Home

New Mexico’s Rasanen wins World University Games slalom


Rasanen at World University Games (Jessica Honkonen)

Rasanen at World University Games (Jessica Honkonen)

The 2013 NCAA slalom champion, Joonas Rasanen of the University of New Mexico, repeated the feat on a grander stage by winning the World University Games slalom race on Thursday (Dec. 19) at Pozza di Fassa in Trentino, Italy. Skiing on behalf of his home nation of Finland, New Mexico junior Rasanen bested World Cup and Europa Cup regulars including runner-up Adam Zampa of Slovakia and third-place finisher Krystof Kryzl of the Czech Republic. Hig Roberts of Middlebury College finished 19th as the top athlete from Team USA.

“I knew that I couldn’t hold back at all because of the guys behind me and also that I had a good chance to get a medal with a solid second run,” said Rasanen, a former Finnish national team member. “I guess I put one down and am super stoked about the outcome.”

Rasanen came from behind in the second run to move from fourth position into the lead, similar to what he accomplished at the 2013 NCAA championships, where he won the national title after skiing from third place to overtake the first run winner. In Italy, Rasanen used smart tactics once again to grab the win.

“The conditions were good, it was like skiing in Colorado. The snow was grippy and nice, and the second course was normal except for a lot of combinations. I think the course setter knew that all the racers where students and he wanted to test our memory,” joked Rasanen.

The University of New Mexico couldn’t be more pleased with Rasanen’s success this year.

“This is a huge accomplishment for Joonas and will give him great confidence for the rest of the year,” said head UNM ski coach Fredrik Landstedt.

In the women’s slalom, Colorado Buffalo Jessica Honkonen — also skiing for Finland — was the fastest NCAA athlete in 15th. She was followed by her CU teammate Thea Grosvold of Norway in 19th and another Buffalo and top Team USA finisher Brooke Wales in 20th.

The University of Utah’s Lauren Samuels took home top honors for both NCAA skiers and Team USA members in the women’s giant slalom on Dec. 18 by finishing 13th with Wales as the next best in 18th.

The World University Games concluded at the end of last week just in time for the holidays.

 

