Home

Swiss wins World Jr. slalom, Granstrom seventh


Swiss Reto Schmidiger got the World Junior slalom gold medal with two fabulous runs in night competition at Les Planards, France Tuesday (Feb. 2). Austrian Lukas Tippelreither got the silver while Sergei Maitakov gave indication the Russian development program is on track with the bronze.

Colby Granstrom got seventh, the best result of the title meet for the U.S. team, and he did it by matching Schmidiger’s second run time, the fastest of the evening.

Canadian Kelby Masdal posted the 12th best two run time and Nick Daniels of the U.S. was 15th. Wiley Maple was disqualified, while Keiffer Christianson and Michael Ankeny failed to complete the first round. Will Gregorak had been fifth after the first run but could not complete the second.

Canada’s Sasha Zaitsoff was the fourth North American finisher in 28th.

“We were set up for something really special (at the end of the first run),” said U.S. coach Randy Pelkey, “but it just didn’t end up as special as we wanted. The guys are gunning it. They made some aggressive mistakes.”

Pelkey said “They’re gaining every day in experience and I think we’ll see a lot out of them in the future. … They are strong across the board.”

“There was a hole there on the third to last gate,” said Granstrom, “and that probably kept me out of the top five, but I fought and that makes me happy. “

The women were running downhill training. Swiss Jasmin Rothmund was the fastest though French and Austrian skiers controlled the next six placings.

Top U.S. skier was Julia Ford in 40th. Brooke Wales was 48th, Devin Delaney 49th and Vanessa Berther 51st. The Canadians looked a bit better with Victoria Stevens in 23rd, Julia Roth 29th and Catherine Morel was 33rd. Stephanie Irwin failed to finish.


Place   Les
Planards
(FRA)
  Discipline   Slalom
Date   02.02.2010   Category   FIS Junior World Ski Championships
Race codex   0609   Gender   M
Valid for FIS Points   YES   TD Name   Cruz Dalmau Oscar (SPA)
       
