Sweden, Norway take Cup relay wins


The Swedish team of Anna Olsson, Sara Lindborg, Anna Haag and Charlotte Kalla claimed the opening relay win of the World Cup Cross Country season in Beitostolen, Norway with a late round rally that moved them past Norway I and Finland for the victory Sunday (Nov. 22).

Norway’s I squad took the first leg lead behind Vibeke Skofterud, dropped to fifth during the second leg by Therese Johaug then rallied for second in each of the final legs with Kristin Stoermer Steira and Marit Bjoergen.

The Finns controlled the middle of the race with Virpi Kuitunen and Riitta-Liisa Roponen winning legs two and three, but finished third under the surge by both the Swedes and Norwegians.

There was no U.S. team entry. The Canadians finished 14th of 14 teams.

The homestanding Norwegians roared back in the men’s race. Eldar Roenning got them out of the blocks second behind a strong Russian team. Martin Johsrud Sundby and Ronny Andre Hafaas kept the team in touch with the field and Petter Northrug anchored the group to the win with a well paced five second edge over the Russians.

Germany kept it rolling for third, coming from well back in the pack with Finland fourth.

The Canadian had a fast start with Devon Kershaw pacing the way to third after the first leg, but dropped back to finish tenth.

Team USA finished up 19th with Kris Freeman powering to sixth in the opening salvo but the rest of the squad unable to maintain the momentum.

“Freeman’s goal of the day was to work on classic racing in a head to head mass
start situation and I think he had a good race, finishing sixth in the first
leg,” said U.S. coach Pete Vordenberg.

The U.S. relay team also consisted of Andy Newell, Torrin Koos and Lars Flora.

Vordenberg said the race was also a good
showing by the rest of the men, but the team wasn’t necessarily looking for the
top results as much as they were warming up for the season ahead.

“Andy
had a really solid race and it showed a lot of athleticism. Torin raced solid
and Lars finishing 15th in his leg was a good showing,” Vordenberg said. “The
finish for a team is not a goal for us yet. We don’t have a team yet where we
can look for those results.”

Photo of Charlotte Kalla by GEPA

Men

Place   Beitostoelen
(NOR)
  Discipline   Rel 4×10 km M
Date   22.11.2009   Category   World Cup
Race codex   2738   Gender   M
Valid for FIS Points   NO – Waiting reports   TD Name   Lickert Karl-Heinz (GER)
       
