Home

U.S. Men, Swiss women charging in New Zealand


Without the big guns in the neighborhood, the U.S. men and Swiss women have done the major damage over the last couple days in Australia/New Zealand Cup action at Coronet Peak, New Zealand.

zuzulovaIn today’s (Sept. 3) slalom 17-year old Swiss skier Wendy Holdener decimated an international field with a 1.20 second margin over teammate Nadja Vogel. Norwegians Lene Loeseth and Rikke Gasmann-Brott placed third and fourth respectively.

The men’s slalom win went to David Chodounsky with Canada’s Patrick Biggs second and British skier Noel Baxter in third. Warner Nickerson placed sixth, well off the pace.

In GS on Thursday Slovakian Veronika Zuzulova snared the win and her seventh podium in a row dating back to Europa Cup races last March with a narrow margin win over Norway’s Lotte Smiseth Sejersted. The Swiss group, though, jammed three skiers into the top six and four of eight with Andrea Dettling, Vogel, Marianne Abderhalen and Nadja Kamer finishing three-four-six and eight respectively.

Nickerson got the men’s win over a couple of Swede’s, Tim Lindgren in second and Jon Olsson in third. Grant Jampolsky posted fourth for the U.S.and Charles Christianson eighth. -h

Michael Thomas photo of Veronika Zuzulova.

Place   Coronet
Peak
(NZE)
  Discipline   Giant Slalom
Date   02.09.2010   Category   Australian New Zealand Cup
Race codex   0009   Gender   M
Valid for FIS Points   YES   TD Name   May Peter (AUS)
       
