American independent racer Robby Kelley snagged his first career Europa Cup podium on Wednesday, placing third in the first of two slaloms held in Hemsedal, Norway.

Kelley, who is a member of Redneck Racing and is based out of the Mount Mansfield Ski Club in Stowe, Vt., came from the 36th start position to move up to 10th place after the first run. Kelley’s second run was good enough to leapfrog him up into third place overall, 0.78 seconds behind race winner Ramon Zenhaeusern of the Swiss national team.

“I’m super psyched to start off the Europa Cup season with a podium,” Kelley said. “I’ve been feeling fast in training and it’s nice to have it show up in a race.”

As Kelley explained, his decision to make the trip was somewhat spur-of-the-moment. “I wasn’t really planning on coming over here at all. It was kind of a last minute decision but I’m glad I did. It’s been awesome to work in with the U.S. Europa Cup group – Ian Lochhead gave me some great pointers in training the last couple days that I feel really helped my skiing.”

Past NCAA standout Jonathan Nordbotten of the Norwegian national team finished just behind his former UVM teammate Kelley in fourth, also a career best Europa Cup result for the Catamount alumnus.

All four Americans on the start list managed to finish in the top 30 with AJ Ginnis in 18th, Mark Engel in 22nd, and Hig Roberts squeaking into the points with a 30th-place finish.

The American foursome will race slalom again tomorrow to wrap up the series.

Back Stateside, the NorAm ladies took over Copper Mountain from the men for the first of two scheduled GS races. The Canadian World Cup squad of Marie-Michele Gagnon, Mikaela Tommy, and Candace Crawford secured a clean sweep of the podium for the Great White North.

Gagnon made quick work of the field on the dry and chalky snow by winning both the first and second runs and gapping her junior teammate Tommy by 1.22 seconds. Crawford, who was well within striking distance of Gagnon after the first run, managed to hold onto her podium spot with a combined time 2.09 seconds off the winner. Megan McJames, in 11th, was the top American on the day.

Leading both the slalom and GS standings, Gagnon holds the overall lead of the NorAm Cup 280 points to Tommy’s 165. Lila Lapanja, currently sixth, is the top American with 116 points.


