Home

US alpine team named at Copper Mountain


COPPER MOUNTAIN, Colo. — The U.S. Alpine Ski Team was named in a public ceremony this past Friday (Nov. 8) before a crowd of thousands at the Nature Valley First Tracks event at the home of the U.S Ski Team Speed Center. Olympic gold medalists Ted Ligety, Lindsey Vonn, Bode Miller and World Champion Mikaela Shiffrin were on hand as 54 athletes were announced during a celebration to kick off the start of the 2014 Audi FIS Alpine World Cup and Olympic winter.

 

2014 U.S. Alpine Ski Team Roster

Men’s A Team

David Chodounksy (Crested Butte, CO; Crested Butte Ski Team)

Travis Ganong (Squaw Valley, CA; Squaw Valley Ski Team)

Nolan Kasper (Warren, VT; Burke Mountain Academy)

Ted Ligety (Park City, UT; Park City Ski Team)

Bode Miller (Franconia, NH; Carrabassett Valley Academy)

Steven Nyman (Sundance, UT; Park City Ski Team)

Marco Sullivan (Squaw Valley, CA; Squaw Valley Ski Team)

Women’s A Team

Stacey Cook (Mammoth Mountain, CA; Mammoth Mountain Ski Team)

Julia Mancuso (Squaw Valley, CA; Squaw Valley Ski Team)

Alice McKennis (Glenwood Springs, CO; Rowmark Ski Academy)

Laurenne Ross (Bend, OR; Mt. Bachelor Ski Education Foundation)

Mikaela Shiffrin (Eagle-Vail, CO; Burke Mountain Academy)

Leanne Smith (North Conway, NH; Mt. Washington Valley Ski Team)

Lindsey Vonn (Vail, CO; Buck Hill/Ski and Snowboard Club Vail)

Men’s B Team

Thomas Biesemeyer (Keene, NY; New York Ski Education Foundation)

Will Brandenburg (Spokane, WA; Schweitzer Alpine Racing)

Ryan Cochran-Siegle (Starksboro, VT; Cochran’s Ski Club/Mt. Mansfield Ski Club)

Nick Daniels (Tahoe City, CA; Squaw Valley Ski Team)

Erik Fisher (Middleton, ID; Bogus Basin/Rowmark Ski Academy)

Tommy Ford (Bend, OR; Mt. Bachelor Ski Education Foundation)

Colby Granstrom (Lake Stevens, WA; Mission Ridge Ski Education)

Jared Goldberg (Holladay, UT; Team Flow)

Tim Jitloff (Reno, NV; Park City Ski Team)

Robby Kelley (Starksboro, VT; Cochran’s Ski Club/Mt. Mansfield Ski Club)

Brennan Rubie (Salt Lake City, UT; Snowbird Ski Team)

Andrew Weibrecht (Lake Placid, NY; New York Ski Education Foundation)

Women’s B Team

Julia Ford (Plymouth, NH; Holderness Ski Team)

Abigail Ghent (Edwards, CO; Ski & Snowboard Club Vail)

Katie Ryan (Aspen, CO; Aspen Valley Ski and Snowboard)

Resi Stiegler (Jackson Hole, WY; Jackson Hole Ski Club)

Men’s C Team

Michael Ankeny (Deephaven, MN; Buck Hill Ski Team)

Bryce Bennett (Olympic Valley, CA; Squaw Valley Ski Team)

Kieffer Christianson (Anchorage, AK; Burke Mountain Academy)

Robert Cone (Killington, VT; Middlebury College)

Samuel Dupratt (Park City, UT; Park City Ski Education Foundation)

Will Gregorak (Longmont, CO; Ski & Snowboard Club Vail)

Nicholas Krause (Northboro, MA; Stratton Mountain School)

Wiley Maple (Aspen, CO; Aspen Valley Ski and Snowboard Club)

Brian McLaughlin (Topsfiled, MA; Green Mountain Valley School)

