube Favorite


See more Ski Racing Videos in our Video Vault


Ski Racing Magazine LB1