A world-class lineup of international ski racers put on a spectacular display in the first Winter Games NZ  slalom races on Wednesday with Austrian Manuel Feller and Sweden’s Estelle Alphand claiming the titles.

Eighty two men and 47 women started in Australia New Zealand Cup (ANC) races with as many as 22 nationalities represented. Clouds rolled in and out in both the men’s and women’s first run, but cleared to blue skies for the second. There was a high attrition rate on the challenging course in the Rocky Gully Race Arena with only 50 men making it to the second run and just 27 women.

Advertisement

In the men’s race, Feller, a silver medalist in the World Championship slalom in St. Moritz, completed the race with a combined time of 1.31.26.

“I love it down here, and it is now my fifth year racing in New Zealand,” Feller said. “I knew I was in pretty good shape in slalom, and my first run was solid and my second was on the limit. This is a good result for me.”

Marc Rochat of Switzerland was sixth after the first run and pulled out all stops in the second to finish in second place with a total time of 1.32.01. Third place was claimed by Stefan Luitz of Germany, who recorded a combined time of 1.32.09.

American Mark Engel had a blistering second run to take the fastest time in 45.62 seconds to finish with a combined of 1.32.47, moving him from 14th position to sixth place and making him the top U.S. athlete on the day.

Alphand took the win on the ladies’ side with a combined result of 1.35.41.

“Slalom has been hard for me, but this was a very nice course and the snow stayed hard,” she shared. “This is the first time I have been at Coronet Peak, and I am enjoying the racing here.”

Mina Fuerst Holtmann of Norway, who won the first ANC giant slalom during the Games, was second in the slalom. Katherina Liensberger of Austria finished the day in third place.

Canada’s Amelia Smart recorded the fastest second run time, and finished the day in ninth place. DU Pioneer Storm Klomhaus was the top American in 10th place.

Chairman of the ANC Committee David Howden praised the work of the Coronet Peak and Winter Games NZ race crews.

“Slalom is aggressive, and the crews did an amazing job with replacing poles and slipping the course and there were only minimal delays. The ANC race wouldn’t have happened without the quality of the race team.”