  
Rank Bib FIS Code Name Year Nation Run 1 Run 2 Total Time FIS Points
 1  32  511908 SCHMIDIGER Reto  1992  SUI   43.74  47.23  1:30.97  12.66
 2  10  54006 TIPPELREITHER Lukas  1991  AUT   43.77  48.03  1:31.80  18.13
 3  8  481148 MAITAKOV Sergei  1990  RUS   44.03  47.98  1:32.01  19.52
 4  28  422214 CHRISTENSEN Simen Ramberg  1993  NOR   44.98  47.37  1:32.35  21.76
 5  9  561191 GASPERIN Timi  1990  SLO   44.19  48.17  1:32.36  21.83
 6  33  990081 CASSE Mattia  1990  ITA   44.76  47.86  1:32.62  23.54
 7  4  930105 GRANSTROM Colby  1990  USA   44.56  48.23  1:32.79  24.66
 8  51  180631 PENTTINEN Juho-Pekka  1991  FIN   45.87  47.23  1:33.10  26.71
 9  48  180703 PALONIEMI Santeri  1993  FIN   45.91  47.27  1:33.18  27.24
 10  40  990116 DE ALIPRANDINI Luca  1990  ITA   45.67  47.58  1:33.25  27.70
 11  54  6290440 ZINGERLE Alex  1992  ITA   45.64  47.72  1:33.36  28.42
 12  37  421956 MASDAL Knut  1990  NOR   45.50  48.34  1:33.84  31.59
 13  34  103656 HALBERT Kelby  1990  CAN   45.82  48.07  1:33.89  31.92
 14  36  511692 HOLDENER Kevin  1990  SUI   45.68  48.25  1:33.93  32.18
 15  38  934518 DANIELS Nick  1991  USA   45.84  48.28  1:34.12  33.44
 16  24  690413 FANTINO Antonio  1991  ITA   45.09  49.09  1:34.18  33.83
 17  19  303315 FUSE Takashi  1990  JPN   45.48  49.42  1:34.90  38.58
 18  58  511718 PLEISCH Manuel  1990  SUI   46.01  48.99  1:35.00  39.24
 19  27  561217 KOSI Klemen  1991  SLO   45.97  49.06  1:35.03  39.44
 20  42  990128 DI RONCO Jacopo  1990  ITA   46.14  49.00  1:35.14  40.16
 21  61  700830 ZAMPA Adam  1990  SVK   45.96  49.30  1:35.26  40.96
 22  75  481327 TRIKHICHEV Pavel  1992  RUS   46.26  49.69  1:35.95  45.51
 23  53  561244 KRANJEC Zan  1992  SLO   46.36  49.62  1:35.98  45.70
 24  13  561238 VRBINC Matija  1991  SLO   46.92  49.25  1:36.17  46.96
 25  52  194167 MUZATON Maxence  1990  FRA   48.25  48.44  1:36.69  50.39
 26  70  481103 ANDRIENKO Aleksandr  1990  RUS   46.56  50.27  1:36.83  51.31
 27  85  700851 SIRAN Vladimir  1991  SVK   47.33  49.97  1:37.30  54.41
 28  49  103646 ZAITSOFF Sasha  1990  CAN   47.83  50.15  1:37.98  58.90
 29  73  700868 FALAT Matej  1993  SVK   48.60  50.45  1:39.05  65.95
 30  95  350087 KINDLE Nicola  1991  LIE   47.91  51.74  1:39.65  69.91
 31  112  60207 FIERENS Thomas  1993  BEL   48.62  51.51  1:40.13  73.08
 32  83  430472 KLUSAK Michal  1990  POL   47.68  52.55  1:40.23  73.74
 33  45  250272 HALLDORSSON Gunnar-Thor  1990  ISL   47.95  52.31  1:40.26  73.93
 34  102  92601 TOTEV Dimitar  1992  BUL   48.16  52.25  1:40.41  74.92
 35  50  422039 KYLLINGSTAD Christoffer  1991  NOR   50.62  50.17  1:40.79  77.43
 36  108  400237 MEINERS Maarten  1992  NED   49.16  51.80  1:40.96  78.55
 37  99  481196 BISTROV Andrey  1991  RUS   49.62  51.42  1:41.04  79.08
 38  91  430550 KLUSAK Jakub  1992  POL   49.13  52.51  1:41.64  83.03
 39  87  481199 DANILOCHKIN Yuri  1991  RUS   49.40  52.32  1:41.72  83.56
 40  97  150935 KOBR Jonas  1991  CZE   48.72  53.10  1:41.82  84.22
 41  109  240132 FARKAS Norbert  1992  HUN   49.48  52.58  1:42.06  85.80
 42  79  304242 NARITA Hideyuki  1993  JPN   49.91  52.21  1:42.12  86.20
 43  81  550054 ZVEJNIEKS Kristaps  1992  LAT   46.66  55.99  1:42.65  89.70
 44  84  250284 ARNARSSON Eythor  1991  ISL   50.40  53.72  1:44.12  99.39
 45  105  430610 STARZYK Pawel  1993  POL   50.76  54.14  1:44.90  104.54
 46  30  990048 BORSOTTI Giovanni  1990  ITA   44.59  1:00.70  1:45.29  107.11
 47  98  40503 COULL Jackson  1993  AUS   54.92  53.72  1:48.64  129.20
 48  123  210032 VORONOV Artem  1993  UZB   52.40  57.66  1:50.06  138.57
 49  121  460071 ACHIRILOAIE Ioan Valeriu  1990  ROU   52.36  57.92  1:50.28  140.02
 50  78  150878 HOVORAK Martin  1990  CZE   58.43  53.35  1:51.78  149.91
 51  127  390034 KONI Ranek  1993  EST   55.03  56.93  1:51.96  151.10
 52  126  740028 MANUKYAN Yura  1991  ARM   57.66  1:02.08  1:59.74  202.41
 53  128  590033 MARQUES Joao-Miguel  1992  POR   1:01.41  1:16.40  2:17.81  321.60
Disqualified 2nd run
   111  30271 MURTAGH Rodrigo  1991  ARG         