Official Results

Hemsedal Europa Cup Men’s Slalom

 1  2  511902 ZENHAEUSERN Ramon 1992 SUI  59.74  59.43  1:59.17  6.00
 2  3  54320 SCHWARZ Marco 1995 AUT  59.15  1:00.11  1:59.26  +0.09  6.54
 3  36  930160 KELLEY Robby 1990 USA  1:00.15  59.80  1:59.95  +0.78  10.71
 4  18  421860 NORDBOTTEN Jonathan 1989 NOR  59.46  1:00.55  2:00.01  +0.84  11.08
 5  39  54063 FELLER Manuel 1992 AUT  1:00.17  59.87  2:00.04  +0.87  11.26
 6  1  220689 RYDING Dave 1986 GBR  59.38  1:00.77  2:00.15  +0.98  11.92
 7  8  561148 SKUBE Matic 1988 SLO  59.98  1:00.19  2:00.17  +1.00  12.04
 8  38  511127 GINI Marc 1984 SUI  1:00.94  59.25  2:00.19  +1.02  12.16
 9  4  201896 STEHLE Dominik 1986 GER  1:00.93  59.30  2:00.23  +1.06  12.40
 10  6  511908 SCHMIDIGER Reto 1992 SUI  59.75  1:00.57  2:00.32  +1.15  12.95
 11  9  501111 HARGIN Mattias 1985 SWE  59.14  1:01.28  2:00.42  +1.25  13.55
 12  26  53889 HIRSCHBUEHL Christian 1990 AUT  1:00.07  1:00.39  2:00.46  +1.29  13.79
 13  49  180627 MALMSTROM Victor 1991 FIN  1:00.83  59.88  2:00.71  +1.54  15.30
 13  5  202451 STRASSER Linus 1992 GER  1:00.38  1:00.33  2:00.71  +1.54  15.30
 15  42  511899 ROCHAT Marc 1992 SUI  1:00.63  1:00.11  2:00.74  +1.57  15.49
 16  14  194262 BUFFET Robin 1991 FRA  1:00.26  1:00.53  2:00.79  +1.62  15.79
 17  30  180718 HENTTINEN Jens 1993 FIN  1:00.72  1:00.13  2:00.85  +1.68  16.15
 18  13  6531063 GINNIS AJ 1994 USA  1:00.75  1:00.25  2:01.00  +1.83  17.06
 19  10  54170 MATT Michael 1993 AUT  59.74  1:01.39  2:01.13  +1.96  17.84
 20  25  50981 HOERL Wolfgang 1983 AUT  1:00.95  1:00.20  2:01.15  +1.98  17.96
 21  11  511174 VOGEL Markus 1984 SUI  1:00.41  1:00.82  2:01.23  +2.06  18.45
 22  24  561117 KUERNER Miha 1987 SLO  1:00.76  1:00.52  2:01.28  +2.11  18.75
 22  15  934523 ENGEL Mark 1991 USA  1:00.65  1:00.63  2:01.28  +2.11  18.75
 24  44  561291 GROSELJ Zan 1993 SLO  1:00.56  1:01.05  2:01.61  +2.44  20.74
 25  23  6290183 RONCI Giordano 1992 ITA  1:00.72  1:00.94  2:01.66  +2.49  21.04
 26  45  422300 EIDE Peder Dahlum 1994 NOR  1:01.43  1:00.35  2:01.78  +2.61  21.77
 27  50  422073 NETELAND Bjoernar 1991 NOR  1:01.36  1:01.36  2:02.72  +3.55  27.45
 28  31  60253 MARCHANT Armand 1997 BEL  1:01.20  1:01.74  2:02.94  +3.77  28.78
 29  27  380334 VIDOVIC Matej 1993 CRO  1:01.44  1:01.58  2:03.02  +3.85  29.26
 30  35  934566 ROBERTS Hig 1991 USA  1:01.46  1:01.93  2:03.39  +4.22  31.50
 31  20  202520 HOLZMANN Sebastian 1993 GER  1:01.01  1:02.53  2:03.54  +4.37  32.40
 32  63  501351 JOHANSSON Emil 1988 SWE  1:02.25  1:01.43  2:03.68  +4.51  33.25
 33  56  51434 TIPPELREITHER Matthias 1988 AUT  1:01.50  1:02.24  2:03.74  +4.57  33.61
 34  37  303097 ISHII Tomoya 1989 JPN  1:01.70  1:02.17  2:03.87  +4.70  34.40
 35  48  6290886 BACHER Fabian 1993 ITA  1:02.51  1:01.38  2:03.89  +4.72  34.52
 36  65  422403 ROEA Henrik 1995 NOR  1:02.64  1:01.27  2:03.91  +4.74  34.64
 37  29  194664 RIZZO Maxime 1993 FRA  1:01.79  1:02.17  2:03.96  +4.79  34.94
 38  76  350095 PFIFFNER Marco 1994 LIE  1:02.58  1:02.12  2:04.70  +5.53  39.41