  
Rank Bib FIS Code Name Year Nation Run 1 Run 2 Total Time FIS Points
 1  1  534038 NICKERSON Warner  1981  USA   55.26  57.54  1:52.80  6.00
 2  4  501384 LINDGREN Tim  1989  SWE   56.25  57.21  1:53.46  11.09
 3  8  500933 OLSSON Jon  1982  SWE   56.55  57.23  1:53.78  13.56
 4  2  531392 JAMPOLSKY Grant  1989  USA   57.15  57.45  1:54.60  19.88
 5  23  501255 OEHAGEN Johan  1987  SWE   58.98  55.72  1:54.70  20.65
 6  5  410266 GRIFFIN Benjamin  1986  NZE   57.00  57.80  1:54.80  21.43
 7  6  370022 JENOT Olivier  1988  MON   57.12  57.79  1:54.91  22.27
 8  10  534507 CHRISTIANSON Charles  1984  USA   57.75  57.56  1:55.31  25.36
 9  21  561032 JAZBEC Janez  1984  SLO   58.71  57.19  1:55.90  29.91
 10  25  103078 DONALDSON David  1986  CAN   59.52  56.64  1:56.16  31.91
 11  9  40349 RISHWORTH Mike  1987  AUS   59.30  57.53  1:56.83  37.08
 12  29  934523 ENGEL Mark  1991  USA   58.79  58.06  1:56.85  37.24
 13  16  192590 ANTONIOLI Richard  1984  FRA   59.91  57.29  1:57.20  39.94
 14  11  501203 SOEDERBERG Fredrik  1986  SWE   58.70  58.52  1:57.22  40.09
 15  17  410365 BARWOOD Adam  1992  NZE   59.42  57.83  1:57.25  40.32
 16  14  40489 LAIDLAW Luke  1992  AUS   59.71  57.68  1:57.39  41.40
 17  18  410334 PREBBLE Jamie  1991  NZE   58.89  58.61  1:57.50  42.25
 18  15  530644 HAMMER Maximilian  1988  USA   58.55  59.10  1:57.65  43.41
 19  3  40332 STEVENS Hugh  1986  AUS   58.59  59.11  1:57.70  43.79
 20  34  6530234 MARSHALL Craig  1992  USA   58.72  59.04  1:57.76  44.26
 21  12  410372 PREBBLE Nick  1993  NZE   58.74  59.59  1:58.33  48.65
 22  39  6530108 BROOKS Dylan  1992  USA   1:00.07  58.53  1:58.60  50.73
 23  41  422301 HAUGEN Per Torstein  1994  NOR   59.78  59.00  1:58.78  52.12
 24  38  6530266 SCANNELL Jake  1992  USA   1:00.16  58.92  1:59.08  54.44
 25  36  303047 TANAKA Yuto  1988  JPN   1:03.45  59.87  2:03.32  87.14
 26  40  410364 FEASEY Willis  1992  NZE   1:01.59  1:01.95  2:03.54  88.84
 27  46  410373 STEEDMAN Harrison  1993  NZE   1:01.52  1:02.23  2:03.75  90.45
 28  43  40503 COULL Jackson  1993  AUS   1:01.74  1:02.99  2:04.73  98.01
 29  44  40445 KARLOWATZ Nicolas  1991  AUS   1:02.56  1:02.72  2:05.28  102.26
