Kelley, Mielzynski win back-to-back NorAms


After his first NorAm Cup win yesterday (Dec.13), American Robby Kelley took first again in Panorama, BC in today’s giant slalom (Dec. 14) with a time of 2:02.76. The win moves him into eighth place in the men’s NorAm cup overall standings.

The American men skied competitively with six racers finishing in the top ten.

U.S. skier Charles Christianson took third, 0.15 seconds behind Norwegian Espen Lysdahl, who took second (2:03:03) with American Colby Granstrom just off the podium in fourth (2:03.19).

Other Americans in the top ten were Chris Frank, who finished in a dead heat with Norway’s Aleksander Amodt Kilde for seventh, Michael Ankeny in ninth, and Jared Goldberg in tenth.

On the women’s side, yesterday’s leader, Canadian Erin Mielzynski took first again in the slalom with a time of 1:48.60. Canada’s Eve Routhier took second (1:48.76).

Leading the U.S. women, Kiley Staples snagged the third spot on the podium with a time of 1:49.47. Other Americans of note were Hailey Duke in sixth, Julia Ford in ninth, and Lizzie Kistler in tenth.

Tomorrow will be the fifth day of NorAm Cup racing in Panorama, BC with a men’s slalom and a women’s giant slalom.

Men’s Results

Rank Bib FIS Code Name Year Nation Run 1 Run 2 Total Time FIS Points
 1  7  930160 KELLEY Robby  1990  USA   1:01.47  1:01.29  2:02.76  13.09
 2  11  421954 LYSDAHL Espen  1990  NOR   1:01.64  1:01.36  2:03.00  14.79
 3  19  534507 CHRISTIANSON Charles  1984  USA   1:02.04  1:01.11  2:03.15  15.85
 4  4  930105 GRANSTROM Colby  1990  USA   1:01.58  1:01.61  2:03.19  16.14
 5  10  103865 PHILP Trevor  1992  CAN   1:01.57  1:01.72  2:03.29  16.85
 6  3  103676 BROWN Philip  1991  CAN   1:01.35  1:02.12  2:03.47  18.12
 7  22  422139 KILDE Aleksander Aamodt  1992  NOR   1:02.15  1:01.33  2:03.48  18.19
 7  16  534289 FRANK Chris  1983  USA   1:01.82  1:01.66  2:03.48  18.19
 9  27  934502 ANKENY Michael  1991  USA   1:02.64  1:01.13  2:03.77  20.25
 10  15  934643 GOLDBERG Jared  1991  USA   1:01.94  1:01.89  2:03.83  20.67
 11  14  421860 NORDBOTTEN Jonathan  1989  NOR   1:02.69  1:01.37  2:04.06  22.30
 12  38  202323 LINDEBNER Anton  1991  GER   1:02.48  1:01.73  2:04.21  23.37
 13  24  422039 KYLLINGSTAD Christoffer  1991  NOR   1:02.32  1:01.92  2:04.24  23.58
 14  2  560425 VAJDIC Bernard  1980  SLO   1:02.67  1:01.60  2:04.27  23.79
 15  20  102403 SEMPLE Ryan  1982  CAN   1:02.76  1:01.62  2:04.38  24.57
 16  39  103612 PRIDY Morgan  1990  CAN   1:02.74  1:01.72  2:04.46  25.14
 17  9  103752 TROW Andy  1991  CAN   1:02.38  1:02.09  2:04.47  25.21
 18  21  421840 HAUG Andreas Willumsen  1989  NOR   1:02.72  1:01.76  2:04.48  25.28
 19  25  53859 TRIENDL Armin  1989  AUT   1:02.69  1:01.81  2:04.50  25.42
 20  47  6530117 CONE Robert  1992  USA   1:03.05  1:01.51  2:04.56  25.85
 21  1  103729 READ Erik  1991  CAN   1:02.01  1:02.65  2:04.66  26.56
 22  23  530641 FINK-DEBRAY Miles  1988  USA   1:03.33  1:02.05  2:05.38  31.66