 39  81  194892 CASTELLON Rudy 1994 FRA  1:02.66  1:02.50  2:05.16  +5.99  42.19
 39  69  481103 ANDRIENKO Aleksander 1990 RUS  1:03.00  1:02.16  2:05.16  +5.99  42.19
 41  73  422390 MONSEN Marcus 1995 NOR  1:03.00  1:02.51  2:05.51  +6.34  44.30
 42  79  422248 BUSENGDAL Vegard 1993 NOR  1:02.82  1:02.77  2:05.59  +6.42  44.79
 43  40  550054 ZVEJNIEKS Kristaps 1992 LAT  1:02.87  1:02.95  2:05.82  +6.65  46.18
 44  61  54340 LAHNSTEINER Maximilian 1996 AUT  1:02.93  1:03.60  2:06.53  +7.36  50.47
 45  91  60236 VAN DEN BROECKE Dries 1995 BEL  1:03.54  1:03.51  2:07.05  +7.88  53.61
 46  22  511817 STRICKER Martin 1991 SUI  1:00.69  1:06.67  2:07.36  +8.19  55.48
 47  95  20378 ESTEVE Axel 1994 AND  1:03.56  1:04.14  2:07.70  +8.53  57.54
Did not start 2nd run
 58  561322 HADALIN Stefan 1995 SLO
Did not qualify 2nd run
 107  221289 DAVIES Oliver 1997 GBR
 106  20392 SOLSONA Robert 1995 AND
 105  430617 CHRAPEK Adam 1993 POL
 103  221168 BAGGIO Max 1995 GBR
 101  422469 SOLHEIM Fabian Wilkens 1996 NOR
 100  422165 SMOERSGAARD Trymm 1992 NOR
 99  550066 ZVEJNIEKS Miks 1995 LAT
 97  422210 TAJET Simen 1993 NOR
 94  422422 MUNKEJORD Henrik Fjeldavlie 1995 NOR
 89  6190079 ALLIOT LUGAZ Baptiste 1995 FRA
 88  422572 BRUDEVOLL Bjoern 1997 NOR
 78  6190403 NOEL Clement 1997 FRA
 77  6291911 VACCARI Hans 1996 ITA
 57  561313 DVORNIK Aljaz 1995 SLO
 54  491879 SALARICH Joaquim 1994 SPA
 47  60160 ALAERTS Kai 1989 BEL
 46  561296 SPIK Jakob 1994 SLO
 32  30388 BIRKNER DE MIGUEL Tomas 1997 ARG
Did not finish 2nd run
 92  6290440 ZINGERLE Alex 1992 ITA
 72  202485 KETTERER David 1993 GER
 64  54252 RASCHNER Dominik 1994 AUT
 62  501873 LUNDBAECK Gustav 1993 SWE
 59  512138 SIMONET Sandro 1995 SUI
 51  202604 SAUTER Paul 1994 GER
 28  6291574 SALA Tommaso 1995 ITA
 21  194207 THEOLIER Steven 1990 FRA
 17  512063 BONVIN Anthony 1994 SUI
 16  500656 LARSSON Markus 1979 SWE
 12  193986 PLACE Francois 1989 FRA
 7  512014 NIEDERBERGER Bernhard 1993 SUI
Did not finish 1st run
 104  422558 SANDERBERG Olav Engelhardt 1997 NOR
 102  422546 LINDSTOEL Joachim Jagge 1997 NOR
 98  422397 BAARDSETH Jeppe 1995 NOR
 96  422330 SJOETUN Erling Astrup 1994 NOR
 93  422176 ENGVOLL Morten 1992 NOR
 90  194935 FAVROT Thibaut 1994 FRA
 87  6291725 ZINGERLE Hannes 1995 ITA
 86  422461 SOLHEIM Aage 1996 NOR
 85  501903 CASSMAN Anthon 1993 SWE
 84  30266 GASTALDI Sebastiano 1991 ARG
 83  6291374 HOFER Alex 1994 ITA
 82  6290799 FRANCESCHETTI Pietro 1993 ITA
 80  6190329 GUILLOT Victor 1996 FRA
 75  194457 GALEOTTI Greg 1992 FRA
 74  501898 ROENNGREN Mattias 1993 SWE
 71  6291305 MENEGALLI Nicolo 1994 ITA
 70  501994 SUNDQUIST Max-gordon 1994 SWE
 68  700868 FALAT Matej 1993 SVK
 67  202615 TREMMEL Anton 1994 GER
 66  491853 DEL CAMPO Juan 1994 SPA
 60  502015 JAKOBSEN Kristoffer 1994 SWE
 55  6291430 MAURBERGER Simon 1995 ITA
 53  501542 KAAHRE Rickard 1991 SWE
 52  512086 LUCHSINGER Jan 1994 SUI
 43  54245 HETTEGGER Thomas 1994 AUT
 41  6291631 LIBERATORE Federico 1995 ITA
 34  421954 LYSDAHL Espen 1990 NOR
 33  180567 RASANEN Joonas 1989 FIN
 19  51395 DIGRUBER Marc 1988 AUT