 30  51  934627 CLIFFORD James  1991  USA   1:04.82  1:00.99  2:05.81  106.34
 31  45  194735 LEDUC Maxime  1993  FRA   1:02.66  1:03.90  2:06.56  112.13
 32  53  410377 MCGLINN Fraser  1994  NZE   1:04.23  1:02.70  2:06.93  114.98
 33  60  700874 GAZO Filip  1993  SVK   1:04.24  1:03.08  2:07.32  117.99
 34  65  410395 IZARD-PRICE Harry  1995  NZE   1:04.81  1:02.71  2:07.52  119.53
 35  62  410382 CRONIN Louis  1994  NZE   1:04.15  1:03.55  2:07.70  120.92
 36  64  410393 JUNEAU Tai  1995  NZE   1:04.83  1:03.11  2:07.94  122.77
 37  57  410387 PASCOE Nick  1994  NZE   1:04.96  1:03.57  2:08.53  127.32
 38  58  6291351 SANCIPRIANO Vittorio  1993  ITA   1:05.84  1:03.89  2:09.73  136.58
 39  49  6530237 FURRER Cameron  1992  USA   1:03.38  1:08.40  2:11.78  152.39
 40  63  410381 BOWMAN Tim  1994  NZE   1:07.01  1:06.67  2:13.68  167.04
Did not start 2nd run
   19  421859 NILSEN Markus  1989  NOR         
Did not start 1st run
   31  410198 HOWDEN Angus  1981  NZE         
   28  421849 JOHANSEN Truls  1989  NOR         
   26  421750 HAUG Kristian  1988  NOR         
   20  421669 HAUGEN Leif Kristian  1987  NOR         
Did not finish 2nd run
   61  40552 GOURLEY Mitch  1991  AUS         
   56  40465 CLARK Scott  1991  AUS         
   55  221005 SLINGER Max  1989  GBR         
   54  6530261 MICHIELI Zachary  1992  USA         
   50  410371 NEESON Finlay  1993  NZE         
   48  40371 WOOD Nathan  1987  AUS         
   42  194493 BRIE Luca  1992  FRA         
   35  410302 WYLIE Andrew  1989  NZE         
   33  301625 HONDA Hiroki  1982  JPN         
   32  303322 SHIMIZU Dai  1990  JPN         
   27  102456 BIGGS Patrick  1982  CAN         
Did not finish 1st run
   107  410270 CAFE Tim  1987  NZE         
   59  40411 O SULLIVAN Jeremy  1989  AUS         
   52  930026 WILLOUGHBY Andrew  1990  USA         
   47  6530447 COOPER Scott  1993  USA         
   37  194326 LOMBARD Jean-Emmanuel  1991  FRA         
   30  194314 JAGOT Benoit  1991  FRA         
   24  421954 LYSDAHL Espen  1990  NOR         
   22  421650 BJERKESTRAND Iver  1987  NOR         
   13  194051 MATTEI Geoffrey  1990  FRA       