 23  26  422134 BJERTNESS Endre  1992  NOR   1:02.58  1:02.96  2:05.54  32.79
 24  29  530837 KELLEY Tim  1986  USA   1:03.19  1:02.54  2:05.73  34.14
 25  28  421566 BRENNA Petter  1986  NOR   1:03.85  1:01.90  2:05.75  34.28
 26  30  103528 DRURY Kevin  1988  CAN   1:03.58  1:02.18  2:05.76  34.35
 26  8  6530319 COCHRAN-SIEGLE Ryan  1992  USA   1:02.41  1:03.35  2:05.76  34.35
 28  17  103646 ZAITSOFF Sasha  1990  CAN   1:02.27  1:03.59  2:05.86  35.06
 29  53  561214 DEBELAK Tilen  1991  SLO   1:03.78  1:02.54  2:06.32  38.32
 30  60  6530498 MCKENNA Christopher  1993  USA   1:03.87  1:02.49  2:06.36  38.60
 31  32  421871 SANDVIK Eian  1989  NOR   1:03.92  1:02.78  2:06.70  41.01
 32  74  103997 MEGARRY Morgan  1993  CAN   1:03.90  1:03.01  2:06.91  42.50
 33  48  6530104 BENNETT Bryce  1992  USA   1:04.23  1:02.72  2:06.95  42.78
 34  51  103751 TOUTANT Simon-Claude  1991  CAN   1:04.12  1:02.95  2:07.07  43.63
 35  63  103762 WERRY Tyler  1991  CAN   1:04.16  1:02.93  2:07.09  43.78
 36  50  103857 ST-GERMAIN Wiliam  1992  CAN   1:04.32  1:03.00  2:07.32  45.41
 37  56  561192 HRIBAR Timotej  1990  SLO   1:04.23  1:03.21  2:07.44  46.26
 38  42  103385 PRIDY Conrad  1988  CAN   1:04.33  1:03.36  2:07.69  48.03
 39  65  103899 SOLOMON Andrew  1992  CAN   1:04.42  1:03.34  2:07.76  48.52
 40  61  103313 DAWSON Travis  1988  CAN   1:04.89  1:02.93  2:07.82  48.95
 41  31  532165 LEAFE Trevor  1989  USA   1:04.48  1:03.74  2:08.22  51.79
 42  43  380318 BRIGOVIC Sebastian  1992  CRO   1:04.55  1:03.84  2:08.39  52.99
 43  41  6530160 RYAN Chase  1992  USA   1:04.28  1:04.17  2:08.45  53.42
 44  69  6530167 SHIFFRIN Taylor  1992  USA   1:04.65  1:03.91  2:08.56  54.19
 45  57  6530250 MORSE Ben  1992  USA   1:04.81  1:03.85  2:08.66  54.90
 46  79  104003 OVERING Robert  1993  CAN   1:05.13  1:04.04  2:09.17  58.52
 47  68  104023 STEINKE Chris  1993  CAN   1:04.85  1:04.45  2:09.30  59.44
 48  37  934524 FARRELL Bobby  1991  USA   1:03.90  1:05.44  2:09.34  59.72
Disqualified 1st run
   36  930188 MARSHALL Tucker  1990  USA         
   6  100558 COOK Dustin  1989  CAN         
Did not start 2nd run
   72  180631 PENTTINEN Juho-Pekka  1991  FIN         
   49  530668 AVRIN A J  1988  USA         
   33  100010 ALEXANDER Sean  1989  CAN         
Did not start 1st run
   100  104181 TOUTANT Francis  1994  CAN         
   67  104015 SCHUESSLER BEDARD William  1993  CAN         
Did not qualify 1st run
   128  104269 RONSKY Russell  1995  CAN         
   127  104247 MCCARTHY Trent  1995  CAN         
   126  104249 MCNAIR Daniel  1995  CAN         
   125  6530807 CARLSON Kirk  1994  USA         
   124  104326 MAHLER Kris  1995  CAN         
   122  6530639 ELLER Bryce  1993  USA         
   121  6530309 RENNIE Averell  1992  USA         
   120  104265 RAMSDEN Blake  1995  CAN         
   118  6530530 SWEEK Miles  1993  USA         
   117  6530847 DEAN Austin  1994  USA         
   116  103964 FRY Steven  1993  CAN         
   115  104272 SEGER Brodie  1995  CAN         