Release courtesy of Winter Games NZ


Official Men’s Results

RankBibFIS CodeNameYearNationRun 1Run 2Total TimeDiff.FIS PointsANC Points
 1 17 54063FELLER Manuel1992AUT 45.55 45.71 1:31.26 6.00 100.00
 2 37 511899ROCHAT Marc1992SUI 45.98 46.03 1:32.01 +0.75 11.92 80.00
 3 2 202437LUITZ Stefan1992GER 44.69 47.40 1:32.09 +0.83 12.55 60.00
 4 20 511983AERNI Luca1993SUI 46.03 46.21 1:32.24 +0.98 13.73 50.00
 5 3 400235WINKELHORST Steffan1992NED 44.64 47.70 1:32.34 +1.08 14.52 45.00
 6 35 934523ENGEL Mark1991USA 46.85 45.62 1:32.47 +1.21 15.55 40.00
 7 7 150644KRYZL Krystof1986CZE 45.80 46.70 1:32.50 +1.24 15.78 36.00
 8 38 103729READ Erik1991CAN 46.82 45.75 1:32.57 +1.31 16.34 32.00
 9 27 103676BROWN Phil1991CAN 46.85 45.79 1:32.64 +1.38 16.89 29.00
 10 39 6531063GINNIS AJ1994USA 47.27 45.63 1:32.90 +1.64 18.94 26.00
 11 1 934502ANKENY Michael1991USA 46.13 47.07 1:33.20 +1.94 21.31 24.00
 12 18 410365BARWOOD Adam1992NZL 46.98 46.26 1:33.24 +1.98 21.62 22.00
 13 8 700830ZAMPA Adam1990SVK 46.38 46.96 1:33.34 +2.08 22.41 20.00
 14 43 511896MURISIER Justin1992SUI 47.61 45.75 1:33.36 +2.10 22.57 18.00
 15 23 54233LEITGEB Richard1994AUT 47.08 46.51 1:33.59 +2.33 24.38 16.00
 16 36 320266JUNG Dong-hyun1988KOR 47.63 46.03 1:33.66 +2.40 24.93 15.00
 17 15 202584RAUCHFUSS Julian1994GER 47.01 46.77 1:33.78 +2.52 25.88 14.00
 18 10 700879ZAMPA Andreas1993SVK 48.09 45.73 1:33.82 +2.56 26.20 13.00
 19 44 180567RASANEN Joonas1989FIN 47.30 46.62 1:33.92 +2.66 26.99 12.00
 20 13 6531160LEEVER Alex1995USA 46.98 46.97 1:33.95 +2.69 27.22 11.00
 21 11 422318ROEISLAND Max1994NOR 46.46 47.50 1:33.96 +2.70 27.30 10.00
 22 32 430633JASICZEK Michal1994POL 48.10 46.06 1:34.16 +2.90 28.88 9.00
 23 33 6530538WOOLSON Thomas1993USA 48.13 46.42 1:34.55 +3.29 31.96 8.00
 24 49 6530500MCLAUGHLIN Brian1993USA 48.52 48.98 1:37.50 +6.24 55.23 7.00
 25 25 930188MARSHALL Tucker1990USA 48.80 49.03 1:37.83 +6.57 57.83 6.00
 26 26 6290799FRANCESCHETTI Pietro1993ITA 48.71 49.25 1:37.96 +6.70 58.86 5.00
 27 9 422301HAUGEN Per Torstein1994NOR 47.72 50.60 1:38.32 +7.06 61.70 4.00
 28 54 230667PROIOS Ioannis1995GRE 49.87 49.66 1:39.53 +8.27 71.25 0.00
 29 61 700929PRIELOZNY Matej1997SVK 50.80 49.76 1:40.56 +9.30 79.37 0.00
 30 47 320424JUNG Min-Sik1997KOR 49.22 51.50 1:40.72 +9.46 80.64 0.00
 31 60 202862DORN Carlo1998GER 50.68 50.54 1:41.22 +9.96 84.58
 32 63 6292953NARDELLI Martin1998ITA 51.45 51.11 1:42.56 +11.30 95.15
 33 70 40624ADAMS Jack1998AUS 52.56 53.52 1:46.08 +14.82 122.92
 34 5 930160KELLEY Robby1990USA 46.12 1:00.84 1:46.96 +15.70 129.87
 35 79 410428ELLIS Ben2000NZL 54.12 53.80 1:47.92 +16.66 137.44
 36 65 780013ZAVECKAS Rokas1996LTU 54.01 54.16 1:48.17 +16.91 139.41
 37 76 6532609DAVENPORT Luke2000USA 56.87 55.87 1:52.74 +21.48 175.47
 38 73 6532562BOWERS Jack2000USA 1:05.20 51.88 1:57.08 +25.82 209.71
 39 82 410434FERRAR William1998NZL 1:00.85 59.21 2:00.06 +28.80 233.22
 40 81 410427SANDERSON Oliver2000NZL 1:05.28 1:02.70 2:07.98 +36.72 295.70
Did not finish 2nd run
 58 422640WEMBSTAD Jesper1998NOR
 50 303865MIYAMOTO Shinya1992JPN
 46 561313DVORNIK Aljaz1995SLO
 41 501898ROENNGREN Mattias1993SWE
 28 60261MAES Sam1998BEL
 24 60236VAN DEN BROECKE Dries1995BEL
 22 534508CHODOUNSKY David1984USA
 16 54104WALCH Magnus1992AUT
 14 221320VINTER Zak1998GBR
Disqualified 2nd run
 12 103865PHILP Trevor1992CAN
Did not finish 1st run
 80 610003MILLER Asa2000PHI
 78 410432CASHMORE William2001NZL
 77 6300630TSUTSUMI Masashi1999JPN
 75 40676HEAYDON Henry2001AUS
 74 410408LOEFFEN-GALLAGHER Ben1997NZL
 72 6532564COTE Matthieu2000USA
 71 6291028SORIO Daniele1994ITA
 69 221328KUWALL Duncan1998GBR
 68 151292PROVAZNIK Adam2000CZE
 67 221277KICK Euan1997GBR
 66 6292943SALVI Mauro1998ITA
 64 6530925VAN DEURSEN Jake1994USA
 62 6530865HAFERMAN Eric1994USA
 59 700956JAROSCAK Miroslav1999SVK
 57 561368DVORNIK Jaka1997SLO
 56 6531486FUCIGNA Peter1996USA
 55 400301ROSSUM VAN Max1998NED
 53 60256VERBEKE Tom1997BEL
 52 104469SHARP Keegan1997CAN
 51 320389HONG Dong-kwan1995KOR
 48 320293KYUNG Sung-hyun1990KOR
 45 6530534VIETZE Sandy1993USA
 42 501873LUNDBAECK Gustav1993SWE
 40 502015JAKOBSEN Kristoffer1994SWE
 34 54467SPIECKER Florian1998AUT
 30 303696KONO Kyosuke1991JPN
 29 54471DORNER Thomas1998AUT
 21 301709YUASA Naoki1983JPN
 6 934566ROBERTS Hig1991USA
Disqualified 1st run
 19 410364FEASEY Willis1992NZL
Did not start 1st run
 31 511908SCHMIDIGER Reto1992SUI
 4 350095PFIFFNER Marco1994LIE