Results Men’s Slalom

Rank Bib FIS Code Name Year Nation Run 1 Run 2 Total Time FIS Points
 1  10  180567 RASANEN Joonas 1989 FIN  45.57  46.52  1:32.09  6.00
 2  14  700830 ZAMPA Adam 1990 SVK  45.03  47.22  1:32.25  7.08
 3  13  150644 KRYZL Krystof 1986 CZE  45.85  46.87  1:32.72  10.24
 4  1  481148 MAYTAKOV Sergei 1990 RUS  45.18  47.56  1:32.74  10.38
 5  7  291318 TONETTI Riccardo 1989 ITA  46.28  46.80  1:33.08  12.67
 6  3  201896 STEHLE Dominik 1986 GER  45.63  47.51  1:33.14  13.07
 7  2  92562 PRISADOV Stefan 1990 BUL  45.81  47.77  1:33.58  16.03
 8  5  550054 ZVEJNIEKS Kristaps 1992 LAT  45.80  48.02  1:33.82  17.65
 9  28  700868 FALAT Matej 1993 SVK  46.92  47.12  1:34.04  19.13
 10  21  304242 NARITA Hideyuki 1993 JPN  46.98  47.20  1:34.18  20.07
 11  17  303097 ISHII Tomoya 1989 JPN  46.60  47.63  1:34.23  20.41
 12  12  561161 JAZBEC Patrick 1989 SLO  46.56  47.70  1:34.26  20.61
 13  23  511817 STRICKER Martin 1991 SUI  46.73  47.54  1:34.27  20.68
 14  24  501751 STEDING Daniel 1992 SWE  46.99  47.40  1:34.39  21.48
 15  4  60160 ALAERTS Kai 1989 BEL  46.46  48.05  1:34.51  22.29
 16  8  561146 MLINSEK Filip 1988 SLO  45.75  48.89  1:34.64  23.17
 17  40  690571 ROMANO Francesco 1991 ITA  47.85  46.94  1:34.79  24.18
 18  25  511776 GASPOZ Vincent 1991 SUI  46.71  48.16  1:34.87  24.72
 19  26  934566 ROBERTS Hig 1991 USA  47.42  47.47  1:34.89  24.85
 20  20  501873 LUNDBAECK Gustav 1993 SWE  47.57  47.69  1:35.26  27.34
 21  37  180631 PENTTINEN Juho-Pekka 1991 FIN  48.71  46.73  1:35.44  28.55
 22  33  303219 NAKAMURA Kazushi 1989 JPN  48.49  47.00  1:35.49  28.89
 23  46  370022 JENOT Olivier 1988 MON  48.20  47.40  1:35.60  29.63
 24  6  303696 KONO Kyosuke 1991 JPN  48.38  47.23  1:35.61  29.70
 25  39  511867 NOGER Cedric 1992 SUI  48.70  46.96  1:35.66  30.04
 26  32  531392 JAMPOLSKY Grant 1989 USA  48.03  47.66  1:35.69  30.24
 27  41  180667 HIETANEN Kasper 1991 FIN  47.76  48.04  1:35.80  30.98
 28  19  53859 TRIENDL Armin 1989 AUT  48.72  47.52  1:36.24  33.94
 29  18  532232 MCDONALD Fletcher 1989 USA  47.70  49.08  1:36.78  37.58
 30  31  150743 BERNDT Ondrej 1988 CZE  48.86  49.16  1:38.02  45.92
 31  34  501814 OESTER Carl-johan 1992 SWE  48.99  49.76  1:38.75  50.84
 32  52  430560 RZEPECKI Filip 1992 POL  48.93  50.68  1:39.61  56.63
 33  44  103751 TOUTANT Simon-Claude 1991 CAN  49.76  49.98  1:39.74  57.50
 34  57  6530168 SMITH Cameron 1992 USA  48.98  51.06  1:40.04  59.52
 35  76  481355 ZHILIN Alexey 1992 RUS  50.59  50.64  1:41.23  67.54