Place   Coronet
Peak
(NZE)
  Discipline   Giant Slalom
Date   02.09.2010   Category   Australian New Zealand Cup
Race codex   5009   Gender   L
Valid for FIS Points   YES   TD Name   May Peter (AUS)
       
  
Rank Bib FIS Code Name Year Nation Run 1 Run 2 Total Time FIS Points
 1  14  705287 ZUZULOVA Veronika  1984  SVK   56.92  57.89  1:54.81  6.00
 2  15  425880 SEJERSTED Lotte Smiseth  1991  NOR   56.74  58.19  1:54.93  6.91
 3  16  515849 DETTLING Andrea  1987  SUI   57.26  58.36  1:55.62  12.14
 4  20  516109 VOGEL Nadja  1990  SUI   57.94  58.63  1:56.57  19.34
 5  7  425916 FAUSA Chloe Margrethe  1992  NOR   58.09  1:00.09  1:58.18  31.54
 6  19  515782 ABDERHALDEN Marianne  1986  SUI   58.39  59.88  1:58.27  32.22
 7  26  705394 KANTOROVA Barbara  1992  SVK   58.71  59.81  1:58.52  34.11
 8  21  515806 KAMER Nadja  1986  SUI   58.14  1:00.54  1:58.68  35.33
 9  28  705363 LUKACOVA Barbora  1990  SVK   58.70  1:00.18  1:58.88  36.84
 10  27  197225 URBAIN Anais  1992  FRA   59.32  1:00.00  1:59.32  40.18
 11  6  155586 KMOCHOVA Tereza  1990  CZE   58.70  1:00.79  1:59.49  41.46
 12  22  485525 BUREEVA Vladislava  1989  RUS   58.40  1:01.10  1:59.50  41.54
 13  24  516280 HOLDENER Wendy  1993  SUI   59.87  1:00.04  1:59.91  44.65
 14  2  415128 JARVIS Sarah  1986  NZE   59.40  1:00.53  1:59.93  44.80
 15  25  305962 HANAOKA Moe  1984  JPN   59.62  1:00.54  2:00.16  46.54
 16  3  415137 TAIT-JAMIESON Lucie  1988  NZE   59.56  1:00.82  2:00.38  48.21
 17  1  155728 DUBOVSKA Martina  1992  CZE   59.76  1:01.10  2:00.86  51.85
 18  32  539656 IDE Maisie  1993  USA   1:00.29  1:00.81  2:01.10  53.66
 19  30  425849 GASMANN-BROTT Rikke  1991  NOR   1:00.16  1:01.06  2:01.22  54.57
 20  5  45216 CHRYSTAL Lavinia  1989  AUS   1:00.17  1:01.30  2:01.47  56.47
 21  12  539360 DUNLEAVY Avril  1992  USA   1:00.22  1:01.77  2:01.99  60.41
 22  4  45267 BAMFORD Emily  1992  AUS   59.47  1:03.01  2:02.48  64.12
 23  29  539898 ANDREWS Lena  1994  USA   1:00.66  1:02.28  2:02.94  67.61
 24  9  225443 SOLE Niki  1990  GBR   1:01.16  1:02.04  2:03.20  69.58
 25  10  415171 RAPLEY Taylor  1991  NZE   1:00.85  1:02.71  2:03.56  72.31
 26  34  415182 SMITH Taylor  1992  NZE   1:01.92  1:01.85  2:03.77  73.90
 27  8  225338 SOLE Michelle  1987  GBR   1:01.71  1:02.58  2:04.29  77.84
 28  33  539931 GUILMINEAU Celine  1994  USA   1:03.90  1:01.24  2:05.14  84.28
 29  36  415158 OOSTERBAAN Monique  1990  NZE   1:02.95  1:03.50  2:06.45  94.20
 30  37  415188 MARQUET Bronte  1994  NZE   1:05.21  1:07.11  2:12.32  138.69
 31  41  415187 DIXON Ellen  1994  NZE   1:05.49  1:07.46  2:12.95  143.46
 32  40  206550 SCHMITT Pia  1994  GER   1:06.28  1:07.15  2:13.43  147.10
 33  35  415170 NEWBOLD Charlotte  1991  NZE   1:06.86  1:07.92  2:14.78  157.33
 34  42  415200 TAYLOR Victoria  1995  NZE   1:10.77  1:10.11  2:20.88  203.55
Did not start 1st run
   38  45310 KINGSTON Sammi  1994  AUS         
   13  425629 LOESETH Lene  1986  NOR         
Did not finish 2nd run
   18  515855 GOOD Esther  1987  SUI         
Did not finish 1st run
   39  285015 KIEK-GEDALYAHU Ronnie  1993  ISR         
   31  415135 GREIG Michelle  1988  NZE         
   23  515733 BONJOUR Aline  1985  SUI         
   17  425707 BRUSLETTO Anne Cecilie  1988  NOR         
   11  415169 MILLER-BROWN Harriet  1991  NZE       
Place   Coronet
Peak
(NZE)
  Discipline   Slalom
Date   03.09.2010   Category   Australian New Zealand Cup
Race codex   0010   Gender   M
Valid for FIS Points   YES   TD Name   May Peter (AUS)
       