  
Rank Bib Name Nation Time FIS Points
 1 NORWAY I      NOR 1:48:50.7
    ROENNING Eldar     28:46.4  
    JOHNSRUD SUNDBY Martin     28:29.0  
    HAFSAAS Ronny Andre     26:02.9  
    NORTHUG Petter     25:32.4  
 2 RUSSIA I      RUS 1:48:55.8
    VYLEGZHANIN Maxim     28:41.6  
    PANKRATOV Nikolai     28:39.9  
    LEGKOV Alexander     25:46.3  
    CHERNOUSOV Ilia     25:48.0  
 3 GERMANY      GER 1:49:02.5
    FILBRICH Jens     28:52.2  
    TEICHMANN Axel     28:25.4  
    SOMMERFELDT Rene     25:50.5  
    ANGERER Tobias     25:54.4  
 4 FINLAND      FIN 1:49:06.2
    NOUSIAINEN Ville     28:48.2  
    JAUHOJAERVI Sami     28:28.8  
    KATTILAKOSKI Teemu     26:21.4  
    HEIKKINEN Matti     25:27.8  
 5 NORWAY III      NOR 1:49:07.6
    OESTENSEN Simen     28:50.2  
    DJUPVIK Roger Aa     28:34.1  
    AASEN Geir Ludvig     25:55.2  
    ANDRESEN Frode     25:48.1  
 6 SWEDEN      SWE 1:49:08.1
    SOEDERHIELM Tiio     29:18.1  
    OLSSON Johan     28:32.1  
    ANDREASSON Rickard     26:04.0  
    HELLNER Marcus     25:13.9  
 7 SWITZERLAND      SUI 1:49:10.6
    LIVERS Toni     28:54.9  
    PERL Curdin     28:56.4  
    FISCHER Remo     25:56.9  
    COLOGNA Dario     25:22.4  
 8 RUSSIA II      RUS 1:50:05.3
    SORIN Egor     28:58.0  
    ROTCHEV Vassili     28:18.3  
    SHIRIAEV Sergej     26:10.6  
    KUZNETSOV Alexander     26:38.4  
 9 BELARUS      BLR 1:50:26.7
    DOLIDOVICH Sergei     29:00.0  
    LASUTKIN Alexander     29:18.0  
    IVANOV Aleksey     25:32.2  
    KARNEYENKA Leanid     26:36.5  
 10 CANADA      CAN 1:50:26.8
    KERSHAW Devon     28:46.7  
    BABIKOV Ivan     28:35.6  
    HARVEY Alex     26:16.9  
    NISHIKAWA Graham     26:47.6  
 11 KAZAKHSTAN I      KAZ 1:50:27.1
    KOSCHEVOY Yevgeniy     29:45.1  
    POLTARANIN Alexey     27:46.0  
    CHEREPANOV Sergey     26:22.7  
    CHEBOTKO Nikolay     26:33.3  
 12 ITALY I      ITA 1:50:27.6
    CHECCHI Valerio     29:35.2  
    DI CENTA Giorgio     28:42.0  
    PILLER COTTRER Pietro     25:36.2  
    ZORZI Cristian     26:34.2  
 13 NORWAY II      NOR 1:50:27.7
    SVARTEDAL Jens Arne     28:59.1  
    HJELMESET Odd-Bjoern     28:15.8  
    GAUSTAD John Anders     26:35.0  
    RENNEMO Kristian Tettli     26:37.8  
 14 CZECH REPUBLIC      CZE 1:50:51.5
    KOUKAL Martin     29:04.1  
    MAGAL Jiri     28:28.4  
    SPERL Milan     26:15.1  
    RAZYM Ales     27:03.9  
 15 NORWAY IV      NOR 1:51:14.1
    AUKLAND Anders     28:56.0  
    ELIASSEN Petter     28:47.2  
    GJERDALEN Tord Asle     26:45.9  
    ROETHE Sjur     26:45.0  
 16 KAZAKHSTAN II      KAZ 1:52:25.4
    GOLOVKO Andrey     29:11.7  
    VELICHKO Yevgeniy     28:52.4  
    GRIDIN Andrey     26:44.3  
    MATVIYENKO Gennadiy     27:37.0  
 17 SLOVAKIA      SVK 1:52:51.2
    BAJCICAK Martin     28:51.6  
    BATORY Ivan     28:48.2  
    MALAK Michal     26:58.9  
    MLYNAR Peter     28:12.5  
 18 ESTONIA      EST 1:52:58.0
    REHEMAA Aivar     29:08.4  
    MAE Jaak     28:30.6  
    TAMMJARV Karel     28:07.1  
    SIMONLATSER Timo     27:11.9  
 20 ITALY II      ITA 1:53:17.8
    SCOLA Fulvio     29:51.5  
    PASINI Fabio     29:38.7  
    GULLO Giovanni     26:52.0  
    KOSTNER Florian     26:55.6  
 21 POLAND      POL 1:53:40.5
    KRECZMER Maciej     28:54.8  
    KREZELOK Janusz     28:38.6  
    MICHALEK Mariusz     27:56.7  
    GAZUREK Sebastian     28:10.4  
 22 JAPAN II      JPN 1:54:25.0
    HONDA Shohei     29:17.1  
    YOSHIDA Keishin     30:09.4  
    KIMURA Masaya     27:20.6  
    NOGAMI Takahisa     27:37.9  
 23 JAPAN I      JPN 1:55:15.0
    ONDA Yuichi     30:23.0  
    KOMAMURA Shunsuke     30:12.9  
    KOZU Masaaki     27:23.9  
    NARUSE Nobu     27:15.2  
 24 SPAIN      SPA 1:59:35.9
    VILARRUBLA Vicente     30:17.1  
    GUTIERREZ Javier     32:03.0  
    RUIZ Diego     28:08.7  
    ROJO Ioseba     29:07.1

Women

Place   Beitostoelen
(NOR)
  Discipline   Rel 4×5 km M
Date   22.11.2009   Category   World Cup
Race codex   2737   Gender   L
Valid for FIS Points   NO – Waiting reports   TD Name   Lickert Karl-Heinz (GER)
       