 36  69  750088 RISTEVSKI Antonio 1989 MKD  50.17  52.34  1:42.51  76.15
 37  61  934525 FLOWERS Kitt 1991 USA  50.73  51.87  1:42.60  76.76
 38  45  150744 CERMAK Jan 1988 CZE  51.22  51.97  1:43.19  80.73
 39  9  561117 KUERNER Miha 1987 SLO  45.36  58.23  1:43.59  83.42
 40  70  180616 DAHL Kalle 1991 FIN  52.07  51.80  1:43.87  85.31
 41  42  930214 OLIVER Coley 1990 USA  49.78  56.99  1:46.77  104.83
 42  89  400268 BORSBOOM Olaf 1995 NED  52.32  56.39  1:48.71  117.89
 43  88  40508 LEWIS Tom 1993 AUS  55.86  56.53  1:52.39  142.67
 44  87  260142 KIA SHEMSHAKI Hamed 1990 IRA  1:04.46  1:12.18  2:16.64  305.93
Did not start 1st run
 75  310410 VUKOVIC Andrija 1994 SRB
 66  310426 VUKICEVIC Marko 1992 SRB
 54  51401 GRAF Bernhard 1988 AUT
 49  690616 TENTORI Michelangelo 1991 ITA
 36  990051 BOSCA Giulio 1990 ITA
 15  320266 JUNG Dong-hyun 1988 KOR
Did not finish 2nd run
 86  260111 KIA SHEMSHAKI Behnam 1990 IRA
 67  103855 RIVET Philippe 1992 CAN
 58  510508 BONER Patrick 1989 SUI
 43  430466 GARNIEWICZ Mateusz 1990 POL
Did not finish 1st run
 94  450025 BIZZOCCHI Lorenzo 1993 RSM
 93  260176 SHAMHSAKI Sorosh 1992 IRA
 92  520105 USTA Cenk 1988 TUR
 91  40539 MORRISON James 1994 AUS
 90  550071 FOGELIS Daniels 1994 LAT
 85  520111 YILDIZ Mustafa 1989 TUR
 84  54040 FALBESONER Martin 1991 AUT
 83  690672 TELYCHUK Vasyl 1992 UKR
 82  512130 DU PASQUIER Gregoire 1995 SUI
 81  320314 CHOI Kwang-hun 1991 KOR
 80  690337 BERTOLINI Francesco 1991 ITA
 79  430617 CHRAPEK Adam 1993 POL
 78  320356 YOON Jong-seok 1993 KOR
 77  320296 PARK hyuk 1990 KOR
 74  491853 DEL CAMPO Juan 1994 SPA
 73  750089 DEHARI Dardan 1990 MKD
 72  104191 MAINS Gabriel 1994 CAN
 71  103953 CARRY Roger 1993 CAN
 68  103881 FISHER MCCARNEY Dylan 1992 CAN
 65  150610 PISA Martin 1985 CZE
 64  481428 NOVIKOV Vladislav 1993 RUS
 63  700851 SIRAN Vladimir 1991 SVK
 62  194686 FABRE Jonas 1993 FRA
 60  60196 ALAERTS Xan 1992 BEL
 59  430387 ILEWICZ Jakub 1987 POL
 56  304139 SHIN Masanori 1993 JPN
 55  561254 ZERAK Misel 1992 SLO
 53  103669 BERTRAND Mathieu 1991 CAN
 51  320367 PARK Je-yun 1994 KOR
 50  561296 SPIK Jakob 1994 SLO
 48  501436 ERIKSSON Jakob 1990 SWE
 47  150834 ZIKA Adam 1989 CZE
 38  92534 CHONGAROV Nikola 1989 BUL
 35  194935 FAVROT Thibaut 1994 FRA
 30  501351 JOHANSSON Emil 1988 SWE
 29  320244 KIM Woo-sung 1986 KOR
 27  501529 GUNNARSSON Henrik 1991 SWE
 22  511504 BONER Sandro 1988 SUI
 16  90131 GEORGIEV Georgi 1987 BUL
 11  430633 JASICZEK Michal 1994 POL