   112  6530815 ROMANO Anthony  1994  USA         
   111  104016 SHEINER Julian  1993  CAN         
   109  104254 MONOD Mathew  1995  CAN         
   108  104109 BROOKES Gregory  1994  CAN         
   106  103953 CARRY Roger  1993  CAN         
   104  104311 GRASIC Martin  1995  CAN         
   102  103970 HAEHLEN Jonas  1993  CAN         
   101  104333 GEDEON-ACHI Ghassan  1993  CAN         
   99  104162 PRESSEAULT Gabriel  1994  CAN         
   98  6530952 BERLACK Ronald  1994  USA         
   96  103895 MCCONVILLE Charles  1992  CAN         
   95  103942 BELL Jeffrey  1993  CAN         
   92  6531026 JONES Alec  1994  USA         
   91  104156 NACIUK Anthony  1994  CAN         
   90  103986 LAW David  1993  CAN         
   89  6530483 KIRCHER Andrew  1993  USA         
   87  104044 READ Kevyn  1993  CAN         
   86  6530454 FARROW Tanner  1993  USA         
   85  103987 LAW Michael  1993  CAN         
   83  6530496 MCCORMICK Sean  1993  USA         
   81  934577 SMITH Brennan  1991  USA         
   80  103901 SUTTON Brandon  1992  CAN         
   78  103965 GIGIC Filip  1993  CAN         
   76  6530598 SNOW Scott  1993  USA         
   73  103737 SCOTT Graham  1991  CAN         
   64  303259 TAKAZAWA Shin  1989  JPN         
   62  103855 RIVET Philippe  1992  CAN         
   59  422144 NARVESTAD Nikolai Tornoe  1992  NOR         
   34  531414 BANSMER Michael  1989  USA         
Did not finish 2nd run
   84  103984 LAJOIE Vincent  1993  CAN         
   66  6530534 VIETZE Sandy  1993  USA         
   55  194314 JAGOT Benoit  1991  FRA         
   54  104026 SWETTE Ford  1993  CAN         
   45  561199 SOVIC Tomaz  1990  SLO         
   35  422177 OLSEN Joern Lunn  1992  NOR         
   18  103512 FRISCH Jeffrey  1984  CAN         
   13  421722 ADDE Andreas  1988  NOR         
   12  530651 STIEGLER Seppi  1988  USA         
Did not finish 1st run
   123  6530555 FOWLER Kristoff  1993  USA         
   119  104115 COOMBE Brydon  1994  CAN         
   114  302743 NAKAMURA Masaru  1987  JPN         
   113  104120 DAWSON Taylor  1994  CAN         
   110  104133 GREIG Rob  1994  CAN         
   107  40523 DEMSCHAR Dominic  1993  AUS         
   105  934558 NOGES Carl  1991  USA         
   103  221112 MOYNIHAN Nicholas  1994  GBR         
   97  6530814 MOYER Bobby  1994  USA         
   94  103994 MCKILLOP Curtis  1993  CAN         
   93  400016 WANDERS Arjan  1978  NED         
   88  103891 KELLOCK Jonathan  1992  CAN         
   82  481196 BYSTROV Andrey  1991  RUS         
   77  502004 KOELL Alexander  1990  SWE         
   75  193481 FAVRE Arnaud  1987  FRA         
   71  6530168 SMITH Cameron  1992  USA         
   70  6530599 STRAND Matthew  1993  USA         
   58  103656 HALBERT Kelby  1990  CAN         
   52  481054 MURAVYEV Ivan  1989  RUS         
   46  6530500 MCLAUGHLIN Brian  1993  USA         
   44  180567 RASANEN Joonas  1989  FIN         
   40  6530486 KRAUSE Nicholas  1993  USA         
   5  934568 RUBIE Brennan  1991  USA         