  
Rank Bib Name Nation Time FIS Points
 1 SWEDEN      SWE 58:37.1
    OLSSON Anna     15:18.5  
    LINDBORG Sara     15:43.5  
    HAAG Anna     13:52.6  
    KALLA Charlotte     13:42.5  
 2 NORWAY I      NOR 58:53.8
    SKOFTERUD Vibeke W.     15:16.9  
    JOHAUG Therese     15:52.8  
    STEIRA Kristin Stoermer     13:44.3  
    BJOERGEN Marit     13:59.8  
 3 FINLAND      FIN 58:59.1
    MURANEN Pirjo     15:17.4  
    KUITUNEN Virpi     15:27.4  
    ROPONEN Riitta-Liisa     14:05.6  
    SAARINEN Aino Kaisa     14:08.7  
 4 RUSSIA I      RUS 59:22.8
    KHAZOVA Irina     15:17.5  
    SIDKO Alena     15:54.0  
    MEDVEDEVA Evgenia     14:10.9  
    KOROSTELEVA Natalia     14:00.4  
 5 GERMANY I      GER 1:00:08.6
    BOEHLER Stefanie     15:21.2  
    ZELLER Katrin     15:49.1  
    SACHENBACHER STEHLE Evi     14:31.5  
    NYSTAD Claudia     14:26.8  
 6 RUSSIA II      RUS 1:00:10.9
    SAVIALOVA Olga     15:34.4  
    ROTCHEVA Olga     15:26.5  
    ILJINA Natalja     14:16.4  
    SAPRONOVA Diana     14:53.6  
 7 ITALY      ITA 1:00:30.0
    VALBUSA Sabina     15:46.7  
    LONGA Marianna     15:45.1  
    RUPIL Silvia     14:44.0  
    FOLLIS Arianna     14:14.2  
 8 KAZAKHSTAN I      KAZ 1:00:30.0
    KOLOMINA Elena     15:23.7  
    ROSHINA Tatjana     16:16.7  
    JATSKAJA Oxana     14:36.0  
    MALAHOVA-SHISHKINA Svetlana     14:13.6  
 9 SLOVENIA      SLO 1:00:42.2
    ERZEN Anja     16:23.9  
    MAJDIC Petra     15:24.3  
    FABJAN Vesna     14:20.1  
    JEZERSEK Barbara     14:33.9  
 10 NORWAY III      NOR 1:00:43.0
    BRUN-LIE Celine     15:33.2  
    WENG Heidi     16:10.8  
    TOFTDAHL Tuva     14:33.0  
    SLIND Astrid Oeyre     14:26.0  
 11 NORWAY II      NOR 1:00:49.3
    JACOBSEN Astrid Uhrenholdt     15:35.8  
    OESTBERG Ingvill Flugstad     15:26.0  
    MUERER STEMLAND Kristin     15:07.0  
    ELDEN Marte     14:40.5  
 12 POLAND      POL 1:01:28.4
    MAREK Kornelia     16:26.3  
    KOWALCZYK Justyna     15:05.0  
    MACIUSZEK Paulina     15:04.1  
    JASKOWIEC Sylwia     14:53.0  
 13 CZECH REPUBLIC      CZE 1:01:56.2
    NYVLTOVA Eva     15:36.8  
    RAJDLOVA Kamila     16:04.3  
    JANECKOVA Ivana     14:32.4  
    SKALNIKOVA Eva     15:42.7  
 14 FRANCE      FRA 1:02:20.0
    LAURENT PHILIPPOT Karine     16:03.6  
    CUINET Aurore     16:33.4  
    BOURGEOIS Celia     14:46.1  
    BARTHELEMY Laure     14:56.9  
 15 BELARUS      BLR 1:02:21.1
    SANNIKOVA Alena     16:00.0  
    DUBAREZAVA Nastassia     16:41.0  
    RUDAKOVA Ekaterina     14:41.1  
    VASILJONOK Olga     14:59.0  
 16 JAPAN      JPN 1:02:26.8
    NATSUMI Madoka     16:55.2  
    ISHIDA Masako     15:41.8  
    FUKUDA Nobuko     14:45.4  
    OBAYASHI Chisa     15:04.4  
 17 GERMANY II      GER 1:02:42.7
    FESSEL Nicole     16:23.2  
    HERRMANN Denise     16:18.3  
    SIEGEL Monique     14:42.2  
    ANGER Lucia     15:19.0  
 18 NORWAY IV      NOR 1:03:05.6
    FALLA Maiken Caspersen     16:37.4  
    NYDAL Britt Ingunn     16:05.0  
    LAUVHAUG Hilde     15:15.4  
    NORDSLETTEN Marie     15:07.8  
 19 UKRAINE      UKR 1:03:16.7
    ZAVALIJ Tatjana     16:38.2  
    NESTERENKO Lada     16:50.2  
    JAKIMCHUK Vita     15:14.7  
    SHEVCHENKO Valentina     14:33.6  
 20 KAZAKHSTAN II      KAZ 1:03:35.4
    SEMYONOVYHK Yekaterina     16:49.9  
    MATROSOVA Marina     15:53.0  
    SLONOVA Anastasia     15:19.1  
    SAKHNOVA Yelena     15:33.4

Comments

comments



skiracingmag's Latest Youtube Favorite


See more Ski Racing Videos in our Video Vault


Ski Racing Magazine LB1