 

Results Women’s Slalom

Rank Bib FIS Code Name Year Nation Run 1 Run 2 Total Time FIS Points
 1  2  315187 IGNJATOVIC Nevena 1990 SRB  48.64  49.78  1:38.42  12.78
 2  10  516135 GIVEL Margaux 1991 SUI  50.41  48.37  1:38.78  15.05
 3  6  155728 DUBOVSKA Martina 1992 CZE  50.11  48.87  1:38.98  16.31
 4  7  485637 ALOPINA Ksenia 1992 RUS  50.33  48.81  1:39.14  17.32
 5  11  385041 NOVOSELIC Sofija 1990 CRO  50.09  49.16  1:39.25  18.01
 6  8  705363 LUKACOVA Barbora 1990 SVK  49.90  49.44  1:39.34  18.58
 7  3  705349 GANTNEROVA Jana 1989 SVK  49.65  49.88  1:39.53  19.77
 8  4  705394 KANTOROVA Barbara 1992 SVK  50.41  49.47  1:39.88  21.98
 9  5  505908 SMEDH Veronica 1988 SWE  50.01  49.99  1:40.00  22.73
 10  30  197538 PICCARD Lucie 1994 FRA  50.96  49.13  1:40.09  23.30
 11  14  56004 MORIK Michelle 1990 AUT  50.54  49.60  1:40.14  23.62
 12  1  435189 KLUS Aleksandra 1986 POL  50.78  49.91  1:40.69  27.08
 13  21  197267 BOTTLAENDER Margot 1992 FRA  51.33  49.46  1:40.79  27.71
 14  20  665009 SHKANOVA Maria 1989 BLR  51.41  49.66  1:41.07  29.47
 15  17  185267 HONKONEN Jessica 1989 FIN  51.23  49.91  1:41.14  29.91
 16  22  155695 VOLOPICHOVA Valentina 1993 CZE  51.51  49.88  1:41.39  31.49
 17  34  185357 VIRKKULA Sohvi 1993 FIN  53.00  49.00  1:42.00  35.33
 18  12  155479 SMUTNA Michaela 1987 CZE  50.97  51.20  1:42.17  36.40
 19  24  425803 GROSVOLD Thea 1990 NOR  52.25  50.06  1:42.31  37.29
 20  29  538975 WALES Brooke 1990 USA  52.77  49.67  1:42.44  38.10
 21  41  298553 RE Elena 1993 ITA  52.71  50.35  1:43.06  42.01
 22  28  506478 LUNDH Jenni 1993 SWE  52.96  50.22  1:43.18  42.77
 23  18  307120 ARAI Makiko 1993 JPN  53.15  50.69  1:43.84  46.92
 24  27  107388 DAVID Sandrine 1994 CAN  53.79  51.26  1:45.05  54.55
 25  45  539404 SAMUELS Lauren 1992 USA  53.69  51.49  1:45.18  55.36
 26  15  306977 MUKOGAWA Sakurako 1992 JPN  52.35  53.04  1:45.39  56.69
 27  54  516067 FUCHS Daniela 1990 SUI  54.06  51.85  1:45.91  59.96
 28  46  506483 CARLSSON Sofie 1993 SWE  53.76  52.23  1:45.99  60.47
 29  33  539109 DELANEY Devin 1991 USA  52.51  53.70  1:46.21  61.85
 30  47  538841 DUPRATT Jaime 1990 USA  54.56  51.70  1:46.26  62.17
 31  58  485645 KOLOMOVA Darya 1992 RUS  54.38  51.99  1:46.37  62.86
 32  43  155503 KLICNAROVA Pavla 1988 CZE  54.89  52.85  1:47.74  71.49
 33  48  435313 MAJERCZYK Sabina 1993 POL  52.48  56.98  1:49.46  82.33
 34  56  515987 CANDRIAN Simona 1989 SUI  57.39  53.93  1:51.32  94.04
 35  26  197521 NICOLETTA Romane 1994 FRA  51.26  1:00.69  1:51.95  98.01
 36  50  245051 BERECZ Anna 1988 HUN  58.38  56.16  1:54.54  114.33
 37  64  675021 CHEREPANOVA Yekaterina 1992 KAZ  1:04.29  1:03.46  2:07.75  197.55
 38  19  539656 IDE Maisie 1993 USA  52.33  1:17.04  2:09.37  207.75
Disqualified 2nd run
 36  298904 CILLARA ROSSI Valentina 1994 ITA
Did not start 2nd run
 63  85024 MARANO Chiara 1993 BRA
Did not start 1st run
 61  185281 HALME Nina 1990 FIN
Did not finish 2nd run
 55  107178 LAMOUREUX Emilie 1992 CAN
 52  299072 MARTINELLI Gaia 1995 ITA
 51  65075 DECROIX Marjolein 1992 BEL
 35  705377 SAALOVA Kristina 1991 SVK
 32  405091 DIRKZWAGER Mandy 1990 NED
 16  435210 GASIENICA- GLADCZAN Agnieszka 1987 POL
 9  155727 CAPOVA Gabriela 1993 CZE
Did not finish 1st run
 66  525056 GUL Fatmanur 1990 TUR
 65  525066 GUL Betul 1991 TUR
 62  385057 MARENIC Edita 1992 CRO
 60  695101 TIKUN Tetyana 1994 UKR
 59  107017 BERGERON Maelle 1991 CAN
 57  45288 HODKINSON Toni 1993 AUS
 53  325091 KIM Seo-hyun 1991 KOR
 49  506379 HESELIUS Ida 1992 SWE
 44  435334 GASIENICA-DANIEL Maryna 1994 POL
 42  56197 WIRTH Anna-Katharina 1994 AUT
 40  485731 ROMANOVA Anastasia 1993 RUS
 39  565395 JESENKO Katja 1993 SLO
 38  565382 BABNIK Naja 1992 SLO
 37  325081 JEONG So-ra 1990 KOR
 31  485525 BUREEVA Vladislava 1989 RUS
 25  539390 MCLEAN Shane 1992 USA
 23  298270 GEYR Carmen 1992 ITA
 13  307009 HASUMI Konatsu 1992 JPN