Official Women’s Results

RankBibFIS CodeNameYearNationRun 1Run 2Total TimeDiff.FIS PointsANC Points
 1 7 197616ALPHAND Estelle1995SWE 48.13 47.28 1:35.41 6.56 100.00
 2 22 426100HOLTMANN Mina Fuerst1995NOR 48.60 46.92 1:35.52 +0.11 7.39 80.00
 3 19 56388LIENSBERGER Katharina1997AUT 48.22 47.71 1:35.93 +0.52 10.48 60.00
 4 4 506399HECTOR Sara1992SWE 48.56 47.55 1:36.11 +0.70 11.84 50.00
 5 17 155728DUBOVSKA Martina1992CZE 49.21 47.12 1:36.33 +0.92 13.50 45.00
 6 24 425879RIIS-JOHANNESSEN Kristina1991NOR 48.58 47.85 1:36.43 +1.02 14.26 40.00
 7 20 56333MAIR Chiara1996AUT 48.85 47.67 1:36.52 +1.11 14.94 36.00
 8 2 506350EKLUND Nathalie1992SWE 49.11 47.81 1:36.92 +1.51 17.96 32.00
 9 28 107747SMART Amelia1998CAN 50.11 46.90 1:37.01 +1.60 18.63 29.00
 10 30 6535934KLOMHAUS Storm1998USA 49.55 47.55 1:37.10 +1.69 19.31 26.00
 11 27 426187LYSDAHL Kristin1996NOR 50.20 47.12 1:37.32 +1.91 20.97 24.00
 12 1 506348STAALNACKE Ylva1992SWE 48.77 48.92 1:37.69 +2.28 23.77 22.00
 13 23 405138JELINKOVA Adriana1995NED 49.53 48.24 1:37.77 +2.36 24.37 20.00
 14 26 516300SCHNEEBERGER Bettina1994SUI 50.45 47.69 1:38.14 +2.73 27.16 18.00
 15 3 516348SCHNEIDER Anja1994SUI 49.89 49.31 1:39.20 +3.79 35.16 16.00
 16 32 705394KANTOROVA Barbara1992SVK 51.80 48.06 1:39.86 +4.45 40.14 15.00
 17 14 225757WOODWARD Sarah2001GBR 52.92 50.29 1:43.21 +7.80 65.42 0.00
 18 13 225739FOSTER Olivia2001GBR 53.31 51.48 1:44.79 +9.38 77.35 0.00
 19 40 415219BUSHELL Georgia1999NZL 52.86 51.97 1:44.83 +9.42 77.65 0.00
 20 45 235347TSIOVOLOU Maria-Eleni2001GRE 55.69 53.85 1:49.54 +14.13 113.19 0.00
 21 42 107807GOODMAN Emily1998CAN 57.61 52.64 1:50.25 +14.84 118.55 0.00
 22 46 415234THOMPSON Livvie2001NZL 59.15 56.44 1:55.59 +20.18 158.85 0.00
Did not finish 2nd run
 47 415232ROBINSON Alice2001NZL
 38 235292SAMARINOU Maria1996GRE
 34 299269GILARDONI Carole1996ITA
 33 6535907ENGLISH Francesca1997USA
 25 426043TVIBERG Maria Therese1994NOR
Did not finish 1st run
 44 308018NAKACHI Maya Simkowitz2000JPN
 43 225721LOEFFEN-GALLAGHER Hannah2000GBR
 41 225715WARD Olivia2000GBR
 39 225709BRUCE Abigail2000GBR
 37 6295334SANDULLI Elena2000ITA
 36 325119GIM So-hui1996KOR
 31 6536213CASHMAN Keely1999USA
 29 325124KANG Young-Seo1997KOR
 21 56206KOECK Hannah1994AUT
 18 56367GALLHUBER Katharina1997AUT
 16 56143GRUENWALD Julia1991AUT
 15 56253HUBER Katharina1995AUT
 12 225659ANDERSON Jessica1998GBR
 11 45384BROWN Rebecca1997AUS
 10 225612MEAD Darcie1996GBR
 9 45398PARKER Kathryn1998AUS
 8 45411TOMKINSON Lily1997AUS
 6 415205HUDSON Piera1996NZL
 5 506664FJAELLSTROEM Magdalena1995SWE
Disqualified 1st run
 35 415213WILLINGER Georgia1997NZL