Keith Moffat (Berkeley, CA; Squaw Valley Ski Team)

Sandy Vietze (Warren, VT; Green Mountain Valley School)

Women’s C Team

Jacqueline Wiles (Aurora, OR; White Pass Ski Club)

Men’s Development Team

Jack Auty (Durham, NH; Burke Mountain Academy)

Ronnie Berlack (Franconia, NH; Burke Mountain Academy)

Daniel Duffy (Warren, VT; Green Mountain Valley School)

Drew Duffy (Warren, VT; Green Mountain Valley School)

Tanner Farrow (Ketchum, ID; Sun Valley Ski Education Foundation)

AJ Ginnis (Kaprun, Austria; Green Mountain Valley School)

Women’s Development Team

Katharine Irwin (Vail, CO; Ski & Snowboard Club Vail)

Lila Lapanja (Incline Village, NV; Sugar Bowl Academy/Diamond Peak)

Anna Marno (Steamboat Springs, CO; Steamboat Springs Winter Sports Club)

Paula Moltzan (Lakeville, MN; Buck Hill Ski Team)

Foreste Peterson (Berkeley, CA; Sugar Bowl Academy)

 

2014 Alpine Staff

Patrick Riml, Alpine Director

 

Men

Head Coach: Sasha Rearick

Team Manager: Kate Avrin

Physio Coordinator: Chris Antinori

World Cup Multi

Head Coach: Forest Carey

Assistant Coach: Mike Kenney

Conditioning Coach: Adam Cole

Head Ski Service Ted Ligety: Alex Martin

Head Ski Service Bode Miller: Chris Krause

World Cup Speed

Head Coach: Andreas Evers

Assistant Coach: TJ Lanning

Assistant Coach: Scotty Veenis

Conditioning Coach: Tony Beretzki

Intern Coach: Chris Beckmann

Pool Ski Service: Sylvain Munsch

Fischer Ski Service: Leo Mussi

Atomic Ski Service: Thomas Graggaber

World Cup Technical

Head Coach: Bernd Brunner

Assistant Coach: Erik Schlopy

Assistant Coach: Kyle Darling

Assistant Coach: Ian Garner

Conditioning Coach: Bob Poehling

Pool Ski Service: Matej Cujes

Pool Ski Service: Alex Petitdemange

Pool Ski Service: Pepi Culver

Rossignol Ski Service: Shawn Gaisford

C and Development Team

Head Coach: Randy Pelkey

Assistant Coach: Ian Lochhead

Assistant Coach/Ski Service: Eric Holmer

 

Women

Head Coach: Alex Hoedlmoser

Team Manager: Chelsea Steinbach

Head Physiotherapist: Lindsay Winninger

World Cup Multi

Head Coach: Chris Knight

Assistant Coach: Jeff Fergus

Head Ski Service Lindsey Vonn: Heinz Haemmerle

Head Ski Service Julia Mancuso: Michael Gmeiner

World Cup Speed

Head Coach: Chip White

Assistant Coach: Wade Bishop

Assistant Coach: Pascal Hasler

Ski Service: Ales Sopotnik

Ski Service: Miha Dolinar

World Cup Technical

Head Coach: Roland Pfeifer

Assistant Coach: Pete Anderson

Ski Service: Matteo Fattor

Atomic Ski Service Mikaela Shiffrin: Kim Erlandsson

Europa Cup

Head Coach: Trevor Wagner

Assistant Coach: Jeff Pickering

Ski Service: Rob Luther

Ski Service: Jonathan Weyant

Development

Head Coach: Seth McCadam

Ski Service: Gunnar Sorensen

Beaver Creek's hybrid course passes snow controlCanadian Erik Guay to return from knee injury in Lake Louise

Comments

comments



skiracingmag's Latest Youtube Favorite


See more Ski Racing Videos in our Video Vault


Ski Racing Magazine LB1