Copper NorAm Women’s GS

 1  18  105269 GAGNON Marie-Michele 1989 CAN  1:11.67  1:14.36  2:26.03  6.00
 2  3  107532 TOMMY Mikaela 1995 CAN  1:12.35  1:14.90  2:27.25  +1.22  14.19
 3  1  107387 CRAWFORD Candace 1994 CAN  1:11.84  1:16.28  2:28.12  +2.09  20.03
 4  2  425921 HAUGEN Kristine Gjelsten 1992 NOR  1:12.44  1:16.04  2:28.48  +2.45  22.44
 5  16  425929 MOWINCKEL Ragnhild 1992 NOR  1:13.86  1:15.61  2:29.47  +3.44  29.09
 6  4  225525 TILLEY Alexandra 1993 GBR  1:13.54  1:16.07  2:29.61  +3.58  30.03
 7  6  425916 FAUSA Chloe Margrethe 1992 NOR  1:13.20  1:16.46  2:29.66  +3.63  30.36
 8  20  565373 ROBNIK Tina 1991 SLO  1:13.35  1:16.38  2:29.73  +3.70  30.83
 9  17  155699 PAULATHOVA Katerina 1993 CZE  1:13.53  1:16.34  2:29.87  +3.84  31.77
 10  35  106961 MIELZYNSKI Erin 1990 CAN  1:14.81  1:15.18  2:29.99  +3.96  32.58
 11  5  538284 MCJAMES Megan 1987 USA  1:13.54  1:16.56  2:30.10  +4.07  33.31
 12  34  426160 MOHAGEN Julie Flo 1996 NOR  1:14.90  1:16.04  2:30.94  +4.91  38.95
 13  24  565320 FERK Marusa 1988 SLO  1:14.78  1:16.21  2:30.99  +4.96  39.29
 14  7  206290 HUEBNER Monica 1990 GER  1:14.31  1:16.84  2:31.15  +5.12  40.36
 15  26  539927 LAPANJA Lila 1994 USA  1:15.07  1:16.30  2:31.37  +5.34  41.84
 16  28  565401 BUCIK Ana 1993 SLO  1:15.34  1:16.24  2:31.58  +5.55  43.25
 17  10  539909 MOLTZAN Paula 1994 USA  1:14.91  1:17.28  2:32.19  +6.16  47.34
 18  13  6535773 O BRIEN Nina 1997 USA  1:15.99  1:16.40  2:32.39  +6.36  48.68
 19  47  107747 SMART Amelia 1998 CAN  1:15.50  1:17.00  2:32.50  +6.47  49.42
 20  11  6535882 DESROCHERS Rachael 1997 USA  1:15.57  1:17.06  2:32.63  +6.60  50.29
 21  27  315187 IGNJATOVIC Nevena 1990 SRB  1:15.32  1:17.33  2:32.65  +6.62  50.43
 22  15  6535759 LEBBY Stephanie 1997 USA  1:14.84  1:17.86  2:32.70  +6.67  50.76
 23  21  307255 ISHIKAWA Haruna 1994 JPN  1:16.01  1:17.25  2:33.26  +7.23  54.52
 24  29  426153 NORBYE Tuva 1996 NOR  1:16.38  1:17.00  2:33.38  +7.35  55.33
 25  31  307704 ARAI Mio 1997 JPN  1:16.38  1:17.07  2:33.45  +7.42  55.80
 26  22  536481 SCHLEPER Sarah 1979 MEX  1:16.34  1:17.90  2:34.24  +8.21  61.10
 27  8  6535930 WARDLE Galena 1998 USA  1:15.65  1:18.62  2:34.27  +8.24  61.30
 28  46  6535947 DECKER Cecily 1998 USA  1:15.82  1:18.67  2:34.49  +8.46  62.77
 29  14  539932 IRWIN Katharine 1994 USA  1:16.81  1:18.19  2:35.00  +8.97  66.20
 30  19  307601 ISHIBASHI Miki 1996 JPN  1:16.06  1:19.94  2:36.00  +9.97  72.91
 31  9  107562 GARTNER Stephanie 1996 CAN  1:17.14  1:19.01  2:36.15  +10.12  73.91
 32  32  415205 HUDSON Piera 1996 NZL  1:16.87  1:19.64  2:36.51  +10.48  76.33
 33  38  107427 ST-GERMAIN Laurence 1994 CAN  1:17.06  1:19.55  2:36.61  +10.58  77.00