  
Rank Bib FIS Code Name Year Nation Run 1 Run 2 Total Time FIS Points
 1  107  534508 CHODOUNSKY David  1984  USA   48.56  50.75  1:39.31  6.00
 2  3  102456 BIGGS Patrick  1982  CAN   48.66  51.38  1:40.04  10.48
 3  2  220083 BAXTER Noel  1981  GBR   49.27  51.04  1:40.31  12.14
 4  23  421954 LYSDAHL Espen  1990  NOR   50.35  50.15  1:40.50  13.31
 5  16  192590 ANTONIOLI Richard  1984  FRA   50.98  50.69  1:41.67  20.50
 6  27  534038 NICKERSON Warner  1981  USA   51.16  51.34  1:42.50  25.59
 7  11  934523 ENGEL Mark  1991  USA   51.83  51.57  1:43.40  31.12
 8  1  103078 DONALDSON David  1986  CAN   49.10  54.53  1:43.63  32.54
 9  6  501384 LINDGREN Tim  1989  SWE   50.57  53.45  1:44.02  34.93
 10  18  410266 GRIFFIN Benjamin  1986  NZE   53.04  51.65  1:44.69  39.05
 11  36  410365 BARWOOD Adam  1992  NZE   54.08  51.87  1:45.95  46.79
 12  33  410270 CAFE Tim  1987  NZE   53.70  52.38  1:46.08  47.58
 13  31  194051 MATTEI Geoffrey  1990  FRA   54.08  52.13  1:46.21  48.38
 14  64  530644 HAMMER Maximilian  1988  USA   54.04  52.36  1:46.40  49.55
 15  38  410334 PREBBLE Jamie  1991  NZE   55.00  51.49  1:46.49  50.10
 16  12  303322 SHIMIZU Dai  1990  JPN   54.38  52.64  1:47.02  53.36
 17  32  194314 JAGOT Benoit  1991  FRA   53.88  53.31  1:47.19  54.40
 18  8  40543 BROWN Callum  1994  AUS   53.32  54.21  1:47.53  56.49
 19  44  422301 HAUGEN Per Torstein  1994  NOR   53.51  54.58  1:48.09  59.93
 20  53  930026 WILLOUGHBY Andrew  1990  USA   55.81  53.21  1:49.02  65.64
 21  39  6530108 BROOKS Dylan  1992  USA   54.79  54.60  1:49.39  67.92
 22  51  934627 CLIFFORD James  1991  USA   56.49  1:01.61  1:58.10  121.42
 23  58  40465 CLARK Scott  1991  AUS   59.79  1:00.08  1:59.87  132.29
 24  29  40489 LAIDLAW Luke  1992  AUS   53.14  1:07.08  2:00.22  134.44
 25  55  6530447 COOPER Scott  1993  USA   1:07.97  56.55  2:04.52  160.85
 26  66  410393 JUNEAU Tai  1995  NZE   1:04.05  1:01.96  2:06.01  170.00
 27  61  700874 GAZO Filip  1993  SVK   1:14.00  58.69  2:12.69  211.03
 28  67  410395 IZARD-PRICE Harry  1995  NZE   1:01.35  1:16.74  2:18.09  244.20
Disqualified 1st run
   46  410364 FEASEY Willis  1992  NZE         
   35  410302 WYLIE Andrew  1989  NZE         
   24  421750 HAUG Kristian  1988  NOR         
   14  421400 MYHRE Lars Elton  1984  NOR         
   13  501203 SOEDERBERG Fredrik  1986  SWE         
Did not start 2nd run
   57  410379 COOTE Wilbur  1994  NZE         
   54  40371 WOOD Nathan  1987  AUS         
   20  560425 VAJDIC Bernard  1980  SLO         
   15  561148 SKUBE Matic  1988  SLO         
Did not finish 2nd run
   59  40411 O SULLIVAN Jeremy  1989  AUS         
   26  534507 CHRISTIANSON Charles  1984  USA         
   25  561117 KUERNER Miha  1987  SLO         
   4  40332 STEVENS Hugh  1986  AUS         
Did not finish 1st run
   65  410381 BOWMAN Tim  1994  NZE         
   63  410382 CRONIN Louis  1994  NZE         
   62  410387 PASCOE Nick  1994  NZE         
   60  410377 MCGLINN Fraser  1994  NZE         
   56  194735 LEDUC Maxime  1993  FRA         
   52  6530261 MICHIELI Zachary  1992  USA         
   50  430633 JASICZEK Michal  1994  POL         
   49  6530237 FURRER Cameron  1992  USA         
   48  410373 STEEDMAN Harrison  1993  NZE         
   47  194493 BRIE Luca  1992  FRA         
   45  6530266 SCANNELL Jake  1992  USA         
   43  410371 NEESON Finlay  1993  NZE         
   42  40503 COULL Jackson  1993  AUS         
   41  6530234 MARSHALL Craig  1992  USA         
   40  410372 PREBBLE Nick  1993  NZE         
   37  40445 KARLOWATZ Nicolas  1991  AUS         
   34  301625 HONDA Hiroki  1982  JPN         
   30  194326 LOMBARD Jean-Emmanuel  1991  FRA         
   28  303047 TANAKA Yuto  1988  JPN         
   22  421849 JOHANSEN Truls  1989  NOR         
   21  560371 DRAGSIC Mitja  1979  SLO         
   19  421669 HAUGEN Leif Kristian  1987  NOR         
   17  370022 JENOT Olivier  1988  MON         
   10  531392 JAMPOLSKY Grant  1989  USA         
   9  40349 RISHWORTH Mike  1987  AUS         
   5  501255 OEHAGEN Johan  1987  SWE       
Place   Coronet
Peak
(NZE)
  Discipline   Slalom
Date   03.09.2010   Category   Australian New Zealand Cup
Race codex   5010   Gender   L
Valid for FIS Points   YES   TD Name   May Peter (AUS)
       