   80  250286 ASTVALDSSON Jon-Gauti  1991  ISL         
   64  103865 PHILP Trevor  1992  CAN         
   60  511776 GASPOZ Vincent  1991  SUI         
   43  320293 KYUNG Sung-Hyun  1990  KOR         
   18  194212 THOULE Nicolas  1990  FRA         
   5  53898 KOENIG Thomas  1990  AUT         
Disqualified 1st run
   63  930024 MAPLE Wiley  1990  USA         
   16  501557 PIETILAE HOLMNER Johan  1991  SWE         
   14  511896 MURISIER Justin  1992  SUI         
Did not start 2nd run
   129  790017 LERHENANE Hamza  1993  MAR         
Did not start 1st run
   115  20359 PALLAS NOMEN Artur  1993  AND         
Did not finish 2nd run
   125  550049 BLUMS Kristaps  1992  LAT         
   122  390031 GRUNBERG Kaarel  1990  EST         
   118  240128 BUJTAS Csaba  1992  HUN         
   116  20386 PUIG DAVI Arnau  1994  AND         
   114  60196 ALAERTS Xan  1992  BEL         
   113  370031 ALESSANDRIA Arnaud  1993  MON         
   110  30297 KEENAN Lucas  1993  ARG         
   107  670052 KHUBER Martin  1992  KAZ         
   103  30283 FREEMAN CRESPO Ignacio  1992  ARG         
   94  150944 KOTZMANN Igor  1991  CZE         
   93  430565 WROBLEWSKI Kacper  1992  POL         
   92  40445 KARLOWATZ Nicolas  1991  AUS         
   82  491356 CARRERAS Pol  1990  SPA         
   77  561255 CATER Martin  1992  SLO         
   69  60179 CORNETTE Niels  1991  BEL         
   67  202241 MITTERER Christian  1990  GER         
   66  220874 BALDWIN TJ  1990  GBR         
   62  30266 GASTALDI Sebastiano  1991  ARG         
   57  103729 READ Erik  1991  CAN         
   56  501529 GUNNARSSON Henrik  1991  SWE         
   55  103676 BROWN Philip  1991  CAN         
   46  501814 OESTER Carl-johan  1992  SWE         
   44  421946 KRISTIANSEN Emil Bjoertomt  1990  NOR         
   35  422082 SOLEVAAG Sebastian-Foss  1991  NOR         
   31  501442 HOEGBOM Nils  1990  SWE         
   26  194190 ROGER Brice  1990  FRA         
   21  194381 ROLLAND Mathias  1991  FRA         
   15  53922 WIESER Manuel  1990  AUT         
   6  194364 PINTURAULT Alexis  1991  FRA         
   3  930107 GREGORAK Will  1990  USA         
Did not finish 1st run
   130  790020 RKIOUI Hamza  1992  MAR         
   124  550058 BRISHKA Roberts  1993  LAT         
   120  110269 CARVALLO Nicolas  1991  CHI         
   119  460074 KOPACZ Kund-Laszlo  1991  ROU         
   117  110268 CARVALLO Benjamin  1991  CHI         
   106  20324 OLIVERAS Marc  1991  AND         
   104  240122 SZEPESI Bertold  1990  HUN         
   101  20314 DOLSA Esteve  1991  AND         
   100  60198 VAN DEN BROECKE Robin  1992  BEL         
   96  350088 OEHRI Josef  1991  LIE         
   90  700862 KUPCOK Jakub  1992  SVK         
   89  150927 HENIG Jan  1991  CZE         
   88  110266 ANGUITA Martin  1991  CHI         
   86  250292 HALLDORSSON Sigurgeir  1991  ISL         
   76  40435 GRIMUS Anton  1990  AUS         
   74  103752 TROW Andy  1991  CAN         
   72  380318 BRIGOVIC Sebastian  1992  CRO         
   71  92570 GEORGIEV Svetoslav  1991  BUL         
   68  40489 LAIDLAW Luke  1992  AUS         
   65  6530115 CHRISTIANSON Kieffer  1992  USA         
   59  511682 FRAVI Jonas  1990  SUI         
   47  501439 HEDIN Doglas  1990  SWE         
   41  92562 PRISADOV Stefan  1990  BUL         
   39  180602 LESKINEN Roope  1990  FIN         
   29  53902 MAYER Matthias  1990  AUT         
   25  202437 LUITZ Stefan  1992  GER         
   23  421954 LYSDAHL Espen  1990  NOR         
   22  180666 TORSTI Samu  1991  FIN         
   20  561216 KLINE Bostjan  1991  SLO         
   17  194495 FAIVRE Mathieu  1992  FRA         
   12  53968 BERTHOLD Frederic  1991  AUT         
   11  53889 HIRSCHBUEHL Christian  1990  AUT         
   7  180627 MALMSTROM Victor  1991  FIN         
   2  501458 LINDH Calle  1990  SWE         
   1  934502 ANKENY Michael  1991  USA       

Russian jumper likely out of the GamesGeiger ends French junior win streak

Comments

comments



skiracingmag's Latest Youtube Favorite


See more Ski Racing Videos in our Video Vault


Ski Racing Magazine LB1