 34  42  107695 WEARMOUTH Antonia 1997 CAN  1:17.93  1:18.83  2:36.76  +10.73  78.01
 35  48  539944 HASKELL Mardene 1994 USA  1:17.83  1:18.97  2:36.80  +10.77  78.28
 36  54  107682 CURRIE Stephanie 1997 CAN  1:18.20  1:19.49  2:37.69  +11.66  84.25
 37  69  405160 TAN Claire 1998 NED  1:18.22  1:19.56  2:37.78  +11.75  84.85
 38  51  107556 MCCARTHY Jocelyn 1996 CAN  1:18.49  1:19.58  2:38.07  +12.04  86.80
 39  30  426092 CHRISTENSEN Nora Grieg 1995 NOR  1:18.42  1:20.61  2:39.03  +13.00  93.24
 40  49  107217 KNOWLES Natalie 1992 CAN  1:18.53  1:20.77  2:39.30  +13.27  95.05
 41  23  307386 DENDA Kayo 1995 JPN  1:17.35  1:22.33  2:39.68  +13.65  97.60
 42  63  6535747 HARRIS Katy 1997 USA  1:19.03  1:21.16  2:40.19  +14.16  101.03
 43  59  107588 WOODHOUSE Emma 1996 CAN  1:19.25  1:21.22  2:40.47  +14.44  102.91
 44  74  6536160 SYMONS Jennie 1999 USA  1:19.21  1:21.37  2:40.58  +14.55  103.64
 45  43  6535204 LATHROP Brittany 1995 USA  1:19.44  1:21.34  2:40.78  +14.75  104.99
 46  41  6535600 MERRYWEATHER Alice 1996 USA  1:19.71  1:21.23  2:40.94  +14.91  106.06
 47  37  306987 OKAMOTO Noe 1992 JPN  1:18.72  1:22.33  2:41.05  +15.02  106.80
 48  58  6535762 LORD Madison 1997 USA  1:19.75  1:21.50  2:41.25  +15.22  108.14
 49  56  6535907 ENGLISH Francesca 1997 USA  1:20.61  1:21.43  2:42.04  +16.01  113.44
 50  62  6535485 REINHART Jessica 1996 USA  1:20.05  1:22.20  2:42.25  +16.22  114.85
 51  50  107610 FRIGON Genevieve 1996 CAN  1:20.76  1:21.79  2:42.55  +16.52  116.86
 52  45  155586 KMOCHOVA Tereza 1990 CZE  1:19.80  1:22.91  2:42.71  +16.68  117.94
 53  64  6535992 THOMAS Claire 1998 USA  1:21.20  1:21.92  2:43.12  +17.09  120.69
 54  33  307221 YOSHIHARA Mako 1994 JPN  1:20.34  1:23.11  2:43.45  +17.42  122.90
 55  70  6535806 MCGREW Megan 1997 USA  1:21.34  1:23.17  2:44.51  +18.48  130.02
 56  65  6535538 SPENCE Erin 1996 USA  1:21.11  1:24.44  2:45.55  +19.52  137.00
Did not qualify for 2nd run
 71  6535875 LUPORI Ellese 1997 USA
 67  6535993 CHAVEZ Lauren 1998 USA
 61  6535807 CUTLER Haley 1997 USA
 57  307375 KONNO Akari 1994 JPN
Did not finish 2nd run
 76  107713 ATKINS Jackie 1997 CAN
 73  6536213 CASHMAN Keely 1999 USA
 39  539904 PALMER Teagen 1994 USA
 25  426032 TRULSRUD Tonje Healey 1994 NOR
Did not finish 1st run
 75  6536179 TALBOT Nellie Rose 1999 USA
 72  6536236 TOWNSHEND Charlotte 1999 USA
 68  6535942 LEBEL Maureen 1998 USA
 66  6536009 FOLEY Anna 1998 USA
 60  6535873 WATTS Jordan 1997 USA
 55  6535791 WRIGHT Isabella 1997 USA
 53  6535774 OSTERGREN Madison 1997 USA
 52  6535934 KLOMHAUS Storm 1998 USA
 44  506523 WEDSJOE Lisa 1994 SWE
 40  107697 FLECKENSTEIN Stefanie 1997 CAN
 36  6535765 MANGAN Patricia 1997 USA
 12  106825 PREFONTAINE Marie-Pier 1988 CAN

Photo courtesy of Facebook – Mikaela Tommy