  
Rank Bib FIS Code Name Year Nation Run 1 Run 2 Total Time FIS Points
 1  15  516280 HOLDENER Wendy  1993  SUI   51.20  52.05  1:43.25  8.11
 2  18  516109 VOGEL Nadja  1990  SUI   51.35  53.10  1:44.45  15.20
 3  12  425629 LOESETH Lene  1986  NOR   51.99  53.83  1:45.82  23.29
 4  7  425849 GASMANN-BROTT Rikke  1991  NOR   54.42  52.91  1:47.33  32.21
 5  23  705394 KANTOROVA Barbara  1992  SVK   53.52  53.85  1:47.37  32.45
 6  14  425707 BRUSLETTO Anne Cecilie  1988  NOR   53.13  54.67  1:47.80  34.99
 7  11  305962 HANAOKA Moe  1984  JPN   53.78  54.16  1:47.94  35.82
 8  1  155728 DUBOVSKA Martina  1992  CZE   53.60  54.66  1:48.26  37.71
 9  6  415128 JARVIS Sarah  1986  NZE   54.10  54.44  1:48.54  39.36
 10  3  425916 FAUSA Chloe Margrethe  1992  NOR   54.36  54.31  1:48.67  40.13
 11  22  485570 SOROKINA Anna  1990  RUS   54.79  54.63  1:49.42  44.56
 12  10  305694 YUMOTO Hiromi  1981  JPN   54.23  55.37  1:49.60  45.63
 12  4  45216 CHRYSTAL Lavinia  1989  AUS   55.05  54.55  1:49.60  45.63
 14  26  415171 RAPLEY Taylor  1991  NZE   54.37  56.24  1:50.61  51.59
 15  5  45267 BAMFORD Emily  1992  AUS   55.63  55.04  1:50.67  51.95
 16  17  415137 TAIT-JAMIESON Lucie  1988  NZE   55.19  55.69  1:50.88  53.19
 17  24  539360 DUNLEAVY Avril  1992  USA   55.89  55.24  1:51.13  54.66
 18  21  537987 CARTER Laurel  1986  USA   56.08  55.30  1:51.38  56.14
 19  16  197082 VION Charline  1990  FRA   55.44  56.30  1:51.74  58.27
 20  31  415169 MILLER-BROWN Harriet  1991  NZE   56.04  56.83  1:52.87  64.94
 21  30  485532 CHIRTSOVA Anastasya  1990  RUS   55.98  57.24  1:53.22  67.01
 22  29  225443 SOLE Niki  1990  GBR   57.71  55.65  1:53.36  67.84
 23  34  225338 SOLE Michelle  1987  GBR   55.96  57.41  1:53.37  67.90
 24  28  415182 SMITH Taylor  1992  NZE   57.93  58.07  1:56.00  83.44
 25  36  415158 OOSTERBAAN Monique  1990  NZE   57.44  59.17  1:56.61  87.04
 26  33  539898 ANDREWS Lena  1994  USA   1:01.46  58.08  1:59.54  104.35
 27  44  415202 WALLACE Chelsea  1995  NZE   1:02.58  1:04.16  2:06.74  146.89
 28  41  415201 SMITH Hunter-Rose  1995  NZE   1:02.52  1:04.84  2:07.36  150.55
 29  39  415196 JONES Melissa  1994  NZE   1:02.05  1:08.55  2:10.60  169.69
 30  43  415200 TAYLOR Victoria  1995  NZE   1:09.38  1:10.49  2:19.87  224.46
Did not start 1st run
   37  415170 NEWBOLD Charlotte  1991  NZE         
   20  485665 KEDRINA Anastasia  1992  RUS         
   13  425880 SEJERSTED Lotte Smiseth  1991  NOR         
Did not finish 2nd run
   40  415187 DIXON Ellen  1994  NZE         
   27  197225 URBAIN Anais  1992  FRA         
   9  515855 GOOD Esther  1987  SUI         
   8  515733 BONJOUR Aline  1985  SUI         
   2  155586 KMOCHOVA Tereza  1990  CZE         
Did not finish 1st run
   42  415188 MARQUET Bronte  1994  NZE         
   38  415173 ORANGE Virginia  1991  NZE         
   35  225567 MACEY Abbie  1994  GBR         
   32  539931 GUILMINEAU Celine  1994  USA         
   25  539656 IDE Maisie  1993  USA         
   19  705363 LUKACOVA Barbora  1990  SVK       

Holmenkol AppMcKee's McThoughts: Hurricane a coming

Comments

comments



skiracingmag's Latest Youtube Favorite


See more Ski Racing Videos in our Video Vault


Ski Racing Magazine LB1