Women’s Results

Rank Bib FIS Code Name Year Nation Run 1 Run 2 Total Time FIS Points
 1  2  106961 MIELZYNSKI Erin  1990  CAN   55.09  53.51  1:48.60  8.79
 2  14  105615 ROUTHIER Eve  1988  CAN   56.34  52.42  1:48.76  9.69
 3  9  535585 STAPLES Kiley  1989  USA   56.26  53.21  1:49.47  13.68
 4  1  485570 SOROKINA Anna  1990  RUS   56.76  53.54  1:50.30  18.34
 5  6  106183 TERWIEL Elli  1989  CAN   56.89  53.92  1:50.81  21.20
 6  4  537792 DUKE Hailey  1985  USA   56.89  54.36  1:51.25  23.67
 7  22  425849 GASMANN-BROTT Rikke  1991  NOR   57.39  53.99  1:51.38  24.41
 8  11  538855 FORD Julia  1990  USA   58.41  54.00  1:52.41  30.19
 9  23  539379 KISTLER Lizzie  1992  USA   58.81  54.67  1:53.48  36.20
 10  38  539678 PETERSON Foreste  1993  USA   58.88  55.22  1:54.10  39.68
 11  8  45331 SMALL Greta  1995  AUS   58.75  55.46  1:54.21  40.30
 12  21  305962 HANAOKA Moe  1984  JPN   59.77  55.38  1:55.15  45.58
 13  41  539673 NAATZ Emma  1993  USA   1:00.24  55.22  1:55.46  47.32
 14  27  539109 DELANEY Devin  1991  USA   1:00.91  55.30  1:56.21  51.53
 15  18  539363 GHENT Abby  1992  USA   1:00.22  56.13  1:56.35  52.32
 16  33  539404 SAMUELS Lauren  1992  USA   1:00.57  55.87  1:56.44  52.83
 17  36  539661 KIKUT Anna  1993  USA   59.52  56.96  1:56.48  53.05
 18  20  539457 MARNO Anna  1992  USA   1:00.12  56.41  1:56.53  53.33
 19  32  107227 TESCHNER Randa  1992  CAN   1:01.29  55.34  1:56.63  53.89
 20  17  538975 WALES Brooke  1990  USA   1:01.03  56.11  1:57.14  56.76
 21  39  107387 CRAWFORD Candace  1994  CAN   1:00.32  56.93  1:57.25  57.38
 22  24  107415 MOORE Kelly  1994  CAN   1:00.45  57.06  1:57.51  58.84
 23  30  539660 KIKUT Sara  1993  USA   59.80  57.82  1:57.62  59.45
 24  29  539909 MOLTZAN Paula  1994  USA   1:00.71  57.62  1:58.33  63.44
 25  34  107185 VALLERAND Laurence  1992  CAN   1:01.53  57.02  1:58.55  64.68
 26  52  107447 GOULD Stephanie  1994  CAN   1:01.48  58.33  1:59.81  71.76
 27  43  107427 ST-GERMAIN Laurence  1994  CAN   1:01.60  58.93  2:00.53  75.80
 28  59  539896 HALL Madeleine  1994  USA   1:01.90  59.31  2:01.21  79.62
 29  68  107482 KING Emma  1995  CAN   1:03.52  59.66  2:03.18  90.69
 30  61  107163 RYTZ Celine  1992  CAN   1:05.01  1:00.27  2:05.28  102.48
 31  42  107384 CLARKE Devon  1994  CAN   1:05.75  1:00.87  2:06.62  110.01
 32  56  6535249 MOUNSEY Anna  1995  USA   1:09.01  58.15  2:07.16  113.04
 33  55  539361 FRENCH Bridget  1992  USA   1:08.13  1:00.18  2:08.31  119.50
 34  72  107486 MACLACHLAN Hallie  1995  CAN   1:08.20  1:01.76  2:09.96  128.77
 35  70  107352 BERMEL Rebecca  1994  CAN   1:07.80  1:03.31  2:11.11  135.23
 36  73  107500 RAUHALA Silken  1995  CAN   1:12.83  59.18  2:12.01  140.28
 37  69  107425 SMITH Amanda  1994  CAN   1:07.62  1:04.74  2:12.36  142.25
Disqualified 2nd run
   66  539704 FOX Sierra  1993  USA         
   28  107388 DAVID Sandrine  1994  CAN         
   25  485563 PROSTEVA Elena  1990  RUS         
Did not start 2nd run
   58  539685 RYAN Katherine  1993  USA         
Did not start 1st run
   47  539356 CASTON Rose  1992  USA         
   46  107401 HEMPHILL Mary Beth  1994  CAN         
   31  107312 ROTH Julia  1993  CAN         
   7  106633 GOODMAN Anna  1986  CAN         
Did not finish 2nd run
   65  539708 LONZA Amie  1993  USA         
   60  107413 MILES Thea  1994  CAN         
   48  107327 LAMOUREUX Katerine  1993  CAN         
   44  539536 WILES Jacqueline  1992  USA         
   26  539656 IDE Maisie  1993  USA         
   13  107181 MARCIL Stephanie  1992  CAN         
   3  425879 RIIS-JOHANNESSEN Kristina  1991  NOR         
Did not finish 1st run
   74  6535455 JOHNSON Breezy  1996  USA         
   71  539616 BABCOCK Michaela  1993  USA         
   67  539962 HANSELER Haley  1994  USA         
   64  6535185 GREENE Katy  1995  USA         
   63  107251 ALBOIU Vanessa  1993  CAN         
   62  107512 TURNER Andrea  1995  CAN         
   57  107306 MICHALIK Victoria  1993  CAN         
   54  539848 ALTRINGER Courtney  1993  USA         
   53  107282 FARROW Katie  1993  CAN         
   51  539484 MCVICKER Victoria  1992  USA         
   50  539628 BYRNE Greta  1993  USA         
   49  107532 TOMMY Mikaela  1995  CAN         
   45  539927 LAPANJA Lila  1994  USA         
   40  539904 PALMER Teagen  1994  USA         
   37  539944 HASKELL Mardene  1994  USA         
   35  107217 KNOWLES Natalie  1992  CAN         
   19  107156 MCLEISH Madison  1992  CAN         
   16  538284 MCJAMES Megan  1987  USA         
   15  107269 CARROLL Tianda  1993  CAN         
   12  538496 GHENT Erika  1988  USA         
   10  538909 MCDONALD Amanda  1990  USA         
   5  107044 IRWIN Madison  1991  CAN         
Will Gregorak second in Europa Cup slalomOlsson dances to Gardena finish well ahead

Comments

comments



skiracingmag's Latest Youtube Favorite


See more Ski Racing Videos in our Video Vault


Ski Racing Magazine LB1