 

Results Women’s GS 

Rank Bib FIS Code Name Year Nation Run 1 Run 2 Total Time FIS Points
 1  1  435334 GASIENICA-DANIEL Maryna 1994 POL  55.09  55.90  1:50.99  11.31
 2  17  56004 MORIK Michelle 1990 AUT  55.58  55.65  1:51.23  13.23
 3  6  505908 SMEDH Veronica 1988 SWE  55.77  55.77  1:51.54  15.72
 4  3  485731 ROMANOVA Anastasia 1993 RUS  55.92  55.66  1:51.58  16.04
 5  26  197267 BOTTLAENDER Margot 1992 FRA  55.88  55.85  1:51.73  17.24
 5  14  185281 HALME Nina 1990 FIN  55.75  55.98  1:51.73  17.24
 7  16  705349 GANTNEROVA Jana 1989 SVK  56.11  55.67  1:51.78  17.64
 8  20  298904 CILLARA ROSSI Valentina 1994 ITA  56.56  55.50  1:52.06  19.89
 9  15  315187 IGNJATOVIC Nevena 1990 SRB  56.36  56.01  1:52.37  22.38
 10  8  298453 PFEIFER Lisa 1993 ITA  56.40  56.28  1:52.68  24.86
 11  7  435210 GASIENICA- GLADCZAN Agnieszka 1987 POL  56.94  55.92  1:52.86  26.31
 12  29  297594 BORGHETTI Giulia 1990 ITA  57.00  55.93  1:52.93  26.87
 13  36  539404 SAMUELS Lauren 1992 USA  56.58  56.38  1:52.96  27.11
 14  44  197538 PICCARD Lucie 1994 FRA  56.84  56.29  1:53.13  28.47
 15  23  298553 RE Elena 1993 ITA  56.98  56.21  1:53.19  28.95
 16  19  705394 KANTOROVA Barbara 1992 SVK  56.97  56.38  1:53.35  30.23
 17  28  385041 NOVOSELIC Sofija 1990 CRO  57.12  56.29  1:53.41  30.72
 18  13  538975 WALES Brooke 1990 USA  55.64  57.78  1:53.42  30.80
 19  27  435313 MAJERCZYK Sabina 1993 POL  57.25  56.21  1:53.46  31.12
 20  18  155728 DUBOVSKA Martina 1992 CZE  57.50  56.04  1:53.54  31.76
 21  50  665009 SHKANOVA Maria 1989 BLR  57.14  56.58  1:53.72  33.20
 22  25  298270 GEYR Carmen 1992 ITA  57.93  55.88  1:53.81  33.92
 23  21  506478 LUNDH Jenni 1993 SWE  58.43  56.16  1:54.59  40.18
 24  31  539109 DELANEY Devin 1991 USA  58.46  56.39  1:54.85  42.26
 25  5  307120 ARAI Makiko 1993 JPN  57.66  57.43  1:55.09  44.19
 26  55  565382 BABNIK Naja 1992 SLO  58.08  57.40  1:55.48  47.31
 27  37  197521 NICOLETTA Romane 1994 FRA  58.55  56.95  1:55.50  47.47
 28  35  155503 KLICNAROVA Pavla 1988 CZE  58.30  57.31  1:55.61  48.36
 29  38  155695 VOLOPICHOVA Valentina 1993 CZE  58.68  58.00  1:56.68  56.94
 30  49  107017 BERGERON Maelle 1991 CAN  58.58  58.34  1:56.92  58.86
 31  42  185357 VIRKKULA Sohvi 1993 FIN  58.82  58.17  1:56.99  59.42
 32  11  306977 MUKOGAWA Sakurako 1992 JPN  58.78  58.35  1:57.13  60.55
 33  30  425803 GROSVOLD Thea 1990 NOR  59.29  58.06  1:57.35  62.31
 34  41  506483 CARLSSON Sofie 1993 SWE  58.99  58.41  1:57.40  62.71
 35  43  155727 CAPOVA Gabriela 1993 CZE  58.59  59.05  1:57.64  64.63
 36  46  435189 KLUS Aleksandra 1986 POL  58.97  58.73  1:57.70  65.12
 37  24  185267 HONKONEN Jessica 1989 FIN  59.12  58.81  1:57.93  66.96
 38  54  107388 DAVID Sandrine 1994 CAN  59.33  58.68  1:58.01  67.60
 39  57  695101 TIKUN Tetyana 1994 UKR  59.20  59.18  1:58.38  70.57
 40  52  506379 HESELIUS Ida 1992 SWE  59.31  59.34  1:58.65  72.73
 41  10  485525 BUREEVA Vladislava 1989 RUS  1:00.20  58.57  1:58.77  73.70
 42  60  516067 FUCHS Daniela 1990 SUI  1:00.96  58.47  1:59.43  78.99
 43  48  539656 IDE Maisie 1993 USA  59.57  59.94  1:59.51  79.63
 44  45  245051 BERECZ Anna 1988 HUN  59.84  59.79  1:59.63  80.59
 45  56  107178 LAMOUREUX Emilie 1992 CAN  59.76  59.91  1:59.67  80.91
 46  64  85024 MARANO Chiara 1993 BRA  1:02.73  1:02.40  2:05.13  124.69
 47  61  515987 CANDRIAN Simona 1989 SUI  1:03.48  1:02.49  2:05.97  131.43
 48  58  325081 JEONG So-ra 1990 KOR  1:04.41  1:04.45  2:08.86  154.60
 49  63  45288 HODKINSON Toni 1993 AUS  1:06.72  1:04.08  2:10.80  170.16
 50  68  675021 CHEREPANOVA Yekaterina 1992 KAZ  1:11.73  1:09.27  2:21.00  251.95
Disqualified 2nd run
 34  485645 KOLOMOVA Darya 1992 RUS
Did not start 1st run
 33  298667 AGERER Julia Catharina 1993 ITA
Did not finish 2nd run
 59  325091 KIM Seo-hyun 1991 KOR
 53  565395 JESENKO Katja 1993 SLO
 47  516135 GIVEL Margaux 1991 SUI
 39  705363 LUKACOVA Barbora 1990 SVK
 32  538841 DUPRATT Jaime 1990 USA
 22  405091 DIRKZWAGER Mandy 1990 NED
 9  307009 HASUMI Konatsu 1992 JPN
 4  307223 OSHIMI Hikaru 1994 JPN
 2  539390 MCLEAN Shane 1992 USA
Did not finish 1st run
 67  525066 GUL Betul 1991 TUR
 66  525056 GUL Fatmanur 1990 TUR
 65  155479 SMUTNA Michaela 1987 CZE
 62  65075 DECROIX Marjolein 1992 BEL
 51  325088 KIM Soo-ji 1991 KOR
 40  705377 SAALOVA Kristina 1991 SVK
 12  485563 PROSTEVA Elena 1990 RUS

 

Cohee takes final Vail NorAm victory amid a slew of career-best resultsLigety banks 75,000 EUR at Alpine Rockfest

Comments

comments



skiracingmag's Latest Youtube Favorite


See more Ski Racing Videos in our Video Vault


Ski Racing